Biyografi

Anna Hazare Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Anna Hazare kimdir?, Anna Hazare kaç yaşında?, Anna Hazare evi nerede?, Anna Hazare nerelidir? Anna Hazare ev adresi?, Anna Hazare kaç yaşında?, Anna Hazare nerede oturuyor?, Anna Hazare nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Anna Hazare hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Haziran.1937 senesinde doğan Anna Hazare şu an için 84 yaşında ve İkizler burcundandır. Anna Hazare doğum yeri ise Bhingar, Maharashtra , Hindistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Asker olarak devam ettirmektedir.

Anna Hazare Kimdir? – Anna Hazare Evi Nerede? – Anna Hazare Nerede Oturuyor?

Anna Hazare Kimdir?, evi nerede?

Hindistan’da yolsuzluklara karşı direnen insan hakları savunucusu

Esas adı Kisan Baburao Hazare olan Anna Hazare, 15 Haziran 1937da Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde Ahmednagar şehrinin yakınlarındaki küçük bir köy olan Bhingar’da annesi Laxmibai Hazare ve babası Baburao Hazare çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Hintli bir sosyal aktivist ve Hindistan’da yolsuzluklara karşı direnen insan hakları savunucusu emekli bir askerdir. 1960’larda Hint Ordusuna katıldı ve 15 yıl boyunca bir asker (Sürücü) olarak ülkede görev yaptı.

“Mahatma Gandhi”nin, şiddet içermeyen öğretilerini ve metotları kullanan yolsuzluk karşıtı hareketin ileri gelen bir önderidir.

Anna hazare, ülkede artan yolsuzluk skandallarını protesto için yaptığı eylemlerle tanınıyor.

Hindistan’da yolsuzlukla mücadelenin simgesi durumuna gelen Anna Hazare, “eğer yolsuzluk karşıtı yasayı (Jan Lokpal) kışa kadar kabul etmezlerse, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te yapılan 2011 yılı eyalet seçiminden üç günlük açlık grevi yapacağım” dedi. Ülkenin özgürlük önderi Mahatha Gandi’nin hayranı olan Hazare, Kongre Partisi aleyhine bir dizi miting düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

74 yaşındaki Hazare, 2010 ağustos ayında yolsuzlukla karşılaşmada reform yapılması isteğiyle ortalama iki hafta süren bir açlık grevi yapmış; ülkedeki yolsuzluklardan bezmiş milyonlarca orta-sınıf Hintlinin eyleme destek vermesi üzerine hükümet, Hazare’nin isteklerinden bazılarını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusa sahip olan Uttar Pradeş’teki seçimler, 2014′de yapılacak genel seçim öncesi oldukça önem taşıyor.
Anna Hazare hiç evlenmemiş.

Anna Hazare’nin Ödülleri listesi:
1) Padma Bhushan Ödülü: Nisan 1992 6. (Sosyal Çalışma için)
2) Padmashri Ödülü: 24 Mart 1990 (Sosyal Çalışma için)
3) Priy Darshini Vriksha Mitra Ödülü, Govt. Hindistan
4) Krushi Bhushan Ödülü, Govt. Maharashtra
5) Genç Hindistan Ödülü
6) 1988 Yılın Adamı
7) Paul Mittal Ulusal Ödülü: 2000
8) Uluslararası Şeffaflık Örgütü (TI) Dürüstlük Ödülü: 2003
9) Doktora Gandi Gram Köy Enstitüsü, Tamil Nadu
10) Vivekananda Seva Puraskar: 1994
11) Shiromani Ödülü: 1996
12) Mahaveer Puraskat: 1997
13) CARE International Ödülü: 1998
14) Ulusal Entegrasyon Ödülü: 1999
15) Jana Seva Puraskar: 1998
16) Uluslararası Rotary Manav Seva Puraskar

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün