Biyografi

Akın İpek Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Akın İpek kimdir?, Akın İpek kaç yaşında?, Akın İpek evi nerede?, Akın İpek nerelidir? Akın İpek ev adresi?, Akın İpek kaç yaşında?, Akın İpek nerede oturuyor?, Akın İpek nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Akın İpek hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Mart.1963 senesinde doğan Akın İpek şu an için 58 yaşında ve Balık burcundandır. Akın İpek doğum yeri ise Adana olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Akın İpek Kimdir? – Akın İpek Evi Nerede? – Akın İpek Nerede Oturuyor?

Akın İpek Kimdir?, evi nerede?

Koza Davetiye, Bugün Gazetesi ve Bergama altın madeninin sahibidir.

Akın İpek, 3 Mart 1963 tarihinde Adana’da doğmuştur. Tam adı Hamdi Akın İpek’dir. Annesi Melek İpek, babasının adı Ali İpek’dir. Kardeşinin adı Tekin İpek’dir. Babası aslen Kahramanmaraşlıdır. Akın İpek, Ankara TED mezunu, sonrasında İngiltere’de 4 yıl ekonomi okudu. İngiltere’deki University Of Evansville‘nin Ekonomi kısmını ve Hacettepe Üniversitesi’nin İşletme kısmını bitirdi.

Askerlik görevini Ankara‘da Kara Harp Okulu’nda protokol subayı olarak yaptı.

1948 senesinde babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık’ta yönetim kurulu başkanı olan Hamdi Akın İpek, bunun yanında Koza İpek Holding yönetim kurulu başkanı. İpek Üniversitesi’ni kurmuştur. İpek Üniversitesi; Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından 2011 senesinde Ankara‘da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite 2013-2014 akademik senesinde ilk öğrencilerini aldı. Mütevelli heyet başkanı H. Akın İpek’tir.

1996 senesinde ölen babasından miras olan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. Daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama‘daki ‘Ovacık Madeni’ni aldı.

2003 yılına kadar Koza Davetiye olarak anılan şirket şimdi bambaşka bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- Newmont) elinde olan Bergama’daki altın madeni ‘Ovacık Madeni’ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

2005 senesinde Ciner Grubu‘ndan Bugün gazetesini satın aldı. Grup, 2006’da 600 bin lira sermayeyle Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon A.Ş.’yi kurdu. 2006’da 600 bin lira sermaye ile kurulan şirket 2013’te zarar etmesine rağmen sermayesini 24.5 milyon TL’ye çıkarttı.

Akın İpek, 2008 senesinde Tuncay Özkan‘a ait Kanaltürk Televizyonu, radyosu ve internet sitesini satın aldı.

Akın İpek, evlidir ve 3 çocuğu mevcuttur.

Akın İpek, 2011 senesinde Ankara‘da Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından İpek Üniversitesini kurdu. Mütevelli heyet başkanı Akın İpek‘dir.

1 Eylül 2015 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü’ne mali yardım sağlamak suçlamasıyla hakkında gözaltına alınmış, fakat İngiltere‘de olduğu için bir işlem yapılamadı. 2 Eylül 2015 tarihinde hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. 2 Eylül 2015 tarihinde Koza Holding’e sabah erken saatlerde fazlasıyla polis eşliğinde operasyon başlatıldı. 27 Ekim 2015 tarihinde Koza İpek Holding’in yönetimine kayyum atandı.

24 Ocak 2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre Hamdi Akın İpek’in tüm mal varlığına el konuldu. Hakkında tutuklama kararı olan Akın İpek’in Türkiye’nin iade talebi üzerine, 20 Temmuz 2018 tarihinde İngiltere İçişleri Bakanlığı FETÖ firarisi Akın İpek’in gözaltına alındığını açıkladı.

İpek Grubu Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
2014 – Millet
2005 – Bugün (Turgay Ciner ve Mehmet Ali Ilıcak’tan satın aldı.)
2008 – Kanaltürk (Tuncay Özkan’dan satın aldı.)
2009 – Bugün TV
2009 – Kanaltürk Radyo
www.kthaber.com
www.herseyspor.com
www.buguncocuk.com

İpek Grubu Bünyesindeki Şirketler :
Koza Altın
Koza Anadolu Metal
Özdemir Antimuan
İpek Doğal Enerji
Koza İpek Basın ve Basım
Konaklı Metal Madencilik
Atp İnşaat
Koza İpek Tedarik
Atp Koza Gıda
Atp Havacılık
Atp Koza Turizm
Kanaltürk
Kanaltürk Radyo
Bugün TV
Bugün Gazetesi
Koza İpek Eğitim
İpek Üniversitesi
Koza İpek Sigorta

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün