Aziz Sancar Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Aziz Sancar kimdir?, Aziz Sancar kaç yaşında?, Aziz Sancar evi nerede?, Aziz Sancar nerelidir? Aziz Sancar ev adresi?, Aziz Sancar kaç yaşında?, Aziz Sancar nerede oturuyor?, Aziz Sancar nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Aziz Sancar hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Eylül.1946 senesinde doğan Aziz Sancar şu an için 75 yaşında ve Başak burcundandır. Aziz Sancar doğum yeri ise Savur ilçesi, Mardin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise DoktorBilim adamıAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Aziz Sancar Kimdir? – Aziz Sancar Evi Nerede? – Aziz Sancar Nereli?

Aziz Sancar Kimdir?, evi nerede?

DNA çalışmalarıyla tanınan bir bilim insanı olan Aziz Sancar, 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmasıyla kazandı.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin‘in Savur beldesinde bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak doğmuştur.

HDP’li Milletvekili Mithat Sancar ile Aziz Sancar’ın babaları amca çocuklarıdır.

Kendinden 9 yaş büyük olan en büyük abisi Kenan Sancar Tuğgenerallikten emekli olmuştur. İlkokul üçüncü sınıftan beri mezun olana kadar Ankara’da bu abisinin yanında okudu. Ortaokulu ve Liseyi Savur beldesinde ve Mardin‘de okudu. Liseden sonra kazandığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimini 1969 senesinde bitirdi. Mezun olduktan sonra iki yıl memleketi Savur’un köyünde sağlık ocağında doktorluk yaptı.

Daha sonra da TÜBİTAK’ın bursuyla doktorasını yapmak üzere ABD.’ye giderek Dallas’ta Teksas Üniversitesinde, Moleküler Biyoloji dalında, DNA onarımı üzerinde 1977 senesinde bitirdi. Ardından Yale Üniversitesi‘nde yine DNA onarımı dalında doçentlik tezini verdi. 1982 senesinde UNC Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik alanlarında çalıştı. Burada da DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser nasıl tedavi edileceği ve Biyolojik saat üzerinde çalıştı.

Aziz Sancar, 415 bilimsel makale ve 33 kitap paylaştı. Aziz Sancar eşi Gwen Boles Sancar ile birlikte Carolina‘daki “Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesinin kurucularındandır. Ayrıca ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini geliştirmek maksadıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuştur.

ABD ‘de Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Türk Bilimler Akademisi üyesi olan Prof. Dr. Aziz Sancar, Vehbi Koç Vakfı’ndan 2007 senesinde ödül aldı. 2005’te Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi‘ne, 2006‘da Türkiye Bilimler Akademisi’ne Asil Üye olarak seçildi.

Aziz Sancar, kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Prof. Dr. Aziz Sancar; ABD. Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları aracılığıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Prof. Dr. Aziz Sancar; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmasıyla kazandı. Sancar ödülünü aynı dalda İsveçli Tomas Lindahl ve ABD’li Paul Modrich ile paylaştı.

Ödülleri :
2015 – Nobel Kimya Ödülü
2007 – Vehbi Koç Ödülü
2006 – TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Ödülü
2005 – ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi
2004 – ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü
1997 – TÜBİTAK Ödülü
1995 – ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü
1990 – Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü
1984 – ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker