Biyografi

Ahmet Şık Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ahmet Şık kimdir?, Ahmet Şık kaç yaşında?, Ahmet Şık evi nerede?, Ahmet Şık nerelidir? Ahmet Şık ev adresi?, Ahmet Şık kaç yaşında?, Ahmet Şık nerede oturuyor?, Ahmet Şık nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ahmet Şık hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1970 senesinde doğan Ahmet Şık şu an için 51 yaşında ve burcundandır. Ahmet Şık doğum yeri ise Adana olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Ahmet Şık Kimdir? – Ahmet Şık Evi Nerede? – Ahmet Şık Nerede Oturuyor?

Ahmet Şık Kimdir?, evi nerede?

Ahmet Şık, 1970 senesinde Adana‘da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu.

Ahmet Şık, 1991-2007 senelerı içerisinde sırasıyla Milliyet, Cumhuriyet, Evrensel, Yeni Yüzyıl ve Radikal gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir ve Reuters’te foto muhabir olarak çalıştı.

Ahmet Şık, senelerdır süren işinde uzman gazetecilik hayatı, akademik alanda, Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde de sürdürüyordu.

Ahmet Şık’ın işinde uzman gazetecilikten akademiye kaymasının en büyük sebebi, yürüttüğü sendikal faaliyetten dolayı patronların Şık’ı medyadan aforoz etmeleri oldu. 2005 senesinde Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubu’na alacak davası açtığı için “performans düşüklüğü” sebebiyle işten çıkarıldı. Yine Aktüel dergisinden de açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi.

Ahmet Şık bunun yanında Nokta dergisinde darbe günlüklerini ortaya çıkaran gazeteci olarak biliniyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesi olan Şık, fazlasıyla haftalık ve aylık dergi ve günlük gazete ile bazı sivil toplum örgütlerinin yayınlarında insan hakları, gazetecilik ve meslek etiği konularında yazılar kaleme aldı. Ahmet Şık, Nisan 2010’da Radikal gazetesi muhabiri tecrübeli gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’yla birlikte Ergenekon operasyonları üzerine “Kırk Katır Kırk Satır” başlıklı iki ciltlik bir çalışma yayınlamıştı. Ahmet Şık son olarak Emniyet’teki cemaat örgütlenmesi üzerine bir kitap yazmıştı. Söz konusu kitap yayınlanmak üzereydi. Radikal gazetesinden çalışma arkadaşı Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı Kontrgerilla ve Ergenekon‘u Anlama Kılavuzu ve Ergenekon’da Kim Kimdir? kitaplarında “Ergenekon Soruşturması’nın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla üç yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan 13 Mayıs 2011‘de beraat etti.

6 Mart 2011’de “Ergenekon terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanarak gazeteci Nedim Şener ile birlikte Metris Cezaevi’ne gönderildi ve 12 Mart 2012 tarihinde 375 gün sonra Nedim Şener‘le birlikte tahliye oldu. Ahmet Şık, cezaevinden çıktıktan sonra ilk açıklamasında “Eksik kalmış adalet, hukuk ve demokrasi getirmeyecek. Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hakimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek. O cemaat ilişkili, o çete ilişkili adamlar buraya girecek. Bunlara sesini çıkarmadığı için siyaseten sorumlu AKP hükümetidir” dedi.

Nokta dergisinde yaptığı “İki tür gazeteci mevcuttur: TSK karşıtları, TSK yandaşları” isimli haberlerle “Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü”nü kazandı.

Ahmet Şık, sosyal paylaşım platformu “Sosyal paylaşım platformu Twitter”daki attığı 11 ayrı tweet ve yazıları sebebiyle 29 Aralık 2016 günü gözaltına alınarak savcılık tarafından sorgulandı ve 30 Aralık 2016 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde çıkarıldığı İstanbul Sulh Ceza Hâkimliğince “FETÖ, DHKP-C, PKK propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklandı.

25 Eylül 2017 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde görülen 3’üncü duruşmasında Cumhuriyet davasında savcı 6 tutuklu sanığın tutukluluk durumlarının devamına karar verilmesini talep etti. Savcının talebinin sonrasında kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklar; Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydünyaya geldi‘nun tutukluluk durumlarının devamına karar verirken Kadri Gürsel için ise tahliye kararı verdi.

9 Mart 2018 tarihinde İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 16 Mart 2018 tarihine ertelenen davada Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık tahliye edildi. 16 Mart 2018 tarihindeki duruşmada; Savcı, aralarında Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu‘nun da bulunduğu 13 sanığın “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım suçundan” 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep etti.

Ahmet Şık 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri için (HDP) Halkların Demokratik Partisi’nden İstanbul milletvekili adayı oldu ve seçildi. 4 mayıs 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi’nden istifa etti.

Ahmet Şık, Yonca Şık ile evlidir ve Mina Şık adında bir kız çocuğu mevcuttur.

Kazandığı ödüllerden başlıcaları:

Bülent Dikmener Haber Ödülü (1994)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Fotoğraf Ödülü (1995)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü (2001-2002-2007)
Çağdaş Gazeteciler Derneği Haber Ödülü (2002-2003-2005)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2011)
Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü (2011)
Canadian Journalist for Free Expression (İfade Özgürlüğü İçin Kanadalı Gazeteciler) Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü (2013)
UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü (2014)

Kitapları :
2010 – Kırk Katır Kırk Satır 2 – Ergenekon’da Kim Kimdir? (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)
2010 – Kırk Katır Kırk Satır 1 – Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)
2011 – 000 KİTAP – Dokunan Yanar
2011 – İmamın Ordusu
2013 – Pusu Devletin Yeni Sahipleri
2014 – Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda
2017 – İmamın Ordusu: 15 Temmuz Darbe Girişimi İncelemesiyle Birlikte

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün