Angelina Jolie Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Angelina Jolie kimdir?, Angelina Jolie kaç yaşında?, Angelina Jolie evi nerede?, Angelina Jolie nerelidir? Angelina Jolie ev adresi?, Angelina Jolie kaç yaşında?, Angelina Jolie nerede oturuyor?, Angelina Jolie nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Angelina Jolie hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Haziran.1975 senesinde doğan Angelina Jolie şu an için 46 yaşında ve İkizler burcundandır. Angelina Jolie doğum yeri ise Los Angeles, California, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuModel olarak devam ettirmektedir.

Angelina Jolie Kimdir? – Angelina Jolie Evi Nerede? – Angelina Jolie Nerede Oturuyor?

Angelina Jolie Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı aktris, model ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi. Gerçek adı Angelina Jolie Voight’tur. Birçok dergi tarafından dünyanın en güzel kadını seçilmiştir. Golden Globe, Emmy ve Oskar ödüllerinin sahibi olan ünlü oyuncu kimsesiz çocuklara yardım amaçlı projeler yürütmektedir. Filmlerinden bazıları Gia, George Wallace, Girl Interrupted, Alexander ve The Good Shepherd’dır.

Angelina Jolie, 4 Haziran1975’te Los Angeles’ta dünyaya geldi. Babası Jon Voight ve annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. Kardeşi James Haven da sonraları aktör ve prodüktör olarak ün yapacaktı. Jolie, Chip Taylor’ın yeğeni ve ünlü Fransız aktris Jacqueline Bisset’le Maximilian Schell’in vaftiz kızıydı.

1976’da annesi ve babası boşandıktan sonra Jolie ve erkek kardeşi anneleri Marcheline Bertrand’la New York’a taşındılar. Küçüklüğünde yılan ve kertenkele toplayan ve Uzay Yolu dizisindeki Mr. Spock kişiliğine aşık olan Jolie, sık sık annesiyle birlikte sinemaya gidiyordu. Sinemayı sevmesinde ailesinin tabi ki büyük etkisi olmuştu. Zira Jolie, Lee Strasberg Theatre Institute’de 2 yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi ve sahnelenen bir çok oyunda rol aldı. Sonraları ailenin Los Angeles’a geri dönmesiyle Beverly Hills High School’a kaydolan Jolie, zengin aile çocuklarının içerisinde sadeliğiyle gözleri üstüne topluyor ve ikinci el giysiler giyiyordu. İlk modellik deneyiminde başarısız olunca bileklerini kesen Jolie, daha sonra CNN’e verdiği röportajda konuyla alakalı olarak şunları söyleyecekti: “Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir ritüel olmuştu. Bu benim için bir çeşit terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissettiriyordu.”

14 yaşında modellik yapmak üzere Finesse Model Management’la anlaşma imzalayan Jolie, Meat Loaf’un Rock’n’Roll Dreams Come Through, Antonello Venditti’nin Alta Marea ve Lenny Kravitz’in Stand by My Woman kliplerinde oynadı. Kardeşi James Haven USC School of Cinematic Arts’ta öğrenim görüyordu ve Jolie onun okul için hazırladığı projelerde de rol alıyordu.

16 yaşında mezun olduktan sonra annesinin evine bi hayli yakın bir çevrede ev tutan ve tiyatro çalışmalarına başlayan Jolie, babasının ailesine olan ilgisizliğinden dolayı ondan çok soğumuştu. Temmuz 2002’de babasının soyadını istemediğini mahkemeye bildiren Jolie’nin bu isteği kabul edilerek, soyadı değişikliği 12 Eylül2002’de resmen gerçekleşti.

Angelina Jolie’nin ilk işinde uzman film tecrübesi düşük bütçeli Cyborg 2’de başrolü oynamasıyla gerçekleşti. 1995’te Hackers filminde rol aldığı Kate karakteri ile dikkat çeken ve eleştirmenlerden olumlu puan alan Jolie, filmdeki rol arkadaşı Jonny Lee Miller’a aşık oldu ve çift 28 Mart1996’da dünya evine girdi. Mojave Moon,Love Is All There Is,Foxfire ve True Women gibi filmlerde rol aldıktan sonra ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Golden Globe kazandıracak ve Emmy ödüllerine de aday olmasını sağlayacak George Wallace isimli TV filminde rol aldı.

1998’de süper model Gia Caranginin yaşamını rol aldığı HBO yapımı TV filmi Gia için kamera karşısına geçen Jolie’nin performansı ayakta alkışlandı. Gia karakteri ile en iyi kadın oyuncu dalında Golden Globe ve Emmy ödüllerini kazanan Jolie 2 yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.

Uzun süre problemli evlilikleri sebebiyle ayrı yaşayan Jolie ve Miller çifti 3 Şubat1999’da resmen boşandılar.
Aynı yıl Jeffery Deaver’ın aynı adlı hikayesinden beyaz perdeye aktarılan The Bone Collector filminde Denzel Washington’la başrolleri paylaştı.

Angelina Jolie başrollerini Winona Ryder ile paylaştığı Girl, Interrupted isimli filmdeki karakteri ile 1999’da en iyi yardımcı kadın oyuncu oskarının sahibi oldu.

90’lar ünlü oyuncu için bi hayli başarılı geçti ve Jolie, Pushing Tin fiminin setinde tanıştığı Billy Bob Thornton’la büyük aşk yaşamaya başladı. Çift 5 Mayıs2000 tarihinde evlendi.

Jolie’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan film, 2001 senesinde Lara Croft: Tomb Raider filmiyle oldu. Kazandığı büyük gişe başarısının yanında, filmin vizyona girdikten kısa bir süre sonra hazırlanan bilgisayar oyunu da Jolie’nin ününü pekiştirdi.
2002’de Edward Burns’le birlikte Life or Something Like It filminde rol aldı ve 10 Mart2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi.

2003’te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçti.
2005 Jolie’nin hayatı için bi hayli mühim bir yıl oldu. Zira Jolie, Mr.&Mrs. Smith filminde birlikte rol aldığı Brad Pitt’le yakınlaşınca, o dönem evli olan Pitt yüzünden magazin basını her gün yeni bir haberle okuyucunun karşısına çıkıyordu. Yuva yıkan kadın olmadığını her fırsatta dile getirse de Jolie, Pitt-Aniston çiftinin ayrılmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü.

Jolie 6 Temmuz2005’de Etyopya’dan annesinin aids yüzünden ölmesi sonucu yetim kalmış olan Zahara Marley adında bir kız çocuğu evlat edindi.

Pitt’le beraber bir aile kurma kararı alan fakat evlenmeyen Jolie’nin evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi.

27 Mayıs2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil‘de barış içinde olan manasına geliyordu.

Jolie başrollerini Matt Damon’la paylaştığı 2006 tarihli The Good Shepherd filminde rol aldı. 2007 senesinde Jolie, yönettiği ilk film olan A Place in Time adlı belgeseli çekti. Belgesel dünya çapında, 27 ülkede gösterildi. Aynı yıl A Mighty Heart filminde yol alan Jolie, Altın Küre‘ye aday gösterildi. 2007 senesinde bunun bunun yanında Beowulf adlı animasyon filminde rol alan Jolie, motion capture tekniği kullanılan bu film ile animasyon sektörüne de oyuncu olarak giriş yapmış oldu.

2008 senesinde, James McAvoy ve Morgan Freeman‘la beraber, başarılı bir çizgiroman versiyonu olan Wanted‘ta oynadı. Aynı yıl Jack Black ile beraber Kung Fu Panda adlı animasyon filminin seslendirme kadrosunda yer aldı; bu film Jolie’nin rol aldığı en fazla gişe hasılatı yapan film olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Clint Eastwood‘un yönetmenliğini yaptığı Changeling adlı filmdeki başrolü aracılığıyla Akademi, BAFTA, Altın Küre, Sinema Oyuncuları Derneği gibi birden fazla prestijli sinema ödülüne aday gösterildi.

Angelina Jolie’nin başrolünde olduğu “Salt” adındaki filmi ise 2010 senesinde gösterime girdi. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Angelina Jolie’nin ilişkilerinin ve filmlerinin bunun yanında dövmeleri de her daim ilgi çekti. Şu an Jolie’nin vücudunda bilinen 12 dövmesi var.

Kanserden kaybettiği annesinden sonra doktorunun yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 ise yumurtalık kanserine yakalanma riski bulunduğunu söylemesi üzerine 2013 senesinde Meme kanseri riskine karşı mastektomi olarak iki göğsünü de aldırdı.

Evlilikleri :
1. Evliliği : Angelina Jolie, 28 Mart 1996 tarihinde oyuncu Jonny Lee Miller ile evlenip 3 Şubat 1999 tarihinde boşandı.
2. Evliliği : oyuncu Billy Bob Thornton’la 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi. 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi. 2003 senesinde boşandı.
3. Evliliği : 2005 senesinden beri Brad Pitt ile birlikte olan Angelina Jolie. Henüz evlenmeyen çiftin Maddox, Zahara Marley, Pax Thien adlı üç evlatlık çocuklarının bunun yanında, Shiloh-Nouve, Vivienne Marcheline, Knox Léon adlarında üç de biyolojik çocukları bulunmaktadır. Evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi. 27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil’de barış içinde olan manasına geliyordu. 14 Ağustos 2014 tarihinde Fransa‘da evlendiler. 15 Eylül 2016 tarihinde Jolie, Pitt’e boşanma davası açtı ve Brad Pitt ile birlikteliğini 2016 senesinde bitirdi.

Ödülleri :
1998 – Emmy Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, George Wallace
1998 – Altın Küre Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, George Wallace
1998 – National Board of Review Ödülü, Başarılı Performans Ödülü, Playing by Heart
1998 – Emmy Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu , Gia
1999 – Altın Küre Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
1999 – SAG Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
2000 – Altın Küre Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2000 – SAG Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2000 – Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2004 – People’s Choice Ödülü, Favori Aksiyon Kadın Oyuncu, Sky Captain And The World Of Tomorrow
2008 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu, A Mighty Heart
2008 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, A Mighty Heart
2009 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
2009 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
2009 – BAFTA Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
2009 – Akademi Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, Changeling

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2017 – First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers (Sinema Filmi)
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2014 – Boyun Eğmez (Sinema Filmi)
2011 – Kan ve Aşk (Sinema Filmi)

Senaryo :
2017 – First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers (Sinema Filmi)
2015 –By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2011 – Kan ve Aşk (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2014 – Malefiz (Sinema Filmi)
2014 – Difret (Sinema Filmi)
2014 – Boyun Eğmez (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2020 – Those Who Wish Me Dead (Sinema Filmi)
2020 – Maleficent 2 (Maleficent) (Sinema Filmi)
2019 – Malefiz: Kötülüğün Gücü / Maleficent: Mistress of Evil (Maleficent) (Sinema Filmi)
2018 – Neden Yaratıcıyız? (Sinema Filmi)
2016 – Kung Fu Panda 3 (Tigress) (Sinema Filmi)
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Vanessa) (Sinema Filmi)
2014 – Malefiz (Maleficent) (Sinema Filmi)
2011 – Kung Fu Panda: The Kaboom Of Doom (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2011 – Kung Fu Panda 2 (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2010 – Turist (Elise) (Sinema Filmi)
2010 – Jane’s Journey (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 – Ajan Salt (Evelyn Salt) (Sinema Filmi)
2009 – The 66th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (Tv Programı)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Wanted (Fox) (Sinema Filmi)
2008 – Sahtekar (Christine Collins ) (Sinema Filmi)
2008 – Kung Fu Panda (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2007 – Güçlü Bir Yürek (Mariane Pearl ) (Sinema Filmi)
2007 – Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Grendel’in Annesi) (Sinema Filmi)
2006 – Kirli Sırlar (Clover Wilson) (Sinema Filmi)
2005 – Sledge: The Untold Story (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – MR. & MRS. SMİTH (Jane Smith) (Sinema Filmi)
2004 – The 76th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2004 – Sky Captain ve Yarının Dünyası (Franky) (Sinema Filmi)
2004 – Köpekbalığı Hikayesi (Lola-Seslendirme) (Sinema Filmi)
2004 – Hayatın Benim (Illeana) (Sinema Filmi)
2004 – Büyük İskender (Olympias) (Sinema Filmi)
2003 – Sınırların Ötesinde (Sarah Jordan) (Sinema Filmi)
2003 – LARA CROFT TOMB RAİDER: THE CRADLE OF LİFE (Lara Croft ) (Sinema Filmi)
2002 – Hayatın Hakkını Ver (Lanie Kerrigan) (Sinema Filmi)
2001 – Lara Croft: Tomb Raider (Lara Croft) (Sinema Filmi)
2001 – ORİGİNAL SİN / Günahkar (Julia Russell – Bonnie Castle) (Sinema Filmi)
2000 – GONE İN SİXTY SECONDS / 60 Saniye (Sway) (Sinema Filmi)
1999 – Pushing Tin (Mary Bell) (Sinema Filmi)
1999 – Kemik Koleksiyoncusu (Amelia Donaghy) (Sinema Filmi)
1999 – GİRL INTERRUPTED / Aklım Karıştı (Lisa Rowe) (Sinema Filmi)
1998 – Çapraz Hayatlar (Joan) (Sinema Filmi)
1998 – Gia (Gia Marie Carangi) (TV Filmi)
1997 – Tanrı’yı Oynamak (Claire) (Sinema Filmi)
1997 – George Wallace (Cornelia Wallace) (TV Filmi)
1996 – Love Is All There Is (Gina Malacici) (Sinema Filmi)
1996 – Foxfire (Margret Sadovsky) (Sinema Filmi)
1995 – Hackers (Kate Libby) (Sinema Filmi)
1995 – Delil Yok (Jodie Swearingen) (Sinema Filmi)
1987 – Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1985 – Larry King Live (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
1984 – Cinema 3 (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
1981 – Entertainment Tonight (Kendisi) (25 Bölüm)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker