Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir?, Ayşe Gülsün Bilgehan kaç yaşında?, Ayşe Gülsün Bilgehan evi nerede?, Ayşe Gülsün Bilgehan nerelidir? Ayşe Gülsün Bilgehan ev adresi?, Ayşe Gülsün Bilgehan kaç yaşında?, Ayşe Gülsün Bilgehan nerede oturuyor?, Ayşe Gülsün Bilgehan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ayşe Gülsün Bilgehan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Şubat.1957 senesinde doğan Ayşe Gülsün Bilgehan şu an için 64 yaşında ve Balık burcundandır. Ayşe Gülsün Bilgehan doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarAkademisyenMilletvekili olarak devam ettirmektedir.

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir? – Ayşe Gülsün Bilgehan Evi Nerede? – Ayşe Gülsün Bilgehan Nerede Oturuyor?

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir?, evi nerede?

Ayşe Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunudur. İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü ile gazeteci Metin Toker‘in kızıdır. Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi, İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2002 senesinde CHP Ankara Milletvekili seçildi. Bu zamanda, Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi’nde görev aldı. Avrupa Konseyi’nin parlamentosunda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanlığı görevinde bulundu.

Anneannesi Mevhibe Hanım’ın gözüyle, Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyetin kuruluşunu ve ilk senelerını anlattığı iki ciltlik “Mevhibe” kitabı ile İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri “Yılın Kadın Yazarı” ve “Abdi İpekçi Ödülü”nü aldı.

2011 senesinde yeniden CHPAnkara Milletvekili oldu. Bu zamanda AKPM Sosyalist Kadın Çalışma Grubu Başkanlığını yürüttü.

Çok iyi düzeyde Fransızca ve orta düzeyde İngilizce bilen Ayşe Gülsün Bilgehan, evli ve 3 çocuk annesidir.

Ocak 2015’te, Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanlığına yeniden seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun CHP genel başkanı seçildiği 22-23 Mayıs 2010 CHP kurultayında: “CHP Genel Sekreter Yardımcısı” seçilmiş, 3 Kasım 2010 tarihinde Önder Sav ile beraber hareket ederek yeni yönetimde yer almamıştır; fakat 18 Aralık 2010 tarihinde yeniden Parti Meclisi kullanıcı hesabıne seçilmiş ve 25 Aralık 2010 tarihinde Genel Başkan yardımcısı olmuş ve Ağustos 2011’e dek genel başkan yardımcılığını sürdürmüştür.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde, CHP’den 3. kez Ankara Milletvekilliğine seçildi. CHP Parti Meclisi kullanıcı hesabıni devam ettirmektedir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yine CHP’den Ankara Milletvekilliğine seçildi.

Ödülleri:
Fransa Devleti tarafından verilen “Onur Nişanı”
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi “Üstün Hizmet Madalyası”
İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri “Yılın Kadın Yazarı”
Abdi İpekçi Ödülü

Kitapları :
1994 – Mevhibe
1998 – Mevhibe 2
2015 – Mevhibe – Çankaya’nın Hanımefendisi

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker