Biyografi

Antonio di Pietro Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Antonio di Pietro kimdir?, Antonio di Pietro kaç yaşında?, Antonio di Pietro evi nerede?, Antonio di Pietro nerelidir? Antonio di Pietro ev adresi?, Antonio di Pietro kaç yaşında?, Antonio di Pietro nerede oturuyor?, Antonio di Pietro nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Antonio di Pietro hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Ekim.1950 senesinde doğan Antonio di Pietro şu an için 71 yaşında ve Terazi burcundandır. Antonio di Pietro doğum yeri ise Montenero di Bisaccia ,İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Politikacı olarak devam ettirmektedir.

Antonio di Pietro Kimdir? – Antonio di Pietro Evi Nerede? – Antonio di Pietro Nerede Oturuyor?

Antonio di Pietro Kimdir?, evi nerede?

İtalyan savcı ( Temiz eller savcısı ), politikacı

Antonio Di Pietro, İtalya’nın Campobasso ili Montenero di Bisaccia kasabasında fakir bir İtalyan ailenin çocuğu olarak 2 Ekim 1950 senesinde dünyaya geldi. 5 yaşındayken çobanlık yapmaktaydı. Maddi sıkıntılar sebebiyle gündüz kereste fabrikası vb. farklı işlerde çalışıp gece de eğitim hayatına devam eden Di Pietro, 1978 senesinde hukuk fakültesinden mezun olarak polis ofisinde vazifeye başladı. Birkaç yıl sonra ise kariyerine savcı olarak devam etti.

Hukuk devletinin vazgeçilmez şartının yargı bağımsızlığı olduğuna inanan Di Pietro, ismini Temiz Eller Operasyonu ile İtalya ve tüm dünyaya 1990′lı senelerda savcı olarak açıkladı.

Di Pietro 1991 senesinin Şubat ayında Francesco Saverio Borrelli, Ilda Boccassini, Gherardo Colombo ve Piercamillo Davigo gibi mühim yargıçlar ile Milan’ın politikacıları ve işadamlarını araştırmaya başladı.

Di Pietro, 1992 senesinde ekonomik içerikli ve yolsuzluklara , Siyaset ile iş dünyası içindeki rüşvetçilik ve kirli ilişkilere karşı Milano savcıları öncülüğünde Temiz Eller operasyonu ile siyasetçiler, işadamları, adliye ve polisteki kirlenmelere karşı büyük bir mücade verdi, halk tarafından da büyük destek gördü.

O zamanda aralarında başbakan ve bazı bakanların da bulunduğu 300′ün üzerinde siyasetçi, işadamı, polis ve hakimi mahkum ettiren Di Pietro, 1994 senesinde Berlusconi’nin başbakan olmasıyla birden çok engelle karşı karşıya geldi.

Berlusconi tarafından engellenen girişimlerini mecliste yapmaya karar veren ve İtalya’daki Temiz Eller zamanındaki savcılığının sonrasında siyasete atılan Di Pietro, İtalya’nın Değerleri Partisi’ni (IDV) kurdu.

Ancak Di Pietro yapılan genel seçimlerde, oyların % 3.98′ini alarak, yani binde 2 puan farkla % 4′lük barajı aşamadı ve Senato’ya giremedi. Ne var ki, İtalya’da seçimler, % 75’i çoğunluk, % 25’i orantıya dayanan karmaşık bir sistemle yapıldığı için, genel nispette İtalya’nın Değerleri Partisi, % 4’lük barajı kıl payı aşarak, meclise Valerio Carrera’yı sokabildi. Di Pietro bunun bunun yanında, Milano Belediye başkanlığı yarışında da sonuncu oldu. Di Pietro, ‘aşırı dürüstlüğüm sebebiyle, seçmenden ilgi görmedim’ dedi.

Antonio Di Pietro, 1995′te savcılık cübbesini çıkararak politikaya atıldığı günden beri aktif siyasetin içinde yer alıyor.

Antonio Di Pietro, 17 Mayıs 2006 günü, O zamanın İtalya başbakanı Romano Prodi tarafından Altyapı Bakanı (Bayındırlık ve İskan Bakanı ) olarak vazifelendirildi.

Yunanistan Trakya Üniversitesi tarafından Fahri doktora unvanı verilmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün