Biyografi

Alaattin Çakıcı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Alaattin Çakıcı kimdir?, Alaattin Çakıcı kaç yaşında?, Alaattin Çakıcı evi nerede?, Alaattin Çakıcı nerelidir? Alaattin Çakıcı ev adresi?, Alaattin Çakıcı kaç yaşında?, Alaattin Çakıcı nerede oturuyor?, Alaattin Çakıcı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Alaattin Çakıcı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 20.Ocak.1953 senesinde doğan Alaattin Çakıcı şu an için 68 yaşında ve Kova burcundandır. Alaattin Çakıcı doğum yeri ise Fındıklı köyü, Arsin ilçesi, Trabzon olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Alaattin Çakıcı Kimdir? – Alaattin Çakıcı Evi Nerede? – Alaattin Çakıcı Nerede Oturuyor?

Alaattin Çakıcı Kimdir?, evi nerede?

Alaattin Çakıcı, 20 Ocak 1953 tarihinde Trabzon ili Arsin ilçesi Fındıklı köyünde Kafkasya mültecisi, Türkmen kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Annesinin adı Şakire Çakıcı, babası Ali Çakıcı’dır. Fahrettin Çakıcı ve Gençağa Çakıcı adında erkek kardeşi, Gamze Çakıcı ve Leyla Çakıcı adlarında kız kardeşi mevcuttur. Babası Ali Çakıcı kan davası sebebiyle tüm ailesini alarak İstanbul’a göç etti. Alaattin Çakıcı, çocuk denecek yaşta ailesiyle birlikte İstanbul ili Kağıthane ilçesi Gültepe semtine taşındı ve baba Ali Çakıcı burada bir kahvehane işletmeye başladı.

Alaattin Çakıcı, Gültepe ve etrafında dik kafalı, asi, hırçın, kavgacı, gördüğü haksızlığa anında sert tepki veren bir delikanlı olarak temayüz etti. Gençliğinde birkaç yaralama olayından sorumlu tutuldu. Alaattin Çakıcı İstanbul’da ilk olarak bir çiçekçinin yaşamını kaybettirülmesinde azmettirici olarak yargılandı ve mahkum oldu. Kısa süreli cezaevinde yattı.

Milliyetçi muhafazakar aile yapısına sahip oluşundan dolayı 1980 öncesi kamplaşmada babası Emin Ali ÇAKICI, kardeşi Gençağa ÇAKICI ile beraber MHP-Ülkü Ocakları saflarında yer aldı. 18 Eylül 1978 tarihinde dönemin solcuları tarafından amcasının oğlu Necati ÇAKICI yaşamını kaybettirüldü. Kız kardeşi Gamze ÇAKICI Gültepe Harmantepe Meydanında kendilerine ait bir büfede diri diri yakılmak istendi. Alaattin Çakıcı da 1979 senesinde 5 kurşuna hedef oldu ama ölümden kurtuldu. 5 Mayıs 1980 de ise babası Ali ÇAKICI gerçekleştirilen bir saldırıda yaşamını kaybettirüldü.

Maruz kaldığı bu saldırılar karşısında geri adım atmadı. Mücadele azim ve kararlılığı daha da güçlendi. MHP-Ülkü Ocaklarının her kademesinde aktif olarak rol aldı.

1980 Askeri Darbesi ile birlikte suçlandığı silahlı eylemler sebebiyle tutuklandı. Askeri Cezaevlerinde yattı. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı ve 41 birinin ölümünden sorumlu tutuldu. Aleyhinde somut delil bulunamaması sebebiyle de 1982 senesinde serbest bırakıldı. Cezaevinden tahliye edildiği 1980 sonrası zamanında gençlik senelerında etkisi altında kaldığı kabadayılık alemine yöneldi. 1982 senesinde tahliye olunca etrafına topladığı dostlarıyla önce “kumar borcu tahsilatına” girişen Çakıcı, sonrasında işadamlarından haraç almaya başladı.

1984 senesinde senet tahsilatı işleriyle uğraştı. Bu faaliyetleri sebebiyle yavaş yavaş tanınmaya başlandı. Senet tahsilatı çalışmaları esnasında ülkücülüğünü öne çıkarması sebebiyle ‘ülkücü mafya’ kavramının yerleşmesine yol açtı. İmzası ise belden aşağı sıkılan kurşundu.

Ancak Asıl şöhretini gece alemlerinde kazandı. Medyatik eylemler yaptı. Gece kulüplerine 10-15 kişi olarak gidiyor, 4-5 masa birden işgal ediyordu. Bazen masanın yerini beğenmeyip hır çıkaran, arada bir de istediği şarkının söylenmemesine kızan Çakıcı, adamlarına verdiği talimatla eğlence yerini dağıttırıyordu. Elbette asıl amacı eğlence yerinin haracını almaktı. Nitekim 1983 senesinde Golden Key adlı eğlence yerinin sahibinden haraç isteyen Çakıcı, sahnedeki şarkıcının sözlerine sinirlenip mekanı dağıttırmıştı. Sahnede bulunan sanatçı Kadir Soyer, Benim için önce Allah peygamber ve karım gelir” deyince sinirlenen Çakıcı, gayri meşru bir çocuğu olduğunu bildiği türkücü Gönül Öner’in Allah ve Peygamberle bir tutulmasına çok kızmıştı. Kendisi Golden Key’in sahibi Aydın Sayağ’ı döverken adamları mekanı dağıtmıştı.

İhracatta vergi iadesi adı altında yüzde 40’a kadar varan ödemeler yapan devleti soyan hayali ihracatçılardan haracını tahsil eden Alaattin Çakıcı, bunların içindekilerin en ünlüsü olan Turan Çevik’ten de payını almıştı. Çevik’ten her ay 10 milyon lira alan Çakıcı toplam 160 milyon lira tahsil etmişti.

Çakıcı, Kulüp85, Elma Kabare, Maksim gibi eğlence yerlerinde kazandığı ülkücü mafya namını başkent Ankara’da sürdürme niyetindeydi. Haydar Koç, Kürt İdris ve İnci Baba gibi bireyler ise, Ankara’da etkinlik kazanmaya başlayan Alaattin Çakıcı’nın faaliyetlerini yakında zamandan izliyorlardı. Ancak o zamanda yapacakları çok fazla bir şeyleri yoktu. Çünkü Çakıcı MİT ile irtibatlanmıştı.

Yeraltı dünyasının ünlüleriyle bazen kapışan Alaattin Çakıcı, asıl gücünü MİT ile ilişkileri aracılığıyla sağladı. Türkiye’nin Dev-Sol ve PKK terör örgütleriyle mücadele ettiği zamanda, 1986 senesinde, MİT Müsteşar Yardımcılığı’na getirilen Hiram Abas’ın daha sonra Kontr-Terör Dairesi olan Güvenlik Daire Başkanlığı’nı kurması, Alaattin Çakıcı’nın yaşamını da yakında zamandan etkileyecekti.

Dairenin başına Mehmet Eymür getirilirken operasyonlar, Özel Harp Dairesi’nde görevli Yarbay Korkut Eken, Binbaşı Yavuz Ataç ve Kaşif Kozinoğlu tarafından yürütülecekti. Alaattin Çakıcı’nın MİT ile olan ilişkileri bu bireyler üzerinden yürüyecekti. Ancak Alaattin Çakıcı’yı MİT’e lanse eden birinin ise, başka birisi olduğu bilgisi yer alıyordu.

1987 senesinde yapılan Babalar Operasyonu ile yer altı dünyasının bir çok ünlüsü sorgulardan geçirilirken Alaattin Çakıcı, yıldızının parladığı bir dönem yaşıyordu. Korkut Eken, Mehmet Eymür ve Yavuz Ataç’ın yakında zamandan şahit olduğu ve 26 Ocak 1989 tarihinde Dedeman Oteli’nde ateş edilmesi olayı ise, bu gücün göstergesiydi.

MİT elemanı Süleyman Seba’nın 1984 senesinde Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı seçildiğinde güvenliğinin Alaattin Çakıcı’ya emanet edilmesi ise, aslında işbirliğini 1987 öncesine de dayandığını gösteriyordu.

Bu hususta resmi bilgi olmamasına rağmen Dev-Sol adlı terör örgütü önderlerine yönelik yapılacak eylemlere karşı MİT aracılığıyla kullanılan bireyler içerisinde Çakıcı ve dostları da vardı.

Çakıcının MİT tarafından ASALAya karşı Lübnan ve Yunanistan‘da kullanıldığı iddialarına, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren “Devlet bu tür adamları yararlı olacaksa kullanır” diye yanıt verdi.

Eski MİT Müsteşarı olan Şenkal Atasagun’un 16 Temmuz 1987 tarihinde Güvenlik Daire Başkanlığı’na yazdığı resmi bir yazıda önermesi neticesinde, Alaattin Çakıcı, 3-12 Ağustos 1987 tarihleri içerisinde, Türkiye’nin senelerca savaştığı bir terör örgütüne karşı Avrupa’da yürütülmesi hedeflenen, fakat hedefin, bulunduğu bölgedeki polise sızdığı için iptal edilen bir operasyonda, MİT’in elemanı olarak birkaç adamı ile birlikte yer aldı. MİT elemanı Tarık Ümit ve Yavuz Ataç‘la birlikte, hedeflenen bir faaliyetle alakalı olarak yurtdışına yollandılar. Bu Alaattin Çakıcı’nın yurtdışına ilk çıkışıydı. Çakıcı ekibiyle hedeflenen faaliyet gerçekleşmedi. On gün sonra Türkiye’ye döndü.

O seneler Ermeni terör örgütü Asala ile mücadele etmek için Alaattin Çakıcı’ya teklif edildiğinde kabul etti. Kontr-terör dış ve iç operasyonlar birimi kapsamı içinde özel askeri eğitime tabi tutuldu. Eğitim sonrası tim komutanı olarak vazifelendirildi. Kendisine Atilla kod ismi verildi ve yurtdışı seyahatleri için kırmızı pasaport temin edildi. Bu yetkilendirme ile Türkiye, Balkanlar, Avrupa, Amerika, Kafkasya, Ortadoğu, Uzakdoğu faaliyet yürüttüğü eylem alanları oldu.

MİT eski Kontr-Terör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, Alaattin Çakıcı MİT tarafından 1990’lı senelerda da kullanıldığını belirtiyordu.

1990 senesinde ise adamlarıyla gittiği Kabare’de olay çıkarıp, arkasında darmadağın bir eğlence mekanı ve kapıda bir kurşun deliğiyle iki boş kovan bıraktı. 1990 senesinin Ekim ayında Muazzez Abacı’nın sahne aldığı Maksim Gazinosu’nda “Gala” gecesinde havaya ateş etmekten yakayı ele verdi. Ortaköy Memo’s ta bir birinin yaralanması sebebiyle tutuklandı.

1991 senesinin Ağustos ayında Yeniköy’deki Sabancı Korusu içindeki Şemsa’ya gidip, Ali Şen (spor adamı)’in oğlu Adnan Şen’in de bulunduğu gruba masadan kalkmalarını dile getirdi ve grubun direnmesi üzerine Adnan Şen, bunun bedelini dayak yiyerek ödedi. Araya Sakıp Sabancı’nın Turgut Özal’ı sokmasıyla iki taraf barıştırıldı.

1994 senesinde Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan’ın, işadamı Selim Edes’den aldığı rüşveti geri ödememesi üzerine paranın tahsilatı için Çakıcı’nın eşi Uğur Kılıç’tan Semra Özal’ın ricası ile Alaattin Çakıcı vazifelendirildi. Engin Civan’ın ödeme yapmayı kabul etmemesi üzerine 19 Eylül 1994 tarihinde Fulya civarında 4 kurşunla vurularak yaralı olarak kurtuldu. Dündar Kılıç savcılıkta aradaki hatırlı birinin Semra Özal olduğunu dile getirdi.

Alaattin Çakıcı, bu arada Türkiye’de Başbakanların, bakanların, bürokratların kara kirli paracı hayali ihracatçı sözüm ona işadamlarının da korkulu rüyası oldu. Son durumdan dolayı şimşekleri üzerine çekti. İnterpol aracılığıyla kırmızı bültenle her yerde aranmaya başlandı.

Bir yandan Engin Civan’ın yaralanmasına, diğer taraftan Ocak 1995’de eski karısı Uğur Kılıç’ı yaşamını kaybettirtmeye azmettirmekten aranan Çakıcı, Şubat 1995’te gazete ve televizyonlara “bülten” şeklinde faks çekerek Dev-Sol önderi Dursun Karataş’ı yaşamını kaybettireceğini açıkladı.

Erol Evcil ile Alaattin Çakıcı içindeki menfaat ilişkileri güçlenmeye başlamıştı. Çakıcı, bir bakıma Evcil ile bir ortaklık kurmuş ve iş dünyasında istediklerini yaptılar.

Erol Evcil ile Cavit Çağlar’ın içerisinde bulunan iplik ticaretinden doğan problem için devreye giren Alaattin Çakıcı, Erol Evcil’in 2,8 milyon dolara aldığı fabrikayı Cavit Çağlar’a 10 milyon dolara sattı. Bu paranın 4,5 milyon doları Alaattin Çakıcı’ya ödendi.

Alaattin Çakıcı, 1972 senesinden beri Gönül Kurtuluş Hanım ile evlidir. Ali Çakıcı (d.1985) adında oğlu ile Aytül ve Betül adlarında kız çocukları mevcuttur.

Alaattin Çakıcı, bir ara eşi Gönül Kurtuluş Hanımdan boşanıp ünlü kabadayılardan Dündar Kılıç’ın kızı Uğur Kılıç ile 20 Mayıs 1991 tarihinde Trabzon’da evlendi. Araları farklı sebeplerle açıldı ve 4 Kasım 1994 tarihinde boşandı. Boşandıktan sonra aralarındaki husumet bitmedi. 20 Ocak 1995 tarihinde Alaattin Çakıcı konuşmak için Uğur Kılıç’ı Uludağ’da otele davet etti ve orada Alaattin Çakıcı’nın adamı 3 kurşunla Uğur Kılıç’ı yaşamını kaybettirdü. Uğur Kılıç’ı yaşamını kaybettirttüğü iddiasıyla yargılanan Alaattin Çakıcı, önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Çakıcı’nın bu cezası, ağır tahrik ve sanığın duruşmalardaki iyi hali gözününde bulundurularak 19 yıl 2 aya indirildi. Alaattin Çakıcı Yurtdışına kaçtı. Çakıcı’nın yurtdışında kaldığı süre içinde Belçika, ABD, İtalya, Güney Afrika, Fransa, Brezilya, Singapur ve Japonya‘da dolaştığı belirlendi.

Daha sonra yine ilk eşi Gönül Kurtuluş Hanım ile evlendi.

Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998 tarihinde Türk ve Avusturya polisiyle birlikte gerçekleştirilen bir operasyonla, modacı Canan Yaka ile şarkıcı Selçuk Ural‘ın kızı Aslı Ural‘la birlikte Fransa‘nın Nice kentinde yakayı ele verdi. Kısa bir süre sonra da Türkiye’ye idam gerektiren suçlardan yargılanmamak üzere koşullu iade edildi. Alaattin Çakıcı 14 Aralık 1999 tarihinde Kartal cezaevine konuldu. Uzun bir yargılamadan sonra 29 Kasım 2002 tarihinde serbest bırakıldı.

Alaattin Çakıcı, cezaevi günlerinde Erol Evcil’den kaynaklı olarak Nuri Ergin‘le ters düştü. Medya önünde karşılıklı hakaretler edildi. Bu zamanda Çakıcı, adamlarına Karagümrük’de bulunan Ergin kardeşlerin kahvehanesine adamlarına 26 Mart 2000 tarihinde baskın düzenletti ve 15 kişiyi yaralattı.

7 Nisan 2004 tarihinde Yargıtay 1.Ceza Dairesi Karagümrük Baskını davasından 3 yıl 4 aylık hapis cezasını onayladı. 5 Mayıs tarihinde İstanbul DGM Çakıcı için cezasının onaylanması sebebiyle yakalama emri çıkarttı fakat Çakıcı 3 Mayıs 2004 tarihinde yurtdışına kaçtı. 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya’nın Graz kenti yakınlarında, yakayı ele verdi. Çakıcı’nın üzerinden emekli MİT görevlisi Faik Meral’e ait pasaport çıktı. 5 Ekim 2004 Tarihinde Viyana Eyalet mahkemesi Alaattin Çakıcı’nın Türkiye’ye iadesine karar verdi. Türkiye’ye tekrar iade edildi. 14 Ekim 2004 tarihinde Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

15 Temmuz 2016 tarihinde Bolu F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Burada kaldığı süre boyunca devamlı hastaneye götürülen Çakıcı, Mart 2017 tarihinde İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde bağırsak fıtığı operasyonu geçirdi. Tedavisi sona eren Çakıcı’nın, Bolu F Tipi Cezaevi’nden Kırıkkale’nin Keskin beldesindeki F Tipi Cezaevi’ne nakledilmesine karar verildi.

30 Mart 2017 tarihinde Bolu F Tipi Cezaevinde hükümlü iken Alaattin Çakıcı’ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

Alaattin Çakıcı, infaz düzenlemesi sonrasında 16 Nisan 2020 tarihinde 00.30’da hükümlü olarak bulunduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden çıkarak tahliye oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün