Biyografi

Alphan Manas Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Alphan Manas kimdir?, Alphan Manas kaç yaşında?, Alphan Manas evi nerede?, Alphan Manas nerelidir? Alphan Manas ev adresi?, Alphan Manas kaç yaşında?, Alphan Manas nerede oturuyor?, Alphan Manas nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Alphan Manas hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Temmuz.1962 senesinde doğan Alphan Manas şu an için 59 yaşında ve Aslan burcundandır. Alphan Manas doğum yeri ise İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Alphan Manas Kimdir? – Alphan Manas Evi Nerede? – Alphan Manas Nerede Oturuyor?

Alphan Manas Kimdir?, evi nerede?

Türkiye’de girişimci denilince akla gelen ilk isimlerden biri

Alphan Manas, 30 Temmuz 1962 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babasının adı Oğuz Manas’dır. İlkokulu İzmir’de Ankara İlkokulunda okudu, Karşıyaka Ortaokulunu bitirdikten sonra Atatürk Lisesinden mezun oldu. 1983 senesinde Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve 1987 senesinde New York Eyalet Üniversitesine (SUNY) bağlı F.I.T. (Fashion Institute of Technology)‘den Üretim Yönetimi hususunda lisansüstü diplomasını aldı.

Alphan Manas, ABD’de Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı. 1987 senesinde Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.

Alphan Manas, 1988 Şubat ayında Teknoloji Holding çatısı altında OT-VT (Otomatik Tanıma & Veri Toplama; yeni adıyla Nesnelerin İnterneti) alanında çözümler sunan Exim’in kurucu ortağı oldu. Aynı zamanda şirketin 10 yıl da Genel Müdürlüğünü yaptı. 2005 senesinde Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 ülkeler arası şirket içinde 185. oldu.

Alphan Manas, 1994 senesinde Harvard Business School‘da OPM’e (Patron, Yönetici Programı) katıldı.

1997 sonrası Teknoloji Holding’in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların içerisinde dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve bölgesel çözüm ortağı Planet ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser de bulunmaktadır.

1998 senesinde kurulan tüm şirketler Teknoloji Holding çatısı altında toplandı. Teknoloji Holding’in kurmuş olduğu ortaklıklarda Murahhas Üye olarak aktif görev aldı. Bunlar: 1999 senesinde Çukurova Holding, KVK ve Genpa ile kurulan GPRS öncesi hizmet veren Mobil Data Operatörü Mobicom ; 2000 senesinde Ericsson ortaklığıyla kurulan, Türkiye ve MENA ülkelerine telefon santrali ve benzeri Ericsson çözümleri satan CPG , 2001 senesinde Telenity şifrketi ile %50-50 ortaklıkla kurulan PayPal’e rakip olmayı hedeflemiş fakat Türkiye’de GSM operatörlerinin engeline takılan Mobil Ödeme Servisi Sağlayıcısı m.Pay‘dir.

2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de bulunan 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan, ABD ile İngiltere’de yapılanmış Brightwell Holdings BV’yi kurdu.

Alphan Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini direkt yürüttü.

Birçok yenilikçi ürün ve projenin Teknoloji Holding’de yapılmasına destek olan Manas’ın en mühim projesi, fikir babalığını ve proje önderliğini yaptığı, Nisan 2004’de hayata geçen İDDAA oyunu ile değer kazanan İnteltek şifrketindaki Teknoloji Holding hisselerinin, 19 ay gibi kısa bir süre içinde 400 Milyon USD değer üzerinden 80 Milyon USD’ye Intralot’a satılmasıdır.

Alphan Manas, Türkiye’de hükümet düzeyindeki bir çok altyapı projelerine öncülük etmiş, katkıda bulunmuş ve alakalı kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek olmuştur. Söz konusu projelerden bazıları: İlaçlarda Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” bahis sistemidir.

2004 senesinde World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu. 2004 senesinde İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.

2005 senesinde Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 senesinden beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor. 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü.

Alphan Manas bir fütürist. Üretken bir mucit ve endüstri tasarımcısı olan Manas, son senelerda zamanının bir kısmını irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlarına ayırıyor.

Alphan Manas bunun yanında bir sosyal mühendis ve toplumsal yasam kalitesini yükseltmeye yönelik çeşitli girişimlerde yer alıyor. Tasarımları içerisinde ev eşyaları, güvenlik ve günlük yasamla alakalı ürünlerin bunun yanında, uzun senelerdan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırmaya ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da yer alıyor.

Bir teknoloji uzmanı olan Manas, gelişmekte olan ülkelere yönelik projeler gerçekleştirebilmek maksadıyla, Türkiye ve Amerika’da bulunan Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri ve Derneklerle ile de işbirliği yapıyor. Bu amaç kapsamı içinde 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Dünya Fütüristler Derneği Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan Türkiye Fütüristler Derneği’ni de kurdu. Aynı zamanda Türkiye’de Milenyum Projesi’nin kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında ülkeler arası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamı, planlamacı stratejist ve futuristlerden oluşan bir (think thank) danışma kuruludur.

TÜSİAD ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) üyesi olan Alphan Manas, bunun bunun yanında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin de kurucu üyesi. 2006–2007 senelerı içerisinde TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.

2006 ve 2007 senelerında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 senelerında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 senesinden beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 yıl boyunca yaptı. Çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarını ve dünya çapındaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor.

2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı.

2007 senesinde Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

2007 senesinde Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında ülkeler arası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur.

2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim Kurulu kullanıcı hesabı boyunca bayan voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi.

Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. Akabinde dernek kullanıcı hesabıni de bıraktı.

Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu görevi halen devam etmekle beraber, kurumdaki kimliğiyle üniversitelerde ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında konferanslar veriyor.

2009 senesinde Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu. Alphan Manas’ın IQ’su İngiltere Mensa ve Amerika Binet tarafından tescillenmiş olarak 145’dir.

2010 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.

2011 senesinde üyesi bulunduğu TÜSİAD‘da Fütürizm Düşünce Grubu Başkanlığı yaptı.

2011-2014 senelerında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2013 senesinde merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sürdürdü. Kasım 2015′de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi.

Şubat 2016′da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı.

Nisan 2016′da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı.

Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca patent aldığı için ‘mucit‘ olarak da tanınıyor. Zamanının bir kısmını toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlara ayırıyor. Tasarımları içerisinde ev eşyaları, güvenlik ve günlük yaşamla alakalı ürünlerin bunun yanında, uzun senelerdan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırma ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da yer alıyor.

Temmuz 2016′da Sosyal paylaşım platformu Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Sosyal paylaşım platformu Twitter) Listesinde 3.sıraya yükseldi.

Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha güzel bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında ‘Gelecek‘ teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.

‘İnovatif Girişimci‘ olarak 10′dan fazla sektörde; T-Design, 90′lı seneler/2000′in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun yapım şirketi Konsensus, çıkış yaptığı şirket, İddaa (Inteltek) ve Bilyoner dahil başarılı satış yapılan şirket ve şu anda yatırımı olan şirket dahil toplam 35 şirkette; 50′den fazla kişiyle ortaklık kurdu. En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini direkt yürüttü. Kurduğu ya da Murahhas Azası olarak direkt İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir.

Yurt dışında Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergethic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için teklif verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve ortak oldu. Teknoloji transferi hususunda bölgesel hükümet ile yaşanan sıkıntılar yüzünden Türk ortaklar Fransız mahkemelerinde şirketin iflasını istedi.

Alphan Manas, 1999 senesinde Türkiye 1995 yılı 2. güzeli Gamze Saygı ile evlendi. Hazal adında kızı, Dinç ve Erk adlarında ikiz erkek çocuğu mevcuttur. 2014 senesinde boşandı.

Oyuncu Cemal Hünal ile birlikte Cirit sporunu Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu altında “Cirit” dalı yapma gibi bir düşünceleri mevcuttur.

Alphan Manas’dan veciz söz:

“Akıllı insanlar başarılarının tadını çıkarmadan başka başarıların peşinde koşmazlar”. Bu durumda ben pek akıllı olmuyorum. Ama gerçek girişimciler “akıllı olmayan”lardır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün