Biyografi

Andrey Tarkovski Kimdir? Biyografisi

Andrey Tarkovski kimdir?, Andrey Tarkovski kaç yaşında?, Andrey Tarkovski evi nerede?, Andrey Tarkovski nerelidir? Andrey Tarkovski ev adresi?, Andrey Tarkovski kaç yaşında?, Andrey Tarkovski nerede oturuyor?, Andrey Tarkovski nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Andrey Tarkovski hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Nisan.193229.Aralık.1986 senesinde doğan Andrey Tarkovski şu an için 54 yaşında ve Koç burcundandır. Andrey Tarkovski doğum yeri ise Zavrazhye, Sovyetler BirliğiParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YönetmenYazarSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Andrey Tarkovski Kimdir? – Andrey Tarkovski Evi Nerede? – Andrey Tarkovski Nerede Oturuyor?

Andrey Tarkovski Kimdir?, evi nerede?

Sinema tarihinin mühim yönetmenlerinden biridir. Sergei Paradzhanov‘la birlikte Glasnost öncesi kuşağın en iyi yönetmeni olarak kabul edilir.

Andrey Arsenyeviç Tarkovski, 4 Nisan 1932 tarihinde Sovyetler Birliğinde Zavrazhye’de doğmuştur. Marina adında ablası mevcuttur. Ünlü şair Arseniy Tarkovsky‘nin oğludur.

Tarkovsky sinema eğitimini Moskova‘da Devlet Sinema Okulunda aldı. VGIK Sovyet Film Okulu’na girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi aldı. Tarkovsky filmleri otobiyografik donanımlarıyla büyük zenginlik içerirler. Bunda babasının şair olmasının ve 7 yaşından beri müzik eğitimi almasının önemi büyüktür.

1960 senesinde Sinema Okulu için yaptığı diploma filmi bunun yanında ilk filmi ve tamamiyle Sovyet topraklarında geçen tek filmidir. Tarkovsky’nin. Moskova‘da çekilen filmin, harici mekanlarında bina imgelerinin ağır bastığı görülmektedir. Film, erkek bir müzisyen ile silindir şoförünün karşılaşma öyküsünü anlatır. İşleyiş tarzı olarak duygusal görünen film, Tarkovsky’nin renkli olarak çektiği tek filmidir.

İlk konulu uzun filmine ‘İvan’ın İhtirasları’ adıyla başlayan yönetmen, filmi 1962 senesinde ‘İvan’ın Çocukluğu‘ ismiyle bitirmiştir.
Andrei Tarkovsky’ adını ülkeler arası arenada duyuran ilk film ‘İvan’ın Çocukluğu’dur. Öksüz bir çocuğun İkinci Dünya Savaşı esnasında başından geçenleri anlatan film, Venedik Film Festivalinde, Altın Arslan Ödülünü başka bir filmle paylaştı.

1966’da ‘Andrei Rublev’i çeken Tarkovsky, bu filmiyle komünist yönetimin tepkisini çekti. Filmin SSCB‘de gösterimine, 1967 Cannes Film Festivali’nde ödül kazandıktan 1 yıl sonra izin verildi.

Andrey Tarkovski, 1972’de Stanislaw Lem‘in eserinden uyarlayarak çektiği ve kendi ifadesi ile bilim-düşlem olan ‘Solaris’adlı filminde hayatın anlamını araştıran yolculuğuna çıktı. Bu film, ünlü yönetmen Stanley Kubrick‘in bilim kurgu filmi ‘2001 Uzay Yolu Macerası’na doğulu bir cevap olarak nitelendirilir. Tarkovsky diğer filmlerinde olduğu gibi bu filminde de şiirsel öğelere yer vermişti ve Solaris gezegeninin sonsuz koridorlarında, sonluluk – sonsuzluk, varlık – yokluk gibi insanın varoluşsal gayelerine ilişkin sorularına yanıtlar arıyordu.

1982 senesinde Venedik Film Festivali’nde jüri kullanıcı hesabı yaptı.

Andrey Tarkovski 1982’de, kendine özgü sinema anlayışının doruklarından biri olarak görülen ‘Nostaljiya’ filmini çekti. Son filmi ‘Kurban’ı, 1986’da İsveç‘te çekti. ‘Kurban’ teknolojik burjuva uygarlığına ve trajik dünya görüşüne yönelttiği destansı bir eleştiri niteliğindedir.

Andrey Tarkovski, evlilikleri :
1.evliliği: 1957 senesinde Irma Raush ile evlendi. 1970 senesinde boşandı. Arseniy Tarkovski (d.1962) bir oğlu var.
2.evliliği: 1970 senesinde Larisa Tarkovskaya ile evlendi. Andrey Andreyeviç Tarkovski (d.1970), ve Aleksandr Tarkovsky adında iki oğlu var.

Andrey Tarkovski, 29 Aralık 1986 tarihinde Paris’de 54 yaşında akciğer kanseri sebebiyle ölmüştür.

Filmleri :
1986 – Kurban Offret – Sacrificatio
1983 – Tempo di viaggio
1983 – Nostalji – Nostalghia
1979 – İz Sürücü – Stalker
1975 – Ayna – Zerkalo
1972 – Solaris – Solyaris
1966 – Andrey Rublev – Andrei Rublyov
1962 – İvan’ın Çocukluğu – Ivanovo Detstvo
1960 – Yol Silindiri ve Keman – Katok i Skripka
1959 – Bugün Kimse İşten Çıkarılmayacak – Segodnya uvolneniya ne budet
1958 – Konsantre – Kontsentrat
1958 – Katiller – Ubijtsi

Kitapları :
Mühürlenmiş Zaman
Zaman Zaman İçinde
Andrey Tarkovski: A Photographic Chronicle of the Making of The Sacrifice, av Layla Alexander-Garrett, Cygnnet

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün