Biyografi

Ali Cemal Ben’im Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ali Cemal Ben’im kimdir?, Ali Cemal Ben’im kaç yaşında?, Ali Cemal Ben’im evi nerede?, Ali Cemal Ben’im nerelidir? Ali Cemal Ben’im ev adresi?, Ali Cemal Ben’im kaç yaşında?, Ali Cemal Ben’im nerede oturuyor?, Ali Cemal Ben’im nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ali Cemal Ben’im hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.188109.Kasım.1939 senesinde doğan Ali Cemal Ben’im şu an için 58 yaşında ve burcundandır. Ali Cemal Ben’im doğum yeri ise Beyrut, LübnanMersin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Ali Cemal Ben’im Kimdir? – Ali Cemal Ben’im Evi Nerede? – Ali Cemal Ben’im Nerede Oturuyor?

Ali Cemal Ben’im Kimdir?, evi nerede?

Ali Cemal Ben’im de asker ressamlardandır.

Ali Cemal Ben’im, 1881 senesinde Beyrut, Lübnan’da doğmuştur. Babası Tüccar Emin Bey idi. İlkokula Beyrut‘ta başlayan Ali Cemal Ben’im daha sonra ailesiyle beraber İstanbul‘a geldi ve eğitim hayatına Fındıklı Feyziye Mektebi’nde devam etti.. Rüşdiyeden sonra girdiği Mekteb-i Bahriyeden 1901 senesinde teğmen rütbesiyle mezun oldu. Burada okurken resme olan yeteneği keşfedildi. Osman Hamdi Bey tarafından 1883 senesinde kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi) kabul edildi; 1903 senesinde Akademi’yi birincilikle bitirdi.

1904 senesinde yüzbaşı rütbesine terfi etti. Balkan Savaşları’na katıldı. Yüzbaşı rütbesindeyken 1913 senesinde askerlikten emekli oldu. Bu zamanda duvar resimleri ve afişler yaptı; daha sonra gazeteciliğe geçiş yaparak burada yaptığı temsili resimler ve çizimlerle Türk basınında ilk gazete ressamı olarak tarihe geçti.

Öncelikle 1909 senesinde yayına giren “Alem Mecmuası”nda karikatür çalışmalarını yayımladı; bu derginin kapak ve iç sayfa karikatürlerini yaptı. Ardından sırasıyla “Tasvir-i Efkar”, “Harp Mecmuası”, “İleri”, “Tercüman-ı Hakikat”, “Akşam”, “Yenigün” ve “Cumhuriyet gazetesinde temsili resimler ve karikatürler yaptı.

Meslek hayatına Mekteb-i Bahriyede resim öğretmenliği ile başlayan Ali Cemal Ben’im, I. Dünya Savaşı senelerında Darüleytam, Terzi ve Dokumacı Mektepleri’nde, Mütarake senelerında ise Gazi Osman Paşa Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı.

Ali Cemal Ben’im, Viyana ve Berlin Sergileri için 1917 senesinde Harbiye Nezareti (şimdiki Milli Savunma Bakanlığı) Nazırı Enver Paşa‘nın emriyle Şişli‘de eski bir konakta kurulan “Şişli Atölyesi”nde Namık İsmail, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, Mehmet Ruhi Arel, Sami Yetik, İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga, Ömer Adil, Ali Sami Boyar, Cevat Bey, İsmail Hakkı Bey, Mahmut Bey, Şevket Dağ, Diyarbakırlı Tahsin ve Halife II. Abdülmecid Efendi ile birlikte asker modellerden, çeşitli silahlardan, kartpostallardan ve fotoğraflardan yararlanarak savaş konulu resimler yaptı.

Ali Cemal Ben’im, Mesudiye gemisi

Bu resimlerin ana teması 18 Mart 1915’te başlayan Çanakkale Savaşı’ydı, fakat Ali Cemal burada özellikle gemi ve ayrıntılı asker/savaş resimleriyle göz doldurdu.

Bu Türk resim sanatının mühim atölyesinde, savaşın zor koşullarına rağmen sanatçılar için sorunsuz bir çalışma ortamı hazırlanmış, o dönem için bulunması zor olan boya, muşamba gibi gereçler ve ressamların model olarak kullanacakları asker, top arabası, at, silah gibi ihtiyaçlar ordu tarafından sağlanmıştı. Ana teması Çanakkale Savaşı olan bu resimler, Viyana’da sergilenmiş, savaşın etkisiyle Berlin’de sergilenmeden İstanbul’a getirilmiştir.

Ali Cemal Ben’im, Yaralı Asker, 1917

Ali Cemal Ben’im’in 1917 senesinde yaptığı Yaralı Asker tablosu Genel Kurmay Karargahı koleksiyonundadır.

Ali Cemal’in resimlerinde gerçekçi bir üslup görülürken, zamanla izlenimciliğin etkisi görülmeye başladı. Sanatçının özellikle Şişli Atölyesi’nde ürettiği eserlerinde bu etki daha fazla hissedilmektedir. Şişli Atölyesi’de yaptığı bu tablolarında Viyana sergisinin amacına uygun olarak Türk sanatçısının dünya çapındaki değişimlere açık yüzü irdelenirken, konu olarak da savaşın duygusal ve insancıl yönüne de dikkat çekti.

Resimli Gazete’de ve 1924 senesinde Zekeriya Sertel tarafından kurulan Resimli Ay Dergisi’nde, Nasreddin Hoca ve Karagöz gibi mizah gazetelerinde de karikatürler yayımladı. Daha sonra bir çok çizer tarafından çeşitli yayın organlarında yayına giren “Pazarola Hasan Bey” ilk kez onun fırçasında yaşam buldu.

Ali Cemal Ben’im, Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı konu alan resimlerden başka, deniz resimleri, peyzaj, portre, natürmort olmak üzere değişik türlerde resim yapmıştır. Deniz konulu eserleri de çok başarılı olduğu için deniz ressamı olarak da tanınır. Yağlıboya dışında suluboya eserleri de mevcuttur.

Ali Cemal Ben’im, portreler

15 Temmuz 1933 tarihinde İstanbul Matbuat Cemiyeti tarafından üstün çalışmalarından dolayı takdirname ile ödüllendirildi.

Ankara’da açılan “Ressam Subaylar” sergilerine de katılır ve eserleri takdir edilirdi. Soyadı kanununun çıkmasından sonra “Ben’im” soyadını aldı. Ali Cemal, yaşamının son senelerında “Isı Yuva” direktörü olarak çalışan kızının yanında yaşamak üzere Mersin’e taşındı. Mersin’de öte yandan liman idaresinde çalıştı, öte yandan da Mersin Halkevi’nde resim kursları vermeye başladı. Mersin’de Halkevi’ndeki çalışmaların bulunduğu 1939 senesinin başındaki sergiye koyduğu dört yıllık bir çalışma sonunda; model ve fotoğraf kullanılmadan, hayal kuvvetiyle yapılmış bir Atatürk resmi yaptı. Bu tablo hiçbir taraftan kopya edilmiş değildir. 2.10 m boyunda ve 1.40 m eninde yapılmış hayali bir resimdir. Büyük Önder Atatürk mareşal üniformasıyladır. Bu tablo Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndedir.

Ali Cemal Ben’im, Mersin’de “İnönü İnönü’de” adlı tabloya çalıştığı sırada 9 Kasım 1939 tarihinde 58 yaşında ölmüştür. Mersin Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Ali Cemal Ben’im’in eserleri İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde, Askeri Müze’de, İstanbul Deniz Müzesi’nde, Ankara Cumhuriyet Müzesi’nde, Cumhuriyet Gazetesi arşivinde, yerli ve yabancı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün