Biyografi

Alan Turing Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Alan Turing kimdir?, Alan Turing kaç yaşında?, Alan Turing evi nerede?, Alan Turing nerelidir? Alan Turing ev adresi?, Alan Turing kaç yaşında?, Alan Turing nerede oturuyor?, Alan Turing nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Alan Turing hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Haziran.191207.Haziran.1954 senesinde doğan Alan Turing şu an için 42 yaşında ve Yengeç burcundandır. Alan Turing doğum yeri ise Londra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞifrebilimciMatematikçi olarak devam ettirmektedir.

Alan Turing Kimdir? – Alan Turing Evi Nerede? – Alan Turing Nerede Oturuyor?

Alan Turing Kimdir?, evi nerede?

II. Dünya Savaşı esnasında Alman şifrelerinin kırılması hususunda mühim çalışmalara imza atan ekibe kıymetli katkılar yapmıştır. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılmaktadır. Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere’nin Almanya’yı yenmesinde Turing’in “Enigma” adı verilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması aracılığıyla oldu. Bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltere’nin başşehri Londra’da doğmuştur. Babası Julius Mathison Turing, Hindistan’ın Orissa şehrinin Chatrapur kasabasında İngiliz kolonisi devlet memuru idi. Annesi Sara orada iken Alan Mathison Turing’e hamile kaldı ve Alan Mathison Turing’in İngiltere‘de doğmasını istediklerinden Londra‘ya gelerek şimdi yerinde Colonnade Hotel olan Londra’da Maide Vale’de bir eve yerleştiler. John adlı bir abisi mevcuttur. 6 yaşında iken St Michaels okuluna başladı. 1926’da 14 yaşındayken Dorset’te ünlü çok pahalı bir özel okul olan Sherborne Okuluna girdi.Öğretmenleri tarafından da zekasının farkına varılmıştır.

Alan Mathison Turing, Sherborne Okulunda öğrenci iken bir üst sınıftaki bir öğrenci olan Christopher Morcom’la yakın arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurdu. Morcom, tüberküloz hastalığı sebebiyle, Sherborne’dan mezun olmadan az önce ölünce, Turing’in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. Buradan mezun olunca 1931’den 1934’e kadar Cambridge Kings Kolej’e gitti. 1935’te üniversite diplomasını alır almaz Kings Kolej’e akademik üye seçildi.

28 Mayıs 1936’da sunduğu “Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması” adlı çok mühim bir makalesinde, Eğer bir algoritma ile temsil edilmesi olabilecek ise düşünülmesi olabilecek olan her çeşit matematiksel problemin böyle bir çesit makine kullanılarak çözülebileceğini ispat etmiş oldu. Haziran 1938’de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını kazandı. Ayrıca Eylul 1938 tarihinden beri Hükümet Kod ve Şifre Okulunda (GCCS) İngiliz şifre kod kırma organizasyonunda yarı-zamanlı çalışmıştır. 4 Eylül 1939’da İngiltere’ninde savaşa dahil olmasının sonrasında Alan Mathison Turing askerî hizmet için GCCS’nin savaş zamanı üssü Bletchley Park’ta vazifelendirildi, 8 Numaralı Kulübe’de (Turing Hut-8) bulunan Alman deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumlu bölüme başkanlık yapmıştır. Ve Enigma’yı hızlı kırmaya yol gösterecek elektromekanik bir makine tasarladı.

Matematikçi ve bir kriptolog olan Alan Mathison Turing, Almanların şifrelerini kırarak ikinci dünya savaşında kahraman ilan edildi.

Savaş sonrasında da özellikle bilgisayar ve yapay zeka mantığı üzerine çalışmalar yapanTuring, bilgisayarın olmadığı 1948 senesinde hazırladığı bir programla bu alanda öncülerden bir diğeride olmuştur. Alan Mathison Turing modern bilgisayar ve bilişim bilimlerinin hem kuramsal hem de pratik düzeyde en büyük öncülerinden biri olma özelliğini taşır. Ayrıca kendisinin matematik (özellikle şifrebilim ve hesaplanabilirlilik konularında) ve felsefe (özellikle yapay zeka felsefesinde) alanlarındaki çeşitli tartışmalara da çok derin etkileri olmuştur.

Manchester Üniversitesi‘nde çalıştığı senelerda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır. Adı bunun bunun yanında Princeton’da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

Alan Mathison Turing, 1941 ilkbaharında görev yerindeki (Turing Hut-8)arkadaşı bayan Joan Clarke’a evlilik teklifinde bulundu nişanlandılar ama eşcinsel olduğunu öğrendiğinde nişan bozuldu.

1948’de Manchester’da Matematik Departmanına Okutman tayin edildi. 1949’da Manchester Üniversitesi’ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı.

O senelerda Homoseksüellik İngiltere’de yasa dışıydı ve suç sınıfına girmekteydi. 1952‘de Alan Murray adında biri ile birlikte oldu. Daha sonra o evini soydu. Polis hırsızları yakaladı ve soruşturma esnasında Alan Murray’in Turing ile homoseksüel ilişkisi olduğu gerçeği yaşandı. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. Suçlu bulunması bundan dolayı devletin gizli işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve o zamanlar çok gizli olan GCHQ’daki kriptografik konular üzerine devam eden danışmanlığı da bittirildi.

8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu Manchester’deki evinde ölü buldu. Bir gün evvel, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş siyanürlenmiş zehirli elmayı yemek suretiyle siyanür zehirlenmesinden 7 Haziran 1954 tarihinde yaşamını kaybettiğü bilgisi verildi. Ölümü üzerindeki esrar perdesi halen tam anlamıyla aralanmamıştır.

1966’dan beri, Alan Mathison Turing anısına “Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafından her sene, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir insana bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan “Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001’de Manchester’de Whitworth Sokağındaki üniversite binaları içerisinde bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

Günümüzde, Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intihar etme yönteminden geldiği düşünülüyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu