Alfred Schnittke Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Alfred Schnittke kimdir?, Alfred Schnittke kaç yaşında?, Alfred Schnittke evi nerede?, Alfred Schnittke nerelidir? Alfred Schnittke ev adresi?, Alfred Schnittke kaç yaşında?, Alfred Schnittke nerede oturuyor?, Alfred Schnittke nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Alfred Schnittke hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Kasım.193403.Ağustos.1998 senesinde doğan Alfred Schnittke şu an için 64 yaşında ve Yay burcundandır. Alfred Schnittke doğum yeri ise Engels, RusyaHamburg, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciMüzisyen olarak devam ettirmektedir.

Alfred Schnittke Kimdir? – Alfred Schnittke Evi Nerede? – Alfred Schnittke Nerede Oturuyor?

Alfred Schnittke Kimdir?, evi nerede?

Müziğiyle dünya çapında bir çok klasik müzik severe ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş usta besteci, Alman müzik adamı

Alfred Schnittke24 Kasım1934‘te Engels‘te, Sovyet Rusya‘sında dünyaya geldi. Babası, Rus kökenli yahudi asıllı bir aileden geliyordu. Annesi ise Rusya’nın Volga bölgesinde yaşayan Alman kökenli bir ailenin kızıydı. Schnittke müzik eğitim hayatına 1946‘da Viyana‘da başladı. Babası burada gazeteci ve çevirmen olarak çalışıyordu. 1948 senesinde aile, Moskova‘ya taşındı ve Schnittke piyano eğitim hayatına burada devam etti. Orkestra şefliği diplomasını aldı.

1953-58 senelerı içerisinde Moskova Konservatuarı’nda, Yevgeny Golubev ve Nikolai Rakov gibi ustalarla çalıştı.

Schnittke, yüksek lisansını compozitörlük üzerine bitirdi ve 1961 senesinde kompozitörler derneği üyesi oldu. Ünlü müzisyen, özellikle Sovyet kapitalizmi yanlısı Phillip Herschkowitz tarafından desteklendi.

1962 senesinde, Schnittke, Moskova Konservatuarı’na orkestra eğitmeni olarak atandı ve 1972 yılına kadar görevine devam etti. 1972’den sonra film müzikleri yazmaya başladı. Sanatçının kompozitörlüğünü yaptığı 60’tan fazla film mevcuttur.

Schnittke’nin başarısı, eserlerindeki geniş melodi zenginliği ile duyguyu bi hayli güçlü ve sarsıcı bir halde iletiyor olmasında yatmaktadır. 1977 senesinde bestelediği konçertosu Grosso No.1, sanatçıyı üne kavuşturan ilk eseridir. Eseri, tanıtan Schnittke’nin müziğine bi hayli hayran Gidon Kremer‘di. Schnittke’nin birden çok eseri, Kremer ve aralarında Yury Bashmet, Natalia Gutman, Gennady Rozhdestvensky ve Mstislav Rostropovich‘in de olduğu bir çok ileri gelen performans sanatçısına ilham kaynağı oldu.

1988 senesinde ilk kez Amerika‘ya Boston Müzik Festivali için gelen Schnittke, Symphony No. 1‘in prömiyerini yaparak, Boston Senfoni Orkestrası ile birliktte çalıştı. 1991 senesinde Amerika’ya ikinci kez gelen sanatçı Concerto Grosso No. 5 adlı eserini Centennial Festivali’nde Cleveland Orkestrasıyla birlikte çaldı. Ardından tekrar 1994 senesinde Symphony No. 7‘in dünya premiyeri için New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti.

Schnittke, 9 senfoni, 6 konçerto grossi, 4 keman konçertosu, 2 çello konçertosu ve bir çok piyano konçertosu besteledi. İlk operası ”Life with an Idiot”un premiyeri 1992 Nisanında Amsterdam‘da yapıldı. Son iki operası ”Gesualdo” ve ”Historia von D. Johann Fausten”, sırasıyla 1995 Mayıs ayında Viyana’da ve 1995 Haziranında Hamburg‘da sahnelendi.

1980’lerde Schnittke’nin müziği, giderek artan dünya çapında bir beğeni kitlesine sahip oldu. Aralarında Avustralya Devlet Özel Ödülü (1991), Japon Kraliyet Özel Ödülü (1992) ve Moskova Onur Ödülü (1998)nün de dahil olduğu birden çok ödül aldı. Müziği, retrospektif ve genel birden çok festivalde şereflendirildi.

1985 senesinde ilk felç krizleri gelmeye başlayan ünlü sanatçı, yine ani bir felç sonrasında 3 Austos1998‘de Hamburg’da hayata gözlerini kapadı. Hastalığı boyunca müzikten kopmayan ve devamlı yeni eserler yaratan sanatçı, bir çok klasik müzik sanatçısına ilham kaynağı oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker