Biyografi

Ali Metin Kazancı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ali Metin Kazancı kimdir?, Ali Metin Kazancı kaç yaşında?, Ali Metin Kazancı evi nerede?, Ali Metin Kazancı nerelidir? Ali Metin Kazancı ev adresi?, Ali Metin Kazancı kaç yaşında?, Ali Metin Kazancı nerede oturuyor?, Ali Metin Kazancı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ali Metin Kazancı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1935 senesinde doğan Ali Metin Kazancı şu an için 86 yaşında ve burcundandır. Ali Metin Kazancı doğum yeri ise Rize olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Ali Metin Kazancı Kimdir? – Ali Metin Kazancı Evi Nerede? – Ali Metin Kazancı Nerede Oturuyor?

Ali Metin Kazancı Kimdir?, evi nerede?

Kazancı Holding’in kurucusu, Ali Metin Kazancı, ticaret hayatına 1950’li senelerın sonunda başlamıştır.

Ali Metin Kazancı, 1935 senesinde Rize’de doğmuştur.

Kazancı Holding’in temelleri 1950’li senelerda Ali Metin Kazancı tarafından atıldı. Ali Metin Kazancı, 1952 senesinde iş hayatına parafin ve yağ ithalatı ve satışıyla girdi. 1990’larda holdingleşen Kazancı Ailesinin ana faaliyet alanları içerisinde jeneratör üretimi, doğalgaz sevkiyat faaliyetleri ve enerji santralleri kurulum ve işletimi yer alıyor.

Holding 2000’li senelerda tarım ve turizm alanlarında da çeşitli yatırımlar yaptı.

Ali Metin Kazancı, 1968 senesinde AKSA Grubu şirketlerini meydana getiren girişimlerin temeli olan Watt elektrikli motor fabrikasını kurmuştur. İlerleyen senelerda jeneratör pazarında önder konuma yükseldi. 1983 senesinde Kazancı Teknik Cihazlar – Yedek Parça A.Ş. kuruldu, 1984 senesinde Jeneratör üretimi ve satışı faaliyetleri için; Aksa Makine San. A.Ş. kuruldu.

1986 senesinde satış sonrası hizmet kalitesini yükseltmek için Aksa Servis ve Yedek Parça A.Ş. şirketi kurularak keşif, montaj ve servis hizmetleri bu şirkete devredildi. 1990 senesinde Bayrampaşa’da bulunan üretim ve montaj tesisi yerini Güneşli’deki 20.000 m² büyüklüğündeki dönemin en büyük jeneratör fabrikasına bıraktı.

1994 senesinde üretim ve satış faaliyetleri birbirinden ayrıldı. Bu bağlamda Aksa Jeneratör kuruldu. Aksa Satış ve Pazarlama A.Ş. Kuruldu. Kazancı Holding adı tescil edildi. Aileye ait şirketler 1994’te Kazancı Holding çatısı altında toplandı. Üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını 100 ülkeye ihraç eden şirketin 12 ülkede ofisleri var.

1995 senesinde Milli Savunma Bakanlığı, AQAP-4 belgesini jeneratör sektöründe ilk kez Aksa’ya verdi. 1997 senesinde Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kuruldu. 1998 senesinde Türkiye’deki ilk Biogaz santrali, Aksa Enerji tarafından Bursa’da işletmeye alındı. 1999 senesinde Hakkari 1 Enerji Santrali Ekim ayında üretime başladı. 2001 senesinde Hakkari 2, Mardin, Şırnak İdil ve Siirt Enerji Santrallerinde üretim başladı. Aksa Enerji’nin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Cemil Kazancı yürütüyor.

2003 senesinde Samsun ve Kıbrıs Enerji Santrallerinde üretim başladı. Aksa, Doğalgaz Dağıtım sektörüne girdi.

2004 senesinde Aksa Cezayir kuruldu. Ve Turizm sektörüne de girerek, eski adı Sultansaray olan Mirada del Mar Otel satın alındı. Ayrıca Tarım sektörüne de girerek Türkiye’nin en büyük 5 çiftlikten ikisi grubu bünyesine kattı. 24.000 dönümlük Tekirdağ İnanlı ve Samsun Gelemen Tarım İşletmeleri Tigem’den 30 yıllığına kiralandı.

2006 senesinde Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyasına katkı olarak, Hakkari’deki okulların bütün derslikleri (630 adet) bilgisayar ile donatıldı. Aksa Turizm; Kayseri Erciyes’te üç tane otel satın aldı.

Aksa’yı halka arz eden Kazancı Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanvekili olan oğlu Mehmet Kazancı, halka arz esnasında yaşanan bir kavga sebebiyle babası Ali Metin Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı ile ayrı düşüp, grupla yollarını ayırdı. Büyük oğul Mehmet Kazancı Holding’de sahip olduğu yüzde 5 hisseden ise vazgeçmedi. Küçük oğlu Cemil Kazancı’nın elinde yüzde 5, Baba Ali Metin Kazancı’nın elinde ise yüzde 85 holding hissesi yer alıyor.

Yanına holdingdeki bazı işinde uzmanleri de alarak Mehmet Emin Karamehmet ile ortak olduğu MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş ‘yi kuran Mehmet Kazancı, Boğaziçi ve Gediz elektrik ihaleleri ile Başkent Doğalgaz sevkiyat ihalelerinde kardeşi ile yarışarak ihaleleri aldı.

Aksa 2009’un Ağustos ayında dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Rus Gazprom’la gaz ithalatı protokollerine de imza atmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yanında gelen Gazprom yetkilileriyle bir tek Aksa enerji yetkilileri görüştü.

Ali Metin Kazancı, evlidir. Mehmet Kazancı ve Şaban Cemil Kazancı adında 2 oğlu mevcuttur.

Ali Metin Kazancı Forbes en zengin 100 Türk 2013 listesinde 1.300 milyon dolar serveti ile 22nci sırada yer alıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün