Biyografi

Abdullah Çatlı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Abdullah Çatlı kimdir?, Abdullah Çatlı kaç yaşında?, Abdullah Çatlı evi nerede?, Abdullah Çatlı nerelidir? Abdullah Çatlı ev adresi?, Abdullah Çatlı kaç yaşında?, Abdullah Çatlı nerede oturuyor?, Abdullah Çatlı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Abdullah Çatlı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Haziran.195603.Kasım.1996 senesinde doğan Abdullah Çatlı şu an için 40 yaşında ve İkizler burcundandır. Abdullah Çatlı doğum yeri ise NevşehirSusurluk, Balıkesir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Abdullah Çatlı Kimdir? – Abdullah Çatlı Evi Nerede? – Abdullah Çatlı Nerede Oturuyor?

Abdullah Çatlı Kimdir?, evi nerede?

Abdullah Çatlı, 1 Haziran 1956 tarihinde Nevşehir’de doğmuştur. Annesinin adı Remziye, babasının adı Ahmet’dir. Zeki Çatlı adında kardeşi mevcuttur.

1977 senesinde Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı oldu. 25 Mayıs 1978 tarihinde Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı’na seçildi. O sırada Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu idi.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömert‘in 11 Temmuz 1978 tarihinde yaşamını kaybettirülmesinin faili olarak 23 Ağustos 1978’de Sakarya ilinde yakayı ele verdi ve gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakıldı. Ankara polisi tarafından tekrar gözaltına alınan Çatlı, tekrar serbest bırakıldı. Ayrıca 9 Ekim 1978 tarihinde Ankara Bahçelievler’de 7 TİP‘linin yaşamını kaybettirülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddia edildi. Bu olayın sorumlusu olarak 4 yıl, 4 ay sonra 1982 senesinde tutuklanma kararı çıktı. Çatlı, daha sonra İstanbul‘a yerleşerek Hasan Kurtoğlu sahte kimliğiyle yaşadı ve bir çok eyleme karıştı.

Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca‘nın Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırılması olayının organizasyonunda bulunduğu, Ağca’yı evinde sakladığı ileri sürüldü.

Abdullah Çatlı, 1980 senesinde 12 Eylül Darbesi‘nden sonraki aylarda Nevşehir Emniyet Müdürlüğü’nden sağladığı sahte pasaportla yurtdışına çıktı. Bulgaristan, Viyana ve İsviçre‘de kaldı. 22 Şubat 1982’de, İsviçre‘de Mehmet Saral adına düzenlenmiş pasaport ile yakayı ele verdi, fakat serbest bırakıldı. 13 Mayıs 1981’de Mehmet Ali Ağca tarafından gerçekleştirilen Papa II. Jean Paul suikastının düzenleyicileri içerisinde bulunduğu öne sürüldü.

9 Eylül 1982’de İtalyan kökenli kontra önderi Stafane Deele Chiaie ile birlikte Amerika’da yapılan Dünya Anti Komünistler Birliği toplantısına katıldı iddia edildi.

Abdullah Çatlı, 1983 senesinde MİT ile ilişkili olarak ASALA‘ya karşı yapılan 5 eylemde kullanıldığı MİT resmi belgelerinde yer aldı. MİT’in resmi belgelerinde, 22 Ekim 1983’te Paris‘te MİT’le temasa geçtiği ve ASALA’ya karşı beş ayrı eylemde yer aldıktan sonra 24 Ekim 1984’te uyuşturucuyla yakayı ele verdiğı gerekçesiyle ilişkisinin kesildiği yer aldı.

22 Ekim 1984’de Paris‘te yakayı ele verdiğında üzerinde Hasan Kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport ve 450 gram eroin çıktı. Abdullah Çatlı, Fransa‘da 4.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu zamanda Türkiye‘nin iade talebi, idamla yargılandığı gerekçesiyle Fransa tarafından geri çevirildi. 16 Eylül 1985’de Papa Suikasti davasında tanık olarak konuştu. Oral Çelik‘in suikast ile ilgisi olmadığını, Mehmet Ali Ağca‘nın Bulgar ajanı olabileceğini iddia etti. Çatlı, kısa bir süre sonra Fransa tarafından Uyuşturucu bulundurmak suçuyla 7 yıl ceza aldığı İsviçre‘ye iade edildi. 21 Mart 1990‘da Bostadel Cezaevi’nden kaçtı.

1993 senesinde Türkiye‘ye geldi, üzerinde taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile Yeşilköy havaalanında gözaltına alındı ve aynı tarihte serbest bırakıldı. Yeşilköy havaalanında alınan parmak izleri seneler sonra Ömer Lütfü Topal’ı yaşamını kaybettiren otomatik silahlardan birinin şarjöründe de bulundu. Çatlı’nın 26 Nisan 1996’da Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrıs’a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996’da geri döndüğü de kayıtlardan yaşandı.

3 Ekim 1994 tarihinde İstanbul‘da yabancı plakalı kaçak durumdaki araç ile yakayı ele verdi ve Mehmet Özbey kimliğiyle çıkarıldığı savcılık tarafından kayden işlem yapılarak serbest bırakıldı. Abdullah Çatlı’nın Mehmet Özbay sahte kimliğiyle Baysa İnşaat, GSC Tekstil Ürünleri, Limon Lokantacılık, Japet Et Mamülleri, Sultan Tekstil ve Gülden Tekstil adlarında altı şirkette ortaklığı olduğu yaşandı.

Çatlı; Mehmet Özbay, Mehmet Özbey, Abdullah Çatalı, Abdullah Çaltı, Mehmet Saral, Hasan Dağarslan, Hasan Kurtoğlu ve Şahin Ekli sahte isimlerini kullanıyordu.

Abdullah Çatlı, 1974 senesinde Meral Aydoğan ile evlendi. Gökçen Çatlı ve Selcen Çatlı adlarında iki çocuğu mevcuttur.

Abdullah Çatlı, 3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk yakınlarında olan bir trafik kazasında ölmüştür. DYP Milletvekili Sedat Bucak, polis şefi Hüseyin Kocadağ ve sevgilisi Gonca Us’un da içinde bulunduğu bir arabada yaşamını kaybetti. Kazada yalnızca Milletvekili Sedat Bucak yaralı olarak kurtuldu.

Çatlı’nın üzerinden dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar‘ın imzasının bulunduğu silah taşıma belgesi ve yeşil pasaport çıktı. Çatlı’nın otopsi raporunda ölmeden önce kokain kullandığı belirlendi.

5 Kasım 1996’da Nevşehir‘de yapılan cenaze törenine, 4500 kişilik bir topluluk katıldı. Türk bayrağına sarılı tabutu Necdet Ersan Mezarlığına toprağa verildi.

Hakkındaki kitaplar :
Babam Çatlı (Gökçen Çatlı)
Reisim Çatlı (Bozkurtların Kanunu) (Ahmet Haldun Terzioğlu)
Bir Vatan İki Reis (Çınar Özkan)
Çatlı Reis (Çınar Özkan)
Reis (Çınar Özkan)
Reis Gladio’nun Türk Tetikçisi (Doğan Yurdakul, Soner Yalçın)
Derin Abiler (Necdet Pekmezci)
5-6-2 Tamam Değil Reis (Ben de Vardım) (Necdet Pekmezci)
Abdullah Çatlı Kimdir? (Hakan Türk)
Teşkilat-ı Mahsusa’dan MİT’e Susurluk Dosyası (Cemal Anadol)

İddialar:
Tansu Çiller‘in başbakanlığı zamanında PKK‘nın finansörü olarak görülen işadamlarına yönelik operasyonlarda bulunduğu; 15 Mart 1995’de Azerbaycan‘da gerçekleştirilen darbenin organizasyonunda bulunduğu; Tarık Ümit‘in kaçırılıp yaşamını kaybettirülmesi olayını gerçekleştirdiği; ilişki içinde olduğu Özel Harekatçı Polisler ile birlikte Ömer Lütfü Topal cinayetini gerçekleştirdikleri; Mehmet Ali Yaprak’ı fidye almak için kaçırdığı iddia edilmektedir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün