Biyografi

Ara Güler Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ara Güler kimdir?, Ara Güler kaç yaşında?, Ara Güler evi nerede?, Ara Güler nerelidir? Ara Güler ev adresi?, Ara Güler kaç yaşında?, Ara Güler nerede oturuyor?, Ara Güler nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ara Güler hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Ağustos.192817.Ekim.2018 senesinde doğan Ara Güler şu an için 90 yaşında ve Aslan burcundandır. Ara Güler doğum yeri ise Beyoğlu, İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Ara Güler Kimdir? – Ara Güler Evi Nerede? – Ara Güler Nerede Oturuyor?

Ara Güler Kimdir?, evi nerede?

Fotograf sanatçısı

Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın ülkeler arası alanda ün kazanmış en mühim temsilcisidir. 60. sanat yılını geride bırakmış olan, Ermeni asıllı Türk fotograf sanatçısı ve foto-muhabir.

Ara Güler, 16 Ağustos 1928‘de Beyoğlu, İstanbul’da dünyaya geldi. . Tam adı Aram Güleryan’dır. Annesinin adı Verjin’dir. Eczacı olan babası “Dacat Güler” Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi, Yaycı Köyü’nden 6 yaşındayken okumak için İstanbul’a gelmiş. Ara Güler 1951 senesinde Kuruçeşmedeki Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul‘un tiyatro kurslarına devam etti. Çünkü yönetmen ya da oyun yazarı olmak istiyordu. 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken bunun yanında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etti.

Ara Güler’e lise senelerında babası ilk 35 milimlik film makinesini ve bir fotoğraf makinesi alıp Yeni İstanbul gazetesine ‘foto muhabiri’ olarak işe girmesine yardımcı olmuştur. İlk çektiği fotoğraf ; 1950 senesinde Ticaniler denen gerici bir grubun kırdıkları Gümüşsuyu’ndaki Atatürk heykelinin resmidir.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1961’de askerlik görevini bitirdi ve Hayat Dergisi‘nde fotograf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı senelerda Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajans‘ına katıldı ve İngiltere’de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotografcısından biri olarak tanımladı. Yine o yılda ASMP‘ye (Amerikan Dergi Fotografcıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşa gitti. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Hatta çektiği bir savaş fotoğrafı Times dergisine kapak oldu.

1962’de Almanya‘da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leicaünvan’ını kazandı. İsviçre‘de çıkan “Camera” dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964’de Mariana Noris‘in ABD’de basılan “Young Turkey” adlı yapıtında fotografları kullanıldı. 1967’de Japonya‘da çıkan Photography of the World anttolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotografı yayınlandı. 1967’de Kanada‘da açılan “İnsanların Dünyasına Bakışlar” sergisinde, 1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde gerçekleştirilen “Renkli Fotografın On Ustası” adlı sergide aynı yıl Almanya‘da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda yapıtları sergilendi. 1970’de “Türkei” adında fotograf albümü Almanya’da yayımlandı.

Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotografları ABD‘de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre‘de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. 1971’de Lord Kinross‘un “Hagia-Sophia” (Ayasofya) kitabının fotograflarını çekti. Yine Skira yayınevince 1971 senesinde, Pablo Picasso’nun 90. yaş kutlaması için hazırlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için yaptığı röportaj ünlü ressamın şatosunda gerçekleşti. Bu röportaj esnasında fotoğraf çektirmeyi sevmemesiyle bilinen Pablo Picasso’nun fazlasıyla fotoğrafını çekmeyi başardı.

1972‘de Paris Ulusal Kitaplık‘ta sergisi açıldı. 1975‘de ABD‘ne davet edildi ve bir çok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini Dünyanın bir çok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti. 1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki Birincilik ödülü’nü aldı. 1980‘de fotograflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotograflar adlı kitabında basıldı. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan Prof. Abdullah Kuran‘ın yazdığı “Mimar Sinan kitabı”‘nı fotografladı. Aynı kitap 1987’de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989’da Ara Güler’in Sinemacıları kitabı basıldı. 1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı‘nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “The Sixth Continent” adlı kitabını fotoğrafladı.

Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya açıkladı. Bunun yanında İsmet İnönü, Winston Churchill, İndira Gandhi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Joseph Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dalí, Pablo Picasso gibi birden çok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso Roportajı’dır.

Yıllarca üzerinde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotografları 1992’de Fransa‘da, ABD ve İngiltere‘de Sinan, Architect of Soliman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl “Living in Turkey” adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur’da Turkish Style başlığıyla, Fransa’da “Demeures Ottomanes de Turquie” adıyla yayımlandı. 1994’de “Eski İstanbul Anıları”, 1995’de “Bir Devir Böyle Geçti”, “Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü”, fotograf kitapları yayımlandı. Ara Güler’in fotografları Paris Ulusal Kitaplık‘ta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi‘nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu‘nda bulunmaktadır. Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum‘da fotografları sergilenmektedir. Ara Güler, Türk fotografının ustalarından birisi olarak dünya fotograf tarihinde de seçkin bir yere sahiptir. Belgeci bir fotograf şekilinin ustası olması ona ün kazandırmıştır.

Ayrıca Yavuz Zırhlısı’nın sökümünü anlatan “Kahramanın Sonu” adında belgesel bir film de yapmıştır.

Ara Güler hakkında bir tanesi Münih Üniversitesi‘nde Almanca olmak üzere 6 adet doktora tezi yapılmıştır.

1975 senesinde birinci evliliğini Perihan Hanım ile yapan ve 4 sene sonra da boşanan Ara Güler ikinci evliliğini, 1980 senesinde tanışıp 1984 senesinde Suna Taşkıran Hanım ile yaptı. Eşi 2010 senesinde vefat etti.

Ara Güler’in Beyoğlu’nda “Arakafe” adında bir kafesi var.

Ara Güler, 17 Ekim 2018 tarihinde İstanbul‘da 90 yaşında vefat etmiştir.

Ödülleri :
1979 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü (foto muhabirliği dalında)
1999 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “Burhan Felek” basın hizmeti ödülü
2000 – Fransa Légion d’honneur nişanı
2004 – Yıldız Üniversitesi fahri doktora unvanı
2005 – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü
2008 – İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü
2011 – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Ara Güler Hakkındaki Belgeseller :
İstanbul’un Gözü (2016)

Başlıca Kitapları:
– Fotoğraflar (Karacan Yayınları, 1980, İstanbul);
– Ara Güler’in Sinemacıları (Hil Yayınları, 1989, İstanbul);
– Sinan, Architect of Soliman the Magnificient (Editions Arthaud, 1992, Paris; Thames and Hudson, 1992, Londra ve New York);
– Living in Turkey (Albin Michel, 1993, Paris; Thames and Hudson, 1993, Londra ve New York; Archipelago Press, 1993, Singapur);
– Eski İstanbul Anıları (Dünya Yayınları, 1994, İstanbul);
– Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun (Ana Yayıncılık, 1994, İstanbul).
– Yitirilmiş Renkler (Dünya Yayıncılık, 1995, İstanbul);
– Yüzlerinde Yeryüzü (Ana Yayıncılık, 1995, İstanbul);
– Ara Güler’in 70. yaşgünü için özel olarak gerçekleştirilen Ara Güler’e Saygı kitabı (YGS Yayınları 1998, İstanbul, Hamburg);
– Babilden Sonra Yaşayacağız, (Kısa hikayeler, Aras Yayınevi, 1996, İstanbul);
– İstanbul des Djinns (Fata Morgana, 2001, Montpellier, Fransa);
– Yeryüzünde Yedi İz (Yapı Kredi Yayınları, 2002, İstanbul);
– 100 Yüz (Yapı Kredi Yayınları, 2003, İstanbul);
– Retrospektif – 50 Yıl Fotojurnalizm (YGS Yayınları, 2004, İstanbul, Bremen);
– Ara Güler (Antartist Yayınları, 2005, İstanbul);
– Ara’dan Yetmişyedi Yıl Geçti (Fotografevi Yayınları, 1. Baskı 2005, İstanbul)
– Beyaz Güvercinli Adam (Fotografevi Yayınları, 2007, İstanbul)
– Ara Güler (Hachette, 2007)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün