Biyografi

Ali Tekintüre Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ali Tekintüre kimdir?, Ali Tekintüre kaç yaşında?, Ali Tekintüre evi nerede?, Ali Tekintüre nerelidir? Ali Tekintüre ev adresi?, Ali Tekintüre kaç yaşında?, Ali Tekintüre nerede oturuyor?, Ali Tekintüre nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ali Tekintüre hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Haziran.195315.Aralık.2017 senesinde doğan Ali Tekintüre şu an için 64 yaşında ve İkizler burcundandır. Ali Tekintüre doğum yeri ise Besni, Adıyamanİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Söz yazarıMüzisyenBesteci olarak devam ettirmektedir.

Ali Tekintüre Kimdir? – Ali Tekintüre Evi Nerede? – Ali Tekintüre Nerede Oturuyor?

Ali Tekintüre Kimdir?, evi nerede?

Müzisyen, söz yazarı ve şair

Ali Tekintüre, 1953 senesinde Besni, Adıyaman`da doğmuştur. Genç yaşta İstanbul`a göç etti. İlk gençlik senelerından beri arabesk şarkılar için sözler yazmıştır.

Ali Tekintüre, askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve 1974 senesinde Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başladı.

1978 senesinde yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı ve başrollerinde Sümer Tilmaç, Erol Taş, Muharrem Gürses ve Gülden Karaböcek’in oynadığı “Dilek Taşı” adlı sinema filmi için arkadaşı Mesut Poyraz‘la beraber sözlerini yazdığı ‘Dilek Taşı’ şarkısı Gülden Karaböcek‘e şöhretin kapılarını açmıştır. Hemen sonrasında sözlerini yazdığı “Sürünüyorum” adlı şarkı stadlarda marş oldu.

Ali Tekintüre, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin şarkıcıları ile çalıştı ve bir çok unutulmaz şarkıya imza attı.

“Duyar mısın Feryadımı” adlı şarkısının; 1985 senesinde konusunu Bülent Oran’ın yazdığı, yönetmenliğini Sırrı Gültekin’in yaptığı ve başrollerinde Mesut Engin, Gülden Karaböcek, Ali Şen (oyuncu), Münir Özkul, Erol Günaydın’ın oynadığı aynı adla sinema filmi çekilmiştir.

1987 senesinde yazdığı “Gitme” adlı parçası o yılın en ünlü en ünlü şarkısı olmuştur.

Ali Tekintüre’nin ortalama 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. Ayrıca 10 şiir kaseti mevcuttur. Ali Tekintüre’nin şarkılarını; Bergen, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Müren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can, Cansever, Mine Koşan, Kamuran Akkor, Gönül Akkor, Huri Sapan, Kibariye, Gülben Ergen gibi şarkıcılar okumuştur.

Ali Tekintüre, Gülten Tekintüre ile evli idi.

Uzun süredir kanser nasıl tedavi edileceği gören Ali Tekintüre, 15 Aralık 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 64 yaşında yaşamını kaybetti.

Bilinen şarkılarından bazıları:
– Tanrım Beni Baştan Yarat,
– Kadehi Şişeyi Kırarım,
– Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne),
– Dilek Taşı,
– Sürünüyorum,
– Kırılsın Ellerim,
– Duyar mısın Feryadımı,
– Ne Fayda,
– Anadan Ayrı,
– Baharı Bekleyen Kumrular Gibi,
– Toprak Alsın Muradımı,
– Köşe Kapmaca,
– Düşünürken,
– Senden Vazgeçmem,
– Birisi,
– Kaderi Ben Mi Yarattım (Bir ümit ver),
– Evlat,
– Aldana Aldana,
– Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür,
– Gitme Yarim,
– Her Saat Başında,
– Tiryaki,
– Acı Gerçekler,
– Hepsi Geçer,
– Seni Yakacaklar,
– Canım Dediklerim,
– Benim İçin Üzülme,
– Elimde Fotoğrafın,
– Kahrolayım,
– Ümitlerim Bitince Gel,
– Gurbet Yolu,
– Akşamcı,
– Güldür Yüzümü,
– Tövbe Ettim,
– Aklı Yok,
– Bir Kadın Tanıdım,
– İkimizden Bir Kalmadı,
– Sevmez Olaydım,
– Hangimiz Sevmedik

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün