Bilgi

2021 Süt Parası Ne Kadar-Süt Parası Emzirme Ödeneği

2021 Süt Parası Ne Kadar-Süt Parası Emzirme Ödeneği, faydalı bilgiler bölümümüzde 2021 Süt Parası Ne Kadar-Süt Parası Emzirme Ödeneği başlığı altında bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. 2021 Süt Parası Ne Kadar-Süt Parası Emzirme Ödeneği ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

2021 Süt Parası Ne Kadar-Süt Parası Emzirme Ödeneği

2021 süt parası ne kadar, süt parası emzirme ödeneği, süt parası kaç ay alınır, süt parası ne zaman yatar vb.. soruların yanıtları için bilgisayfam.net

Yeni anne olanlar için süt parası emzirme ödeneği miktarı ve nasıl alındığı merak ediliyor. Tek seferlik verilen bu para doğum yılına göre verilmektedir.

2021 Süt Parası Ne Kadar

Doğum yapan bireylerin sisteme kayıtları tamamlandığında süt parası verilmesi kararı alınır. Yatırılacak paraya başvuru için olduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek işlem yapılmalıdır. Başvuru yaptıktan sonraki 15 gün içinde de sonuçlar alınır. Başvuru neticelendiğinde banka hesabına aktarım yapılmaktadır. Emzirme parası alacakların hazırlaması gereken evraklar, müracaat talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesidir. Peki süt parası ne zaman yatar sorusuna yanıt ise her ay 8 ile14. Günler içinde yatırılmaktadır.

Senelere göre değişen biçimde süt parası miktarı 200 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar 2021 süt parası Ocak ayında alınan son zam kararı ile netleşmiş yer alıyor. Doğumu yapan kişi bu seneden önce kaydedilmişse doğum yılı temel alınarak yapılmaktadır.  Emzirme parası desteği, eğer Ziraat Bankası hesabı yoksa PTT şubelerine yapılmakta ve buradan anneler teslim alabilmektedir.  Anne açık adresine en yakın PTT şubesinden işlem yapar. Kimlik belgesi ile PTT şubesine gidildiğinde oradan çekim işlemi yapılabilir.   Ne kadar yatırıldığı e devlet platformundan görülebilir.

Süt Parası Kaç Ay Alınır

Emzirme desteği için ilk kez Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadın olma şartı mevcuttur.  Yani ödemeler fakat bu biçimde verilebilir. Süt parası almak isteyen birinin sigortalı olarak bir yerde çalışması, çalışmıyorsa eşinin sigortalı olması gerekir. Ödemeler, emekli sandığına bağlı sigortalılar adına yapılmamaktadır.

Sigortalı olan bireylerin süt piçinden yararlanabilmesi için çocuklar en az 2016 senesinde doğmuş olmalıdır. Ayrıca 5 yaşını dolduran çocuklar için süt parası ödeneği hazırlanmaz.  Başvurular çocuk 5 yaşına gelene kadar yapılmış olmalıdır.  Ayrıca 2016 senesinden sonra doğan çocukların her biri için ayrı olacak biçimde süt yardımı ödemesi yapılır.

Ödenekten 4A ve 4B sigortalılar ve sigortalıların eşleri yararlanabilir.  Lakin bu ödeneğin tam geçerli sayılması için doğumun tamamlanmış, gerçekleşmiş ve çocuğun- çocukların da hayatta olması şartı aranır. Çocuğu doğmuş ve bir nedenle ölmüş olanlar başvuru yapamaz. Ayrıca doğan çocuk kimlik çıkarmış olmalıdır. Kimlik çıkaran ve bir kimlik numarası olan çocuklara yardım yapılır. En son babalar süt yardım ödeneği alamaz,  yalnızca anneler alabilir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün