Biyografi

Babek Zencani Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Babek Zencani kimdir?, Babek Zencani kaç yaşında?, Babek Zencani evi nerede?, Babek Zencani nerelidir? Babek Zencani ev adresi?, Babek Zencani kaç yaşında?, Babek Zencani nerede oturuyor?, Babek Zencani nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Babek Zencani hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Mart.1974 senesinde doğan Babek Zencani şu an için 47 yaşında ve Koç burcundandır. Babek Zencani doğum yeri ise Tahran, İran olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Babek Zencani Kimdir? – Babek Zencani Evi Nerede? – Babek Zencani Nerede Oturuyor?

Babek Zencani Kimdir?, evi nerede?

Sorinet Gurubu yönetim kurulu başkanıdır. Türkiye, İran, Dubai, Endonezya, Malezya ve Tacikistan’da faaliyet göstermektedir.

Babek Zencani, 21 Mart 1974 tarihinde İran’ın başşehri Tahran’da doğmuştur. Tam adı Babek Murtaza Zanjani’dir. 1980’li senelerda Türkiye’de koyun postu satarak ticarete başladı.

Babek Zencani, Sorinet Gurubu yönetim kurulu başkanıdır. Sorinet Holding kozmetik, finans ve bankacılık, hizmet, ticari havacılık, altyapı, yapı malzemeleri, bilgi teknolojileri ve ülkeler arası gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteriyor.

Babek Zencani adı son olarak Türkiye’de yürütülen 17 Aralık 2013 soruşturmasında Reza Zarrab‘ın patronu olarak geçmiştir. Zencani, Reza Zarrab aracılığıyla Gana‘dan 1.5 ton altını hiçbir kayıt altına alınmadan Türkiye’ye sokmakla itham ediliyor. Türkiye’de Reza Zarrab’ın gözaltına alınmasından sonra patronu olduğu söylenen Babek Zencani de İran’da gözaltına alındı. Gözaltına alınma sebebi; Tacikistan Merkez Bankası üzerinden İran Petrol Bakanlığı’na 2 milyar Euro’luk sahte senet göndermiş olmasıydı.

Babek Zencani, İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani zamanında yaptığı Merkez Bankası müdürü Mohsen Nourbakhsh’ın makam şoförlüğünden şimdilerde dolar milyarderliğine çıktı.

İran Merkez Bankası, yaptırımlar yüzünden her gün piyasalara 17 milyon dolar aktarıyordu. Bu zamanda binde bir komisyonla günde 17 bin dolar kazanan Zencani, 2010’da Devrim Muhafızları’nın yaptırım yüzünden dışarı çıkartamadığı 40 milyon doları bir kaç gün içinde yurt dışına gönderdi.

Yurt dışına petrol satışı yapan ve İran hükümetinden milyarlarca dolarlık ihaleler alan Zencani’nin varlıklarının toplamının 15 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Amerika ve Avrupa Birliği, karap ara aklama ve İran aleyhine konulan ekonomik ambargoyu delmesinden dolayı ismini kara listeye aldı ve Zencani böylece tanındı. Bu genç işadamının şahsî serveti ortalama 15 milyar dolar ve bu servetin kaynağı belli değil.

Avrupa Birliği tarafından kara listeye, Hasan Ruhani hükümeti tarafından ise mercek altına alınan Zencani, bir dergiye verdiği röportajda Dubai, Türkiye ve Malezya‘daki 64 şirketten oluşan bir ‘örümcek ağı’nı tercih ederek milyonlarca varil petrol sattığını ve buradan elde edilen 17,5 milyar dolarlık geliri de İran Petrol Bakanlığı, Devrim Muhafızları ve Merkez Bankası’nın döviz rezervi ihtiyacının karşılanmasına aktardığını söylüyor.

1980’li senelerda Türkiye’de önce koyun postu satarak ticarete başlamış, sonrasında ise üniversite eğitim alan Babek Zencani, kozmetik işine girerek ‘Kont Kozmetik’ şirketini kurdu. ABD‘nin kara listesine girmeden önce ise Kont Group ve Kozmetik’i Merve Irmak isimli insana devretti. Babek Zencani’nin İstanbul’da 2008 senesinde kurduğu Kont Kozmetik ve Dış Ticaret Limitet şirketinin faaliyet alanı kozmetikten tekstile, plastikten, altın ve mücevher ithalatı ile bankalar arası fon transferine kadar geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca Zencani, Çorlu’da 2012’de Kont Alüminyum adıyla alüminyum kutu üretimi yapmak üzere bir şirket kurdu. Zencani, 3 Ocak 2013’te Merve Irmak‘ı şirketin müdürlüğüne atadı. Zencani, Irmak’a Kont Group ve Kont Kozmetik’i 1 Şubat’ta devredince 8 Şubat’ta Kont Alüminyum’daki görevlerinden istifa etti. Aynı gün Merve Irmak, Kont Alüminyum’daki yetkili temsilci ilan edildi.

Nisan 2013’te ABD ve AB’nin yaptırım listesine giren Zencani’nin yurt dışındaki hesapları dondurulunca İran’a döviz akışı da kesildi. Zencani İran hükümetine 2.8 milyar dolar borcunu ödeyemedi. Paranın bloke edildiğini öne sürdü. Bu tarihten sonra Türkiye’den İran’a altın ticareti başladı.

Babek Zencani‘nin yaptırımları delmek için kullandığı şirketlerden bir diğeride Kont Kozmetik oldu. Kont Kozmetik’in Tacikistan’da 2011’de kurduğu Kont Bank da işlemlere aracılık etti. ABD Hazine’sine göre Zencani, Malezya‘da International Safe Oil, Dubai‘de Sorinet Commercial Trust Bankers ve yine Malezya‘da First Islamic Investment Bank aracılığıyla faaliyetlerini yürüttü. Gizemli ‘Bay Z’ olarak da adlandırılan Zencani’nin bunun bunun yanında ‘Rah Ahan‘ adında bir de futbol kulübü var.

Babek Zencani‘nin, 17 Aralık 2013 soruşturması kapsamı içinde Reza Sarraf aracılığıyla Gana‘dan 1.5 ton altını hiçbir kayıt altına alınmadan Türkiye’ye getirdiği iddia edildi. Babek Zencani‘nin, 23 Kasım 2015 tarihinde yapılan duruşmasında Gana’dan yolcu uçağıyla İstanbul’a 1.5 ton altın getirdiklerini ve bu altını İstanbul‘dan Dubai‘ye götürdüklerini itiraf etti. Ancak Zencani Dubai’de altının ‘sahte çıktığını’ öne sürdü.

30 Aralık 2013 tarihinde bazı İran’lı iş adamlarının ülkeye uygulanan yaptırımlar aracılığıyla kısa bir sürede servet kazandığı iddiasının sonrasında, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptırımlardan haksız kâr elde edenlerin soruşturulması için düğmeye bastı. Tahran Savcılığı, Türkiye’deki soruşturma kapsamı içinde tutuklanan iş adamı Reza Zarrab’ın İran’daki iş ortağı Babek Zencani‘nin cezaevine gönderildiğini açıkladı.

3 Ekim 2015 tarihinde İran‘da idam talebiyle yargılanması başlandı. 30 Aralık 2013 tarihinde tutuklanarak İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırma suçlamasıyla yargılanan Babek Zencani ile birlikte yargılanan iki insana de 4 Mart 2016 tarihinde idam cezası verildi.

İran’ın yarı resmi Mehr haber ajansı, adını açıklamadığı yargı kaynaklarına dayandırarak 26 Kasım 2016 tarihinde verdiği haberde temyiz aşamasında bulunan idam kararının lağvedildiğini açıkladı. Ancak 3 Aralık 2016 tarihinde İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na konuşan Yargıtay Başkan Yardımcısı Gulam Rıza Ensari, Zencani hakkında verilen idam kararının Yüksek Mahkeme tarafından onandığını dile getirdi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün