Ali Babacan Kimdir? Nerelidir?

Ali Babacan Kimdir? – Ali Babacan Evi Nerede? – Ali Babacan Nereli?

Ali Babacan kimdir?, Ali Babacan kaç yaşında?, Ali Babacan evi nerede?, Ali Babacan nerelidir? Ali Babacan ev adresi?, Ali Babacan kaç yaşında?, Ali Babacan nerede oturuyor?, Ali Babacan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ali Babacan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Nisan.1967 senesinde doğan Ali Babacan şu an için 54 yaşında ve Koç burcundandır. Ali Babacan doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bakan olarak devam ettirmektedir.

Ali Babacan Kimdir?, evi nerede?

Ali Babacan, 1967 doğumlu iş adamı ve devlet bakanı. 19 Kasım 2002 tarihli, 58‘inci T.C. Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanan Babacan, 59. T.C. Hükümeti’nde de bu görevini sürdürmüştür. Ali Babacan, 3 Haziran2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirilen Babacan, 60. Hükümet’te Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görevine devam etti.

Ali Babacan, 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara‘da Hilmi Babacan ve Guneri Babacan çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. TED Ankara Koleji‘nden 1985 senesinde birincilikle mezun olan Babacan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girdi. 1989 senesinde, 1700 öğrenci içinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜ‘den mezun oldu.

1990 senesinde Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri‘ne giden Babacan, 1990-1992 senelerı içerisinde İllinois’deki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management‘da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı.

Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaşmaya vardı ve 1992-1994 senelerı içerisinde Chicago, İllinois’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.

1994 senesinde Ankara‘ya döndükten sonra tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 1994 ile 1995 senelerı içerisinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘e danışmanlık yapan Babacan, 2001 senesinde AKP Kurucu Üyesi oldu. Aynı zamanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte Devlet Bakanı olarak MKYK’da (Merkez Karar Yönetim Kurulu) yer aldı.

2001 senesinde AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış‘ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde yalnızca Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu‘na devretmiştir

19 Kasım2002‘de 58’inci T.C. Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanarak kabineye giren en genç üye oldu (Ali Babacan, 35 yaşındaydı.)ve 59. T.C. Hükümeti’nde de bu görevini sürdürmeye devam etti. 3 Haziran2005 tarihinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlaması kararının alındığı 17 Aralık Zirvesi‘nden beri 6 ay boyunca heyecanla beklenen açıklamayı yapan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak Ali Babacan’ı görevlendirdi. Erdoğan, Babacan’ın bunun yanında Bakanlık görevine de devam edeceğini dile getirdi ve Babacan’ın Başmüzakereci olarak görevlendirilmesiyle alakalı olarak şu biçimde konuştu:

Olaydan
Kendisinin haberi yok. Oturup konuşacağız. Yükü biraz daha ağırlaşıyor. Gençliğiyle ve dinamikliğiyle başarılı yer alacağına inanıyoruz. Bu süreci Ali Bey´le birlikte yürüteceğiz. Allah yardımcımız olsun. Ali Bey, inşallah bu işi başarıyla yürütecek.

Erdoğan’ın açıklaması, Babacan cephesinde de şaşkınlıkla karşılandı. Babacan, 15 – 16 Nisan’da “Başmüzakereci siz olmuyor musunuz?” sorusuna, “Eğilim şu an için benden yana değil” yanıtını verirken, bir ay sonra ibre kendisine döndü ve Abdullah Gül de, “Kız ister gibi babasından istedim” diyerek siyasete soktuğu Babacan için, sonuna kadar ısrarcı oldu.
Başmüzakerecinin seçilmesi süreci özetle şu biçimde gerçekleşti:

AB’nin müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihi verdiği 17 Aralık’tan önce “Başmüzakereci ben olmalıyım” görüşünde olan Gül’ün eğilimine karşın, Erdoğan konuyu sürüncemede bıraktı.
Başmüzakereci belirsizliğinin yarattığı tartışmalar artınca Gül, Babacan’ı gündeme getirdi fakat Babacan’ın ekonomiyi iyi yönettiğini düşünen Erdoğan, “iki görevi yapamayacağı” gerekçesiyle kendisini bakanlıktan almak istemedi. Sürecin uzaması sebebiyle artan sıkıntıyla Erdoğan, yetkili kurullarını “Başmüzakereci benim” diyerek yatıştırmaya çalıştı.

Uluslararası yatırımcıların, fon yöneticilerinin ve TÜSİAD gibi işadamı örgütlerinin, Babacan’la Gül’ü işaret eden tasvirlerde bulunmayı sürdürmesi üzerine de düğümün çözülmesinde Gül ve Erdoğan’ın önceki gün yaptıkları görüşme etkili oldu ve Babacan’da ısrar eden Gül, “İki işi de bir arada götürebilir” telkininde bulundu.

IMF ile birlikte yürütülen katı ekonomik reformlara imza atan Babacan, o zamanda yaptığı açıklamalarda, 2005 senesinde yüzde 8, 2006 senesinde yüzde 5, 2007 senesinde da yüzde 4 enflasyon hedefi öngördüklerini açıkladı ve yaptıkları üç yıllık ekonomik programın, Maastricht Kriterlerine göre belirlendiğini vurguladı.

Babacan, 2003’ten beri bir çok kere Davos,İsviçre’de gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu(World Economic Forum) ve Bilderberg Konferansı (Bilderberg Conference) gibi mühim ekonomik toplantılara Türkiye adına katıldı. Ali Babacan 14 Mayıs 2009 Atina‘da Bilderberg Görüşmesine katılmıştır.

Ali Babacan, 1995 senesinde Ülkü Zeynep Babacan ile evlendi. Fatma Dilara Babacan, Mustafa Kerem Babacan, Hilmi Emir Babacan adlarında üç çocuk babasıdır.

2007 seçimlerinde AK partiden tekrar milletvekili seçildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. ve 24. Dönem AK Parti Ankara Milletvekilidir.

Babacan, 60. Hükümetde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini yürüttü. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine devam etti.

2018 senesinin Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı.

Yen parti kurma hazırlığında bulunan Ali Babacan AK Parti‘den 8 Temmuz 2019 tarihinde istifa etti.

9 mart 2020 tarihinde Ali Babacan’ın önderliğindeki yeni partinin kuruluş dilekçesi heyet ile İçişleri Bakanlığı’na verildi. Ali Babacan, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) adını alan partisinin 10 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen Kurucular Kurulu ilk toplantısında genel başkanlığa seçildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker