Biyografi

Ahmet Gülhan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ahmet Gülhan kimdir?, Ahmet Gülhan kaç yaşında?, Ahmet Gülhan evi nerede?, Ahmet Gülhan nerelidir? Ahmet Gülhan ev adresi?, Ahmet Gülhan kaç yaşında?, Ahmet Gülhan nerede oturuyor?, Ahmet Gülhan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ahmet Gülhan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1940 senesinde doğan Ahmet Gülhan şu an için 81 yaşında ve burcundandır. Ahmet Gülhan doğum yeri ise Kadıköy, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Ahmet Gülhan Kimdir? – Ahmet Gülhan Evi Nerede? – Ahmet Gülhan Nerede Oturuyor?

Ahmet Gülhan Kimdir?, evi nerede?

Ahmet Gülhan, 1940 senesinde İstanbul, Kadıköy yeldeğirmeni semtinde doğmuştur. Esasen Adanalıdır denilse de yanlış bilgidir. Babası aslen Ürgüp, Kapadokyalıdır ve Kurtuluş savaşından sonra İstanbul‘a yerleşmiştir. Babası Devlet Demir yollarında revizörlük (vagon teknisyeni) yapmış. Sinema oyuncusu Yalçın Gülhan kardeşidir. Ahmet Gülhan, Tophane Erkek Sanat Enstitüsü’nün motor bölümünden sonra Akşam Teknik Okulu makine kısmını bitirdi. Lise senelerında Yeldeğirmeni Spor’un amatör lisanslı sağ açık futbolcusu ve okulun en başarılı atletiydi.

1956 -1960 senelerı arası atletizm sporu ile uğraştı. Atletizme Fenerbahçe spor Kulübünde başlayan Ahmet Gülhan, ilk senesinde gençler İstanbul şampiyonu oldu. Spor yaşantısında giderek artan bir grafik çizmeye devam eden Ahmet Gülhan 400 metre engelli ve 4×400 gençler bayrak yarışmacısı olarak 1957 – 1958 – 1959 senelerında İstanbul ve Türkiye şampiyonu oldu. 400 metre gençlerde (50,5 saniye), 400 metre engelli gençlerde (56.7 saniye) ve 4×400 gençler bayrak yarışında (3.24.6 saniye) ile Türkiye rekorları kırdı ve 4×400 bayrak yarışı rekoru birkaç yıl önce fakat egale edilebildi. 1961’de tiyatro için atletizmi bıraktı.

(MTTB) Milli Türk Talebe Birliği’nde İstanbul İcra Konseyi Başkanlığı yaptığı sıralarda 1960’ın soğuk bir kış akşamı Birlik Tiyatrosu ile beraber Alpullu Şeker Fabrikası’nda bir arkadaşı hastalandığı için yerine oynadığı ‘‘Duvarların Ötesi’’ adlı oyunun sonrasında 1961’de Cahit IrgatCahide Sonku‘nun daveti ile Cahitler Tiyatrosunda işinde uzman tiyatro hayatına başlamış.

Ahmet Gülhan, Haldun Taner‘in öncülüğünde ve Zeki Alasya ile Metin Akpınar’da kurucuları içerisinde olan 1967’de İstanbul’da kurulan “Devekuşu Kabare” tiyatrosunun kurucularındandır. 1978 Nisanında Ahmet Gülhan ile Haldun Taner, “Devekuşu Kabare” tiyatrosundan ayrılıp ayrılıp Tef Kabare tiyatrosunu kurdular.

Devekuşu Kabare, Dostlar Tiyatrosu gibi topluluklarda çalıştı. Çoğu Devekuşu Kabare tiyatrosunda olmak üzere şimdiye kadar 60’a yakın tiyatro oyununda rol alan, televizyonda ise Biz Size Aşık Olduk ve Sev Kardeşim dizileriyle yakında zamandan tanıdığımız tiyatro sanatçısı Ahmet Gülhan, bunun bunun yanında birden çok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. Astronot Niyazi oyunu ile tiyatro yönetmenliğine başladı. Bir zamanlar Devekuşu Kabare tiyatrosundayken Metin Akpınar ile sıkı dost idiler.

Ahmet Gülhan, 1974 senesinde evlendiği eşi, meslektaşı Gülümser hanım ile birlikte Beylerbeyi vapur iskelesinin karşısındaki dışı eski, içi modern bir apartmanın çatıdaki dubleks dairesinde oturuyor.

Selçuk Aydemir‘in konusunu yazıp yönetmenliğini yaptığı 5 Ocak 2017 tarihinde vizyona giren “Çalgı Çengi İkimiz” adlı filmde başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Rasim Öztekin paylaşırken diğer rollerde Ayhan Taş, Burak Satıbol, Barış Yıldız, Cahit Gök, Sinasi Yurtsever, Ceyhun Güneş, Korhan Herduran, Hakan Akın, Ahmet Gülhan gibi oyuncular yer almıştır.

Rol aldığı bazı oyunlar:

1983 – Sade Vatandaş Şvayk Hitler’e Karş : Bertolt Brecht – Şan Tiyatrosu
1983 – Kaldırım Şerçesi : Başar Sabuncu – Şan Tiyatrosu
1981 – Hababam Sınıfı Müzikali : Rıfat Ilgaz – Şan Tiyatrosu
Kafkas Tebeşir Dairesi : Bertolt Brecht
Generallerin 5 Çayı

Yönettiği tiyatro oyunları:
Medya Medya Nereye
Demokrasi Gemisi
Aşkolsun (müzikal)

Filmleri ve Dizileri:
2016 – Çalgı Çengi İkimiz (Sinema Filmi)
2015 – Yeni Hayat(Süleyman) (TV Filmi)
2015 – Kardeşim Benim (Erkan Baba) (Sinema Filmi)
2010 – Cümbür Cemaat Aile (İsmet)
2009 – Suluboya(Sinema Filmi)
2006 – Sev Kardeşim (Rıdvan Kalabık)
2004 – Herşey Yolunda(Mustafa Celal)

2004 – Dişi Kuş
2002 – Biz Size Aşık Olduk
1992 – Mahallenin muhtarları
1991 – At Kestanesi
1989 – Kaldırım Serçesi
1987 – Sevgili Bebeklerim
1987 – Mesela Muzaffer
1986 – Perihan Abla
1983 – Kartallar Yüksek Uçar
1981 – Hababam Sınıfı müzikal
1977 – Sivri Akıllılar
1969 – Günahını Ödeyen Adam (Matematik Öğretmeni)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün