Biyografi

Anton Dvorak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Anton Dvorak kimdir?, Anton Dvorak kaç yaşında?, Anton Dvorak evi nerede?, Anton Dvorak nerelidir? Anton Dvorak ev adresi?, Anton Dvorak kaç yaşında?, Anton Dvorak nerede oturuyor?, Anton Dvorak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Anton Dvorak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Eylül.184101.Mayıs.1904 senesinde doğan Anton Dvorak şu an için 63 yaşında ve Başak burcundandır. Anton Dvorak doğum yeri ise Bohemya, Avusturya İmparatorluğuPrag, Çek Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Anton Dvorak Kimdir? – Anton Dvorak Evi Nerede? – Anton Dvorak Nerede Oturuyor?

Anton Dvorak Kimdir?, evi nerede?

Orkestra yönetmeni ve komposizyon öğretmeni olan Dvorak, ilk Bohamyalı besteci olmuştur.

Babası Frantisek otel işletmecisi, annesi Margith ise güsel sesli bir kadın olan Dvorak ailesine, Anton 1841 senesinde katıldı.

İlk müzik derslerini ilkokul öğretmeninden alan Dvorak, güzel şarkılar söylüyor, dans ediyor ve kemanda çalıyordu.

Liseyi bitiren Dvorak, 1857’de Prag’daki org okuluna başladı.Viyola çalarak ve özel dersler vererek iki yıllık eğitimini ailesinden para yardımı almadan bitirdi.

1862 senesinde Prag Ulusal Tiyatrosu Orkestrası‘na keman ve viyolacı olarak atandı.Görev yaparken tecrübe kazanan, çalgıları ve birbiriyle olan ilişkilerini tamamiyle öğrenen sanatçı, büyük bir istekle besteler yapmaya başladı.

1863’den sonra tarihsel bir savaş şiirinden esinlenerek “Chor-Himnus” adlı güzel bir kantat besteledi.Bu eserin bir tiyatro sahnesinde 300 kişilik bir koro tarafından söylenmesi, ününü Bohemya sınırları dışına çıkardı.

Bu başarının üzerine devlet Dvorak’a birkaç yıllık burs ayarladı.Bu sırada 22 yaşında olan sanatçı, piyano çalan soprano, Cermak adında şarkıcı bir kız ile evlendi.

1877’de Stabat Mater adlı bir koro parçası İngiltere’de çok beğenildi ve sanatçı İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin “Fahri Doktorluk” payesi verildi.

1879’da keman, viyolonsel ve 1880’de Çigan şarkıları ile 1887’de Schubert gibi Lied’leri yazmaya başladı.

Bunun bunun yanında Moldavya dansları, Slav dansları gibi bi hayli beğeni alan eserlerde yazdı.

1891’de Prag Konservatuarında bestecilik öğretmeni olarak çalışmaya başladı.Bundan bir yıl sonra New York Ulusal Konservatuarı‘nın daveti üzerine Amerika’ya gitti.

Amerika’da şair H.W.Longfellow’un “Hrawatha” şiirinden esinlenerek “Yeni Dünya’dan” adlı 5.senfonisini besteledi.

Amerika’da kaldığı süre içinde bir çok eserler verdi ve ünü gittikçe arttı, fakat Dvorak 1995 senesinde yurdunun özlemine dayanamayarak Prag’a döndü.

Prag’da sanatçıya “Sanat Nişanı” ve “Fahri Doktorluk” payesi verilerek onurlandırıldı.

Prag konservatuarına ve Artistik Kuruluşuna müdür oldu.Sanatçı 1904 senesinde ilk kez Çek Müzik Festivali‘ni düzenledi.Fakat festivalin başladığı akşam Dvorak aniden hastalanarak 1904 senesinde Prag’da yaşamını kaybetti.

Bazı Yapıtları: Yaylılar Kenteti, Hymnus, Dört Sırp Şarkısı, King and Collier, Dört Vokal Düet, Vanda, Selma Sedlak, Orkestra Süiti,Üç Slav Rapsodi, Slav Dansları, Festival Marşı, Dimitri, Scherzo Capriccioso, St.Ludmilla, Otello Vuertürü, Yeni Dünya’da, Humoresque, Cerl a Kaca, Rusalka, Armida.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün