Biyografi

Ayta Sözeri Kimdir? Evi Nerede?

Ayta Sözeri Kimdir? – Ayta Sözeri Evi Nerede? – Ayta Sözeri Nereli?

Ayta Sözeri kimdir?, Ayta Sözeri kaç yaşında?, Ayta Sözeri evi nerede?, Ayta Sözeri nerelidir? Ayta Sözeri ev adresi?, Ayta Sözeri kaç yaşında?, Ayta Sözeri nerede oturuyor?, Ayta Sözeri nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ayta Sözeri hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 31.Mart.1976 senesinde doğan Ayta Sözeri şu an için 45 yaşında ve Koç burcundandır. Ayta Sözeri doğum yeri ise Nürnberg, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dizi OyuncusuSinema OyuncusuŞarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Ayta Sözeri Kimdir?, evi nerede?

Bir transseksüel olan Ayta Sözeri, LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ya da travesti) aktivistidir.

Ayta Sözeri, 31 Mart1976 tarihinde Nürnberg, Almanya’da ailesinin erkek çocuğu olarak doğmuştur. Daha sonra 1982 senesinde 6 yaşında iken annesi babası ve bir kız kardeşi, iki ablası ile beraber İzmir‘e yerleşmişler. Ege Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk Müziği eğitimi aldı. Avni Anıl şefliğinde onun şarkılarını söyleme şansı elde etti.

Ortaokul bittiğinde liseden önce annesine Hislerini anlattı, götürüldüğü psikiyatristler ileride belki trans birey olacak teşhisi koydular. Ege Üniversitesi’nin işletme bölümünde okurken bir doğum günü partisinde çok güzel oynadığı fark edip zenne oldu. Bir gün çalıştığı bir yerde solist gelmeyince sahneye çıktı ve şarkıcılık macerasıne başladı. 20’li yaşlarında cinsiyet cerrahi operasyonu olarak kadın oldu.

2000 senesinden beri İstanbul’da yaşayan Ayta Sözeri, sinema ve dizilerde oyunculuk yapmanın bunun yanında şarkıcılık da yapmaktadır. Türkiye’nin ilk trans oyuncusu, sıkı bir insan hakları aktivisti ve uzun süredir sahnelerde gördüğümüz bir şarkıcıdır. Arasında Sezen Aksu‘nun da bulunduğu sanatçılara konserlerinde vokal yaptı. Levent Kırca Tiyatrosu’nda oynadı.

İstanbul’da Boncuk Restoran’da şarkıcı olarak çalışıyorken, bir gün ‘Hayat Bağları’ dizisinin set yemeği orada yapılırken şarkıcılık performansını çok beğenen dizinin yönetmenlerinden Mustafa Şevki Doğan “Mutlaka seni bir yerde oynatacağım” dedi. Ve ilk rolü ‘Hayat Bağları’ dizisinde hapishane müdiresi oldu. Bunu ‘Arka Sokaklar’, ‘Dudaktan Kalbe’, ‘Kuzey Rüzgarı’, ‘Dadı’ ve ‘Kayıp Şehir’ gibi diziler takip etti.

Tümay Özokur ajansına bağlı olarak oyunculuk yapmaktadır.

Ayta Sözeri, sıkı bir insan hakları aktivisti ve LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ya da travesti) aktivistidir.

Ayta Sözeri, 2012 senesinde yönetmenliğini Cevdet Mercan ve Nisan Akman’ın yaptığı yaptığı “Kayıp Şehir” adlı Tv. Dizisinde Uğur Polat, Gökçe Bahadır, Ahmet Mekin, İlker Kaleli, Cansu Tosun, Nazan Kesal, Nik Xhelilaj, Şebnem Hassanisoughi, Elifcan Ongurlar ile beraber oynadı.

2017 senesinde konusunu Gülse Birsel’in yazdığı, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı ve yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı “Aile Arasında” adlı sinema filminde Engin Günaydın, Demet Evgar, Gülse Birsel, Fatih Artman, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Derya Karadaş, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Erdal Cindoruk, Şevket Çoruh, Ünal Yeter, Devin Özgür Çınar, Su Kutlu ile beraber rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Meryem (Mahpus) (TV Dizisi)
2017 – Aile Arasında (Behiye ) (Sinema Filmi)
2016 – Koca Dünya (Hayat Kadını) (Sinema Filmi)
2015 – Tehlikeyle Flört (Sinema Filmi)
2014 – Ulan İstanbul (Umay) (TV Dizisi)
2014 – 2016 – Paramparça (2) (Nezaket) (TV Dizisi)
2014 – Hadi Ya (Sinema Filmi)
2013 – 2014 – Yalan Dünya (TV Dizisi)
2012 – Kayıp Şehir (Duygu) (TV Dizisi)
2012 – Acayip Hikayeler (Cansu) (TV Dizisi)
2011 – Papatyam 4. Sezon (Şebnem) (TV Dizisi)
2010 – Kukuriku – Kadın Krallığı (Beton) (Sinema Filmi)
2009 – Teslimiyet (Aygül) (Sinema Filmi)
2009 – Kahramanlar (Arzu) (TV Dizisi)
2009 – Güneşi Gördüm (Tuana) (Sinema Filmi)
2009 – 2010 – Akasya Durağı (Naciye) (TV Dizisi)
2008 – Dudaktan Kalbe 2. Sezon (Mahkum) (TV Dizisi)
2007 – Parmaklıklar Ardında (Mahkum) (TV Dizisi)
2007 – Kuzey Rüzgarı (Okşan) (TV Dizisi)
2006 – Arka Sokaklar 1. Sezon (Aydan) (TV Dizisi)
2000 – Dadı (Şarkıcı) (TV Dizisi)
2000 – Hayat Bağları (Hapisane Müdürü) (TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün