Antonio da Correggio Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Antonio da Correggio kimdir?, Antonio da Correggio kaç yaşında?, Antonio da Correggio evi nerede?, Antonio da Correggio nerelidir? Antonio da Correggio ev adresi?, Antonio da Correggio kaç yaşında?, Antonio da Correggio nerede oturuyor?, Antonio da Correggio nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Antonio da Correggio hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Ağustos.148905.Mart.1534 senesinde doğan Antonio da Correggio şu an için 45 yaşında ve Başak burcundandır. Antonio da Correggio doğum yeri ise Correggio, Emilia-Romagna, İtalyaCorreggio, Emilia-Romagna, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Antonio da Correggio Kimdir? – Antonio da Correggio Evi Nerede? – Antonio da Correggio Nerede Oturuyor?

Antonio da Correggio Kimdir?, evi nerede?

İtalyan Maniyerist Ressam Antonio da Correggio İtalya’nın küçük bir kasabası olan Correggio’da dünyaya geldi. İtalyan Rönesans’ında Parma Okulu’nun en ileri gelen ressamıydı.

Antonio da Correggio, 30 Ağustos 1489 tarihinde Correggio, Emilia-Romagna, İtalya’da doğmuştur. Babası Pellegrino Allegri, bir tüccardı. Antonio dünyaya geldiğu kasabanın adını almıştır. Correggio’nun ilk resim eğitimini sıradan bir ressam olan amcası Lorenzo Allegri’den aldığı tahmin edilir.

Antonio da Correggio, 1503 senesinde Modena’ya gitti. 1503-1505 senelerında Modena’daki Francesco Bianchi Ferrara‘ya çıraklık yaptı. 1505 senesinde Mantova’ya geçti. Erken Rönesans’ın en ünlü sanatçısı Andrea Mantegna’dan etkilendiği sanılan Correggio’nun, 1506 senesinde Andrea Mantegna yaşamını kaybettiğünde 5. Andrea Kilisesi’ndeki Mantegna ailesi şapelinin bezemelerini tamamlama işini üstlendi. Daha sonra Mantova’dan 1510’a kadar kaldığı Correggio’ya geri döndü.

1514 senesinde Mantova’daki Sant’Andrea kilisesinin girişi için üç tondo’yu bitirdi ve sonra Correggio’ya döndü.

İsa’nın Mezara Konması, Madonna ve Azizler adlı iki resmi Antonio da Correggio’nun yaptığı bilinmektedir. Her ne kadar erken dönem resimlerinde Andrea Mantegna’nın etkileri görülse de Correggio’nun Leonardo da Vinci’den daha çok etkilendiği, ışık-gölgeyi kullanımı, dış hatları yumuşatma şekilinden anlaşılır. Ayrıca Roma’ya gittiğinde Michelangelo Buonarroti ve Raffaello Santi’nin Vatikan’daki fresklerinden de etkilendiği bilinmektedir.

1518’de Parma’ya çağrıldı. San Paolo Manastırı’nda kubbe altı süslemesini gerçekleştirdi. 1519 senesinde bitirdiği San Paolo Manastırı’ndaki Abbessa Giovanna da Piacenza odasının fresk dekorasyonu, Correggio’nun etkinliğinin olgun aşamasını başlatan başyapıtı temsil ediyor.

1520′ de Parma San Giovanni Evangelista Kilisesi’nin süslemesini üstlendi. 1526 -1530 içerisinde Parma Katedrali’nin süslemesini, 1530’da Mantova Şatosu için büyük panolar yaptı. Dinsel resimleriyle tanındı. Son senelerında mitolojik konuları da işledi. Gölge-ışığı Venedik ve Romalı sanatçılardan ayrı bir halde kullandı. Figürlerin hareketini gölge-ışıkla destekledi. Bu üslup özellikle barok sanatta benimsendi. Duygu onun sanatında bir anlatım aracı oldu. Kubbe süslemesindeki resimleme yöntemi, sonraki zamanlarda çok yinelendi.

“Madonna” tablosu 1522

Madonna ve San Fancesco adlı ilk mihrap resminde, Raffaello Santi’nin Sistine Madonna’sının etkileri açıkça görülür. Parma Katedrali kubbesindeki Meryem’ in Göğe Çıkışı, Antonio da Correggio’nun fresk bölgesindeki ustalığını ispatladığı eseridir. Bu dev boyutlu tavan freski Barok dönemin yanılsamacı resim emsallarinden biridir. Resim bu yanılsamacı üslubuyla kilisenin kubbesini gökyüzüyle birleştirirken cennetin kapılarını aralar.

Dinamik kompozisyonu eşsiz kullanımı, büyüleyici perspektifi ve yandan görülen bir şeyin boyunu kısa gösteren dramatik kısaltma çalışmalarıyla Correggio 18. yüzyılın sanatı Rokoko’yu zamanından önce uygulamayı başarmıştır.

Antonio da Correggio o zamanda yaşanan rakursiyi (kısaltım) ustalıkla tercih ederek bulutlar içindeki figürlerin resim mekanından taşıyormuş gibi görünmesini sağlayabilmiştir. Gizemli ve eklektik bir sanatçı olan Antonio da Correggio’nun fotoğraflarının üslup bağlantısını belirlemek her daim olabilecek değildir. Antonio da Correggio’nun kompozisyonları genellikle birbiriyle kesişen köşegenlerden oluşur. Karmaşık mekanın hakim olduğu resimlerinde gece karanlığında açık-koyu zıtlığıyla saf bir ışık etkisi oluşturur.

Giorgio Vasari gibi ünlü ressamlar Antonio da Correggio’nun ölümünden sonraki yüzyılda çalışmalarını, kendilerini geliştirmek için yakında zamandan incelemiştir. Eserleri 18. ve 19. yüzsenelerda İtalya’ya gelen yabancı ziyaretçiler tarafından her daim hatırlanmış ve takdir edilmiştir

Antonio da Correggio, Girolama Francesca di Braghetis ile evlendi. Pomponio Allegri adında bir oğlu vardı.

Antonio da Correggio, 5 Mart 1534 tarihinde Correggio, Emilia-Romagna, İtalya’da 45 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker