Biyografi

Ayşe Böhürler Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ayşe Böhürler kimdir?, Ayşe Böhürler kaç yaşında?, Ayşe Böhürler evi nerede?, Ayşe Böhürler nerelidir? Ayşe Böhürler ev adresi?, Ayşe Böhürler kaç yaşında?, Ayşe Böhürler nerede oturuyor?, Ayşe Böhürler nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ayşe Böhürler hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1963 senesinde doğan Ayşe Böhürler şu an için 58 yaşında ve burcundandır. Ayşe Böhürler doğum yeri ise Ürgüp, Nevşehir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarGazeteci olarak devam ettirmektedir.

Ayşe Böhürler Kimdir? – Ayşe Böhürler Evi Nerede? – Ayşe Böhürler Nerede Oturuyor?

Ayşe Böhürler Kimdir?, evi nerede?

Ayşe Böhürler, 1963 senesinde Nevşehir, Ürgüp’de doğmuştur. Orta öğrenimini İstanbul Erenköy Kız Lisesi’nde tamamlayan Ayşe Böhürler, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünde okudu.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve girişimlerinde aktif roller alan Ayşe Böhürler’in yazı ve araştırmaları gazete ve dergilerde yayınlandı. 1992-1995 tarihleri içerisinde İzlenim dergisinde editör olarak çalıştı. Daha sonra da Aksiyon dergisinde ‘Aile ve Eğitim’ bölümü editörlüğü görevi yaptı. 1995-2007 içerisinde Kanal 7 televizyonunda sabah kuşağı, tartışma programları, belgeseller, kültür-sanat programları, sorumlusu ve yapımcısı olarak görev yaptı.

Ulusal ve Uluslar arası kadın çalışma guruplarının içinde yer aldı. Avrupa başkentlerinde (Lahey, Stockholm, Londra 2004- 2006) Kadının insan hakları ihlalleri temalı toplantılar hazırladı.

2005-2008 senelerı içerisinde Duvarların Arkasında belgesel ismi ile 13 İslam ülkesinde kadınların durumunu araştıran 200 kadın ile röportajı içeren belgeseller yaptı. Umman, Yemen, Sudan, Lübnan, Mısır, Suriye, Endonezya, Malezya, Cezayir, İran, Filistin, Ürdün, Pakistan, Türkiye‘deki kadın poblemlerinı ele alan belgeseller ulusal ve ülkeler arası kanallarda yayınlandı.

2009 senesinde bu belgesel serisinin bir devamı olarak İngiltere’de ki müslüman kadınları anlatan “Biz İngiliz Müslüman Kadınlar“ adlı bir belgesel hazırladı.

Ayşe Böhürler, 2008 senesinde belgesel yapımcılığı için Yasemin Pınarık ile ‘AjansY’ adlı bir şirket kurdu. Kendi kurduğu yapım ajansında çalışan Ayşe Böhürler, kültür ve kadın alanlarında belgeselleri var. Duvarların Arkasında/Müslüman Ülkelerde Kadın (13 bölüm), “Biz İngiliz Müslüman Kadınlar“, “Hayme Ana”, “Orhun Yazıtlarından Nobel’e Türk Edebiyatı ”, “Ali Emiri Efendi”, “Avrupa’nın Mültecilerle İmtihanı, “Anadolu İrfanı” yapımcısı olduğu belgeseller içerisinde yer alıyor.

Ayşe Böhürler, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul için 2010 senesinde Avrupa Kültür Başkenti Danışma kurulu kullanıcı hesabı yaptı. Müsiad Araştırma ve Yayın Komisyonu üyesi. 2017 senesinde Kültür Şurası Medya Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Halen Yenişafak Gazetesi’nde yazıyor.

Ayşe Böhürler, Fatih Böhürler ile evli idi. 2010 senesinde boşandı. 3 çocuğu mevcuttur. 20 Nisan 2014 tarihinde Ayşe Böhürler’in oğlu Zeyd Böhürler ile Hüsna Şişman evlendi. Çiftin nikahını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıyarken, çiftin şahitliğini ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş ile eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç yaptı.

Ak parti kurucu üyeleri içerisinde bulunan Ayşe Böhürler, 2007 yılı seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27. Dönemi milletvekili seçimlerinde AKP’den İstanbul 2. Bölgeden 16. Sırada milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi.

Ayşe Böhürler, 2001-2012 senelerı içerisinde AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) kullanıcı hesabı görevini yürüttü.

2016 senesinde Şanlıurfa’nın AKP’li Haliliye Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “1’inci Göbeklitepe Belgesel Film Yarışması”nda jüri kullanıcı hesabı yaptı.

Kitapları :
2008 – Duvarların Arkasında: Müslüman Ülkelerde Kadın
2010 – Yazmasam ölürdüm: günümüz yazarlarının dilinden edebiyat izleri
2015 – Bi Ters Bi Düz
2017 – Mülteci parfümü: sıra sıra savaştan kaçış

Hazırladığı Belgeseller :
2005 – 2008 – Duvarların Arkasında/Müslüman Ülkelerde Kadın (13 bölüm),
2009-2011 – “Biz İngiliz Müslüman Kadınlar“,
2009-2011 – “Hayme Ana”,
2009-2011 – “Orhun Yazıtlarından Nobel’e Türk Edebiyatı ”,
2009-2011 – “Ali Emiri Efendi”,
2009-2011 – “Avrupa’nın Mültecilerle İmtihanı,
2009-2011- “Anadolu İrfanı”.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün