Biyografi

Alaeddin Şensoy Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Alaeddin Şensoy kimdir?, Alaeddin Şensoy kaç yaşında?, Alaeddin Şensoy evi nerede?, Alaeddin Şensoy nerelidir? Alaeddin Şensoy ev adresi?, Alaeddin Şensoy kaç yaşında?, Alaeddin Şensoy nerede oturuyor?, Alaeddin Şensoy nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Alaeddin Şensoy hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.193217.Şubat.1997 senesinde doğan Alaeddin Şensoy şu an için 65 yaşında ve burcundandır. Alaeddin Şensoy doğum yeri ise İzmirİzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞarkıcıBesteci olarak devam ettirmektedir.

Alaeddin Şensoy Kimdir? – Alaeddin Şensoy Evi Nerede? – Alaeddin Şensoy Nerede Oturuyor?

Alaeddin Şensoy Kimdir?, evi nerede?

Alaaddin Şensoy, 1932 Yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1937 senesinde ailesi ile birlikte Bergama’ya yerleşti. Babası Yusuf Şensoy, Annesi Nazmiye Şensoy’dur. İlkokulu ve ortaokulu Bergama’da okudu ve lise tahsilini tamamlayamadı.

1949 senesinde İzmir Radyosu’nun açtığı sınava girdi ve kazandı. İzmir Radyosu’nda çalışmaya başladı. Burada Mehmet Kasabalı, Necdet Varol ve Cüneyt Orhon gibi kıymetli hocalarla tanıştı. Bu hocalardan nota, usul, solfej ve makam dersleri aldı. Aynı zamanda Divan Edebiyatı ve buna bağlı olarak Türk Klasik Müziğinin geleneksel formlarını analiz etti ve üzerinde yazılı çalışmalar yaptı. Askerlik görevini İstanbul’da yerine getirmesi sesinin, müziğin bu ticari merkezinde de tanınmasına yol açtı.

1960 senesinde aldığı çok mühim bir plak teklifi ile İstanbul‘a yerleşmeye karar verdi. Aynı yıl TRT İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanarak bu kuruma sanatçı memur olarak atandı. Bu yıldan beri yerli ve yabancı firmalar için 45’lik plaklar kaydetmeye başladı. Sayıları 100’ün üzerinde olan bu 45’liklerden pek çoğu günün ve tarzının en fazla satan plakları içerisinde yer aldı. Ayrıca, 5 uzun çalar (LP) ve 4 adet de kaset albümü yaptı.

İstanbul Radyosunda önce batı müziği, sonra da Türk musikisi diskotek şefiği yaptı. 1967 senesinde İstanbul Radyosu’ndaki memuriyetinden istifa etti. Serbest çalışma hayatına başlayan Alaaddin Şensoy, radyo yayınlarında solist ve koristlik yapmaya devam etti. Profesyonel olarak sahne çalışmalarına 1966 senesinde başladı. Çok kısa bir sürede büyük başarı kazandı ve gazino dünyasının en tanınan ve en aranan erkek ses sanatçısı oldu.

1960 senesinde ise bestekârlık hayatına başladı. Klasik Türk müziğinin 20 yüzyıldaki mühim bestecisi ve ses sanatçısı Alaaddin Şensoy’un “1960 – 1974 Kayıtları” adıyla albümü yayınlandı, sanatçı tarafından bestelenmiş bir çok eserin yanında diğer bestekârların eserleriyle bazı halk türküleri de yer aldı. Ses sanatçısı ve bestekâr olarak yaşamını sürdürdü. Birçok taş plak ve long play dolduran Alaaddin Şensoy, en son YKB kültür yayınlarında albüm yaptı.

İlk beste denemelerini halen İzmir Radyosundayken kaleme almaya başladı. Fakat bestekârlık sahasında esas ivmeyi 1980’li senelerın başında gösterdi. Aynı zamanda bestelediği şarkıların güftelerini de yazması ve yazdığı güftelerin başka besteciler tarafından ezgilenmesi ile de tanındı.

Sözlerini Salih Korkmaz‘ın yazdığı “Kadere Bak” adlı şarkısı ile Hürriyet Gazetesinin gerçekleştirdiği Altın Kelebek Yarışmasında Altın Kelebek ve aynı yıl Milliyet Gazetesinin gerçekleştirdiği Yılın En Sevilen Şarkısı Yarışmasında sözleri kendisine ait “Büyüleyen Gözlerinle”, “Biliyorsun Bir Zamanlar” sözlerini Salih Korkmaz‘ın yazdığı “Ağlamışım Gülmüşüm” ve sözlerini Bolu Emniyet Müdürü Uğur Gür‘ün yazdığı “Anılara Yolculuk” adlı şarkılarla ödüller aldı.

1990’ların başından beri TRT Kurumu Müzik Denetim Üyeliği ve Şeflik görevlerine getirilen Alaeddin Şensoy Türkiye Radyo ve Televizyonu için birden fazla canlı ve banttan yayına giren Türk Müziği Programını hazırladı ve yönetti. 1996 senesinde TRT‘den yaş haddi sebebiyle emekli oldu.

Alaaddin Şensoy, Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya‘yı kapsayan sayısız turnede görev aldı. Bunlardan Avustralya turnesinde dünyanın en mühim sanat merkezlerinden Sydney Opera House’da sahneye çıkan ilk Türk Müziği sanatçısı oldu.

Alaaddin Şensoy, 1962 senesinde Bergama’da tanıştığı Ayhan Şensoy ile evlendi ve bu evlilikten 1963 senesinde Süleyman, 1968 senesinde da Hakan adında iki oğlu dünyaya geldi.

17 Şubat 1997 tarihinde İzmir’de rahatsızlanarak Yeşilyurt’taki Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Alaaddin Şensoy, 65 yaşında ölmüştür.

Eserlerinden bazıları:

– Kadere Bak”
– Yıllardan sonra seni görmek istedim
– Her akşam karanlıktan uykusuz geçmedim mi
– Kim derdi ki sevgilim bu aşk yarım kalacak
– Ağlatıp küstüreceksen
– Âşık mıyım bilmem neyim
– Aşkınla her akşam içerken seni
– Bir damla sevgiyi mumla ararken
– Çektiğim acıları tatmadı mecnun bile
– Geceler yol aldı sabaha doğru
– Gönül bahçemdeki yağmur tânesi
– Gönlümün Bahçesinde Bir Gonca Gülsün
– Güneşin kavurduğu
– Dilek Ağacı
– Ayrılık acısını gurbete çıkan bilir
– Yollar bitmez gide gide
– Sevdâdır şu kalbe dolan
– Özlesem de seni her ân
– Büyüleyen gözlerinle
– Biliyorsun bir zamanlar
– Bahar vakti gelecektin
– Ağlamışım gülmüşüm kırılıp dökülmüşüm
– Açmam açamam söyleyemem çünkü derinde

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün