Biyografi

Aykut Oray Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Aykut Oray kimdir?, Aykut Oray kaç yaşında?, Aykut Oray evi nerede?, Aykut Oray nerelidir? Aykut Oray ev adresi?, Aykut Oray kaç yaşında?, Aykut Oray nerede oturuyor?, Aykut Oray nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Aykut Oray hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Ekim.194211.Ağustos.2009 senesinde doğan Aykut Oray şu an için 67 yaşında ve Terazi burcundandır. Aykut Oray doğum yeri ise Üsküdar, İstanbulKöyceğiz, Muğla olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuTiyatro Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Aykut Oray Kimdir? – Aykut Oray Evi Nerede? – Aykut Oray Nerede Oturuyor?

Aykut Oray Kimdir?, evi nerede?

19722009 senelerı içerisinde birden fazla sinema filminde ve T.V. dizisinde rol almış olsa da en fazla 19892002 senelerı içerisinde yayına giren ve Türk televizyonculuk tarihindeki en uzun süren dizi olan Bizimkiler’de rol aldığı Katil Yavuz kişiliğiyle tanınan Türk sinema ve dizi oyuncusu.

Aykut Oray, 13 Ekim1942 tarihinde, Üsküdar, İstanbul’da dünyaya geldi. Buca Çaka Bey ve Ödemiş Zafer İlkokullarında ilköğretimini tamamlayan Oray, bir süre Manisa’da yaşadıysa da babasının vefatının sonrasında tekrar Ödemiş’e yerleşti ve de lise eğitimini burada bitirdi.

Üniversite eğitimi için İstanbul’u seçen Koray, burada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ön Asya Dilleri ve Kültürleri bölümüne kayıt oldu. Bu bölümü başarıyla bitirmesinin sonrasında Hititoloji bölümünde yüksek lisans yapan Oray, bunun bunun yanında üniversitede okuduğu senelerda tiyatro ile tanıştı.

Tiyatroya 1961 senesinde, İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu’nda başlayan Oray, 1963 senesinde ise işinde uzman olarak tiyatro çalışmalarına başladı ve de 50’nin üzerinde tiyatro oyununda yer aldı.

19631975 senelerı içerisinde aktif olarak tiyatronun içinde olan Oray, 1975 senesinde askere gitmesinin sonrasında oyunculuğa bir süre ara verdi ve 1988 senesinde T.V. dizisi Perihan Abla’nın kadrosuna katılana kadar da sahnelerden uzak kaldı.

Oray’ı bütün Türkiye’nin hayranı olduğu bir oyuncu haline getiren yapım ise, 1989 senesinde başlayan ve de 2002 yılına kadar toplam 460 bölüm aralıksız devam eden tanınmış dizi Bizimkiler oldu. Bizimkiler’de rol aldığı Katil Yavuz kişiliği çok bi hayli beğeni alan Oray, Bizimkiler’in bunun yanında birden fazla sinema ve t.v. yapımında rol aldı ve de 1989 senesinde BRT kanalında Halk Matinesi adlı programın sunuculuğunu gerçekleştirdi.

Oyunculuğun bunun yanında akademisyen olarak da görev yapan Oray, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Televizyon Bölümü ve de Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Aykut Oray, Muğla’nın Köyceğiz beldesinde gerçekleşen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali‘ne katıldığı sırada, 11 Ağustos2009 tarihinde kaldığı otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Evli ve iki çocuk babası olan Oray’ın zamansız ölümü takipçilerini hüzne boğdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün