Biyografi

Aylin Aslım Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Aylin Aslım kimdir?, Aylin Aslım kaç yaşında?, Aylin Aslım evi nerede?, Aylin Aslım nerelidir? Aylin Aslım ev adresi?, Aylin Aslım kaç yaşında?, Aylin Aslım nerede oturuyor?, Aylin Aslım nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Aylin Aslım hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Şubat.1976 senesinde doğan Aylin Aslım şu an için 45 yaşında ve Kova burcundandır. Aylin Aslım doğum yeri ise Lich, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Pop ŞarkıcısıMüzisyen olarak devam ettirmektedir.

Aylin Aslım Kimdir? – Aylin Aslım Evi Nerede? – Aylin Aslım Nerede Oturuyor?

Aylin Aslım Kimdir?, evi nerede?

Müzisyen, şarkıcı. Farklı soundları kullanmasındaki başarısı, elektronik müziği geniş kitlelere sevdirmesi sebebiyle Türkiye‘nin en popüler alternatif müzisyenlerinden biridir. Zaman içinde olgunlaşan müzikal stili, rock ve progressive altyapıları kullanmasıyla dikkat çekmiştir. Aslım, sayısız soundtrack albümde kendi şarkılarıyla yer almış, sesini Gelgit isimli albümündeki Senin Gibi ve Zor Günler adlı iki şarkısıyla duyurmuştur.

Aylin Aslım, 14 Şubat 1976 tarihinde Almanya‘daki Lich adında küçük bir kasabada dünyaya geldi. Bir yaşında iken ailesi Türkiye’ye taşındı. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi‘nden mezun olduktan sonra müzik tutkusu ağır bastı. Kariyerine bu biçimde yön vermek isteyen Aslım’ın sahneyle buluştuğu ilk tarih 1994‘tü. İstanbul‘un çeşitli klüplerinde özellikle seslendirdiği coverlarla dikkat çeken müzisyen, 1996‘da beş kızdan oluşan Zeytin isimli rock grubunda yer aldı.

1998 senesinde Roxy Müzik Günleri’nde 2.’lik ödülü kazandıktan sonra aynı yıl “Süpersonik” adlı grubu kuran Aslım, alışılmadık elektronik altyapılı parçalardan oluşan repertuarıyla büyük ilgi gördü. 1999‘da yine Roxy Müzik Günleri’nden elinde bir ödülle döndü, bu kez Jüri Özel Ödülü’nün sahibiydi.

2000 senesinde Power Records’la yaptığı anlaşma sonrasında Gelgit adlı albümünü hayranlarıyla buluşturan Aslım, albümden çıkan Senin Gibi ve Zor Günler isimli 2 single’la sesini geniş kitlelere açıkladı.

Aynı yıl müzikal direktörlüğünü de yaptığı “H2000” isimli organizasyonda, Bush, Chumbawamba, GusGus, Lamb ve Jay Jay Johanson gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Daha sonra sırasıyla Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük müzik festivallerinde dinleyicisiyle buluşan sanatçı, Tindersticks, HIM, Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi mühim müzisyenlerin konserlerinin açılışlarında sahne aldı. 2003 senesindeysa Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemir’le birlikte
Savaşa Hiç Gerek Yok” isimli single çalışmasını yaptı.

Aslım 2003 senesinde ilk albümü Gelgit’teki elektronik şarkıları “Süt’lü” adını verdiği proje bilgisinde rock versiyonlarıyla yeniden yorumladı. Yunanlı pop müzik sanatçısı “Teresa”, Aslım’ın Senin Gibi isimli 45’liğini Yunanca seslendirdi.
Murathan Mungan’ın sözlerini yazdığı şarkıların farklı müzisyenlerce yeniden yorumlandığı “Söz Vermiş Şarkılar” adlı albüm projesinde sanatçı “Kimdi Giden Kimdi Kalan” isimli şarkıyı seslendirdi. 2004 senesinde bunun bunun yanında DJ Mert Yücel’le birlikte yaptıkları “Dreamer” adlı İngilizce single İngiltere’de Baroque Records UK tarafından yayınlandı. Dreamer büyük başarı kazanarak, İngiltere’de Balance Chart UK’de 3 numaraya, Amerika’da Balance Chart USA’de 1 numaraya kadar yükseldi. Aslım, ünlü yönetmen Fatih Akın’ın “Duvara Karşı” filminin soundtrack’inde, “Senin Gibi” adlı şarkısıyla da yer aldı.

2005 yılı sanatçıyı müzikal anlamda değişik bir yöne götürdü. Zira ikinci stüdyo albümü “Gülyabani” elektronik değil sert ve progressive rock soundları içeriyordu. 5 yıl aradan sonra hayranlarıyla buluşan albüm yeni soundlarıyla büyük ilgi gördü. Aslım aynı yıl 2005 de Teoman‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu ilk filmi “Balans ve Manevra” filminde rol aldı ve filmin Pasaj Müzik tarafından yayına giren soundtrack’inde “Bazı Yalanlar” isimli şarkıyı yorumladı.

Sanatçının ortak çalışma yaptığı isimlerden bir diğeride Nejat Yavaşoğulları’ydı. Bulutsuzluk Özlemi’nin “Felluce-Bağdat” adlı single albümünde “Bağdat Kafe” adlı şarkıda Yavaşoğulları’yla düet yapan Aslım, Kutluğ Ataman’ın yönetmenliğini yaptığı “İki Genç Kız” isimli filmin soundtrack’inde “Keşke” adlı şarkısıyla yer aldı.

Aylin Aslım, 2008 senesinde Rock Sınıfı isimli projede bulunan sanatçılardan biriydi. Rock Sınıfı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın bunun yanında işadamı İbrahim Betil‘in de desteklediği ve müziğin içine matematik, coğrafya, tarih ve sosyal bilgiler ekleyerek çocukların müzik ile öğrenmesini amaçlayan bir projeydi. Nejat Yavaşoğulları, Özge Fışkın, Tolga Futacı, Can Karadoğan, Cenk Yüksel, Tuğçe Özkara, Replikas ve Cahit Berkay‘ın da bulunduğu bu eğitici albüme, Aslım, Madde isimli şarkıyla destek oldu. Aynı yılın sonlarında çıkan Güldünya Çocukları adlı albümde Nilüfer‘e ait olan Karar Verdim adlı şarkıyı yorumladı.

2009 senesinde Canını Seven Kaçsın adlı üçüncü stüdyo albümünü çıkarttı.
2011’de Vodafone FreeZone Turnesinde Şebnem Ferah‘ın “Özgürce Yaşa” adlı single’ında Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Badem ve TNK ile düet yaptı.

2011’in Ocak ayında Coca Cola’nın “Hayata Artı” projesi için “Başka Bir Dünya” adlı single’yi paylaştı.

2013’ün Mart ayında 4. solo albümü “Zümrüdüanka”yı paylaştı.

Albümleri :
2000 – Gelgit
2005 – Gülyabani
2009 – Canını Seven Kaçsın
2011 – Başka Bir Dünya
2013 – Zümrüdüanka

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün