Asaf Çiyiltepe Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Asaf Çiyiltepe kimdir?, Asaf Çiyiltepe kaç yaşında?, Asaf Çiyiltepe evi nerede?, Asaf Çiyiltepe nerelidir? Asaf Çiyiltepe ev adresi?, Asaf Çiyiltepe kaç yaşında?, Asaf Çiyiltepe nerede oturuyor?, Asaf Çiyiltepe nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Asaf Çiyiltepe hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.193407.Haziran.1967 senesinde doğan Asaf Çiyiltepe şu an için 33 yaşında ve burcundandır. Asaf Çiyiltepe doğum yeri ise Ankaraİslâhiye, Gaziantep olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuŞairYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Asaf Çiyiltepe Kimdir? – Asaf Çiyiltepe Evi Nerede? – Asaf Çiyiltepe Nerede Oturuyor?

Asaf Çiyiltepe Kimdir?, evi nerede?

Ülkemizde politik tiyatronun öncü ismi…

Asaf Çiyiltepe, 1934 senesinde Ankara’da doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi‘nde bitirdiktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yazıldı. Tıp eğitimi gördü ama hekimliği değil lise saatleri civarındaki hayalini seçti, tiyatrocu oldu. 1954 senesinde tıp öğrenimi yarıda bırakarak 1956 yılına kadar özel tiyatro olan Cep Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı.

1958 senesinde Fransız Dışişleri Bakanlığı bursunu kazanarak gittiği Fransa’da bunun bunun yanında Almanya, İsveç ve Finlandiya’da tiyatro araştırmaları yaptı. 1958 senesinde Théatre National Populaire’de yönetmen yardımcılığı, 1959 senesinde Comédi de Saint-Etienne ve Compaigne Chavert’de yönetmenlik ve oyunculuk yaptı.

1960 senesinde Türkiye’ye dönüşünde Muhsin Ertuğrul idaresindeki İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları‘na girdi. Burada Çılgın Dünya ve Bir Halk Düşmanı oyunlarını yönetti. Daha sonra buradan ayrılarak dostlarıyla 1962 senesinde İstanbul’da kurduğu “Arena Tiyatrosu” ve 1963 senesinde Ankara’da kurduğu “Ankara Sanat Tiyatrosu”nda (AST) yönetmenlik yaptı. Jaroslav Hasek’in “Aslan Asker Şvayk”, Marcel Ayme’nin “Başkalarının Kellesi”, Ion Luca Caragiale’nin “Kayıp Mektup”, Alfred Jarry’in “Kral Übü”, yazar Samuel Beckett’in “Godot’u Beklerken”, Nikolay Vasilyeviç Gogol’un “Ölü Canlar”, Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” gibi oyunlarını sahneye koydu ve bazılarında rol aldı. Yazar Bertolt Brecht’in “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” adlı oyununu sahneye koydu.

1967 senesinde Orhan Kemal‘in 72. Koğuş adlı oyununu sahneledi. 72. Koğuş o yıl Sanat sevenler Derneği tarafından yılın en iyi oyunu seçildi.

Asaf Çiyiltepe, Fransa’da yaşadığı zamanda TNP’de öğrendiklerini aktarmaya çalıştı. Halk tiyatrosu kavramı ile Türk tiyatrosunda yeni bir dönem başlattı. Kalıplaşmış tiyatro anlayışını araştırmacı, toplumcu ve dinamik uygulamalarla yıkmaya çalıştı.

1953-57 içerisinde Mavi ve Yenilik dergilerinde yüz kadar şiiri yayımlandı. Şiirlerini “Uzak” adlı bir dosyada topladıysa da bu dosya basılmadı. 1957 Yunus Nadi Abalıoğlu Şiir Armağanı birinciliğini, “72. Koğuş” ile 1967 En İyi Yönetmen Ödülünü kazanmıştı. Kral Übü (Alfred Jarry’den, 1962) adlı bir çevirisi mevcuttur.

Asaf Çiyiltepe, 2 Haziran 1967 tarihinde bir Anadolu turnesi esnasında Gaziantep ilinin İslâhiye ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası nedeni ile kaldırıldığı Ankara Hacettepe Hastanesi’nde 7 Haziran 1967 tarihinde 33 yaşında yaşama veda etti.

Yönetmenliğini Yaptığı Oyunlar :
1966 – 1967 – 72. Koğuş : Orhan Kemal – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1965 – Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı : Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Sultan Gelin : Cahit Atay – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1965 – Aslan Asker Şvayk : Jaroslav Hasek – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Başkalarının Kellesi : Marcel Ayme– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Kayıp Mektup : Ion Luca Caragiale– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Kral Übü : Alfred Jarry– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1963 – Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı : Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1963 – Godot’u Beklerken : Samuel Beckett – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1963 – Ölü Canlar : Nikolay Vasilyeviç Gogol – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1961 – Çılgın Dünya : Lope de Vega – İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları
1961 – Bir Halk Düşmanı : Henrik Ibsen – İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
1965 – Bozuk Düzen : Güner Sümer – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1965 – Aslan Asker Şvayk : Jaroslav Hasek – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1965 – Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı : Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Başkalarının Kellesi : Marcel Ayme– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Kayıp Mektup : Ion Luca Caragiale– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1964 – Kral Übü : Alfred Jarry– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1963 – Gizli Ordu : Brendan Behan – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
1963 – Ölü Canlar : Nikolay Vasilyeviç Gogol – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün