Biyografi

Asaf Savaş Akat Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Asaf Savaş Akat kimdir?, Asaf Savaş Akat kaç yaşında?, Asaf Savaş Akat evi nerede?, Asaf Savaş Akat nerelidir? Asaf Savaş Akat ev adresi?, Asaf Savaş Akat kaç yaşında?, Asaf Savaş Akat nerede oturuyor?, Asaf Savaş Akat nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Asaf Savaş Akat hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Şubat.1943 senesinde doğan Asaf Savaş Akat şu an için 78 yaşında ve Kova burcundandır. Asaf Savaş Akat doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ekonomist olarak devam ettirmektedir.

Asaf Savaş Akat Kimdir? – Asaf Savaş Akat Evi Nerede? – Asaf Savaş Akat Nerede Oturuyor?

Asaf Savaş Akat Kimdir?, evi nerede?

Asaf Savaş Akat, 3 Şubat 1943 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesinin adı Adalet Akat’dır. İstanbul Levent İlkokulundan 1954 senesinde mezun olduktan sonra bir yıl ABD‘de ortaokul düzeysinde Kaliforniya, Redondo Beach kasabasında Redondo Union okulunda eğitim gören Akat, İstanbul’a dönerek Galatasaray Lisesi‘nden 1962 senesinde mezun oldu. Üniversite eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde başladı, 1966 senesinde bitirdi ve daha sonra 1968 senesinde üniversite öğrenimini İngiltere Norwich’de İngiltere East Anglia Üniversitesinde master eğitimini bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. AFS, AIESEC, OECD ve ABD bursları ile aralıklarla çeşitli ülkelerde eğitim, staj, kurs ve sertifika programlarına katıldı.

Asaf Savaş Akat, 1966 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistanlık görevine başladı, 1973’te doçent oldu. Aynı üniversitede ve Marmara Üniversitesinde öğretim kullanıcı hesabı, İstanbul School of International Studies’de akademik kurul kullanıcı hesabı yaptı. 1970 senesinde Londra Ekonomi Üniversitesi’nde ziyaretçi olarak araştırma yaptı. 1974 senesinde Devlet Güvenlik Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1980 senesinde da İstanbul Üniversitesi’nde profesör oldu. 1996-1998 senelerında Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Halen aynı üniversitede öğretim üyesidir.

Asaf Savaş Akat, akademik yaşamının bunun yanında iş yaşamında da mühim görevler aldı. 1982’den 1992’ye kadar sırasıyla Kavala Şirketler Grubu Başkan Danışmanı, Çatı İnşaat Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kavala Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Kavala Yatırım Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu Üyesi, İMTAŞ Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı, Eczacıbaşı İlaç Yürütme Kurulu Danışmanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.

Royal Economic Society ve TÜSİAD‘a da üye olan Akat, Bilgi Üniversitesi rektörlüğü ve Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyelikleri (1996-1998) görevinin sonrasında NTV televizyon kanalında Ekodiyalog adlı ekonomi programına katıldı ve önce Sabah, sonra Vatan gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

Demokratik Sol Parti’nin ilk zamanlarında adı geçse de, daha sonra Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye katıldı. 1993 senesinden sonra görüş değişikliği yaşamasıyla Cem Boyner‘in öncülüğündeki Yeni Demokrasi Hareketi içinde kurucular içerisinde yer aldı.

Akat’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış fazlasıyla makale ve yazısı mevcuttur. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışında fazlasıyla konferans, seminer ve söyleşi yapmış; radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. 1994 senesinde Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığını Vatan gazetesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 1995’ten beri haftalık Para dergisinde köşe yazıları yazmakta, 1999’dan beri da NTV’de Deniz Gökçe, Mahfi Eğilmez, Ege Cansen ve Taner Berksoy ile birlikte Ekodiyalog programını yapmaktadır.

Çok iyi İngilizce bilen Akat, bunun yanında Türkiye Simultane Tercümanlar Derneği kurucu üyesi ve bazı sosyal kurum ve kuruluşların üyesi olup 1984 senesinde “Alternatif Büyüme Stratejisi” adlı kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Ödülü kazanmıştır.

Asaf Savaş Akat, Terakki Vakfı yöneticilerindendir ve Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Asaf Savaş Akat’ın ilk eşi Halid Ziya Uşaklıgil‘in torunu gazeteci, yazar Emine Uşaklıgil idi. Boşandılar. Asaf Savaş Akat, şimdi ikinci eşi sosyolog Nilüfer Göle ile evlidir.

Kitapları :
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Genel İlkeler
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Mikro Teori
1980 – İktisadi Analiz
1984 – Alternatif Büyüme Stratejisi
1991 – Sosyal demokrasi gündemi
2004 – İdris Küçükömer’in Mirası (Sanal Kitap)
2009 – İktisadi Analiz
2016 – Sivil Toplum Uç Beyi İdris Küçükömer

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu