Biyografi

Başak Sayan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Başak Sayan kimdir?, Başak Sayan kaç yaşında?, Başak Sayan evi nerede?, Başak Sayan nerelidir? Başak Sayan ev adresi?, Başak Sayan kaç yaşında?, Başak Sayan nerede oturuyor?, Başak Sayan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Başak Sayan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Haziran.1977 senesinde doğan Başak Sayan şu an için 44 yaşında ve İkizler burcundandır. Başak Sayan doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Başak Sayan Kimdir? – Başak Sayan Evi Nerede? – Başak Sayan Nerede Oturuyor?

Başak Sayan Kimdir?, evi nerede?

Başak Sayan, 2015 senesinde TRT1’de yayına giren “Milat” dizide İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı’yla birlikte çalışan vatansever iş kadını Esin Alpkaya rolünü oynadı.

Başak Sayan, 17 Haziran 1977 tarihinde Ankara’da Gülhane Askeri Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Asker olan babası Sözer Sayan ile Almanca öğretmeni olan annesi Latife Sayan’ın ilk çocuklarıdır. Kendinden üç yaş küçük olan kardeşi Ozan’ın sonrasında 12 yıl sonra ikiz olan diğer kardeşleri Anıl ile Çağrı dünyaya gelmiştir.

Annesi Latife hanım 16 yaşına kadar Almanya’da büyümüş sonrasında Türkiye’ye dönmüştür. Hem annesi hem babası üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiş, evlenerek buraya yerleşmişlerdir. Babasının asker olmasından dolayı Başak Sayan’ın çocukluğu askeri lojmanlarda geçmiş, disiplinin en hakikisinden nasibini almıştır. Babası askerliğin sonrasında mütahitlik yapmaya başlamış, ortalama on beş senedir bu alanda çalışmaktadır. Annesi ise öğretmenliğin sonrasında Ankara milli eğitim müdür yardımcılığı görevi yapmıştır.

Küçük yaştan beri aktrist ve yazar olma hayalleri kuran Başak Sayan, okuduğu okulların tiyatro kollarında aktif olarak çalışmış, öyküler yazarak kendini ifade etmeye çalışmış, bunun bunun yanındada ilkokul ve ortaokulda basketbolla ilgilenmiştir.

1995 senesinde Marmara Üniversitesi‘nin ekonomi bölümünde okumak için İstanbul’a gelen Başak Sayan’ın hayatı bu tarihten beri değişmiştir. Üniversitede iktisat eğitimi alırken biraz para kazanabilmek için televizyonda iş bulmaya karar vermiş ve bunu o sıralar Star Tv’de çalışan bir tanıdığına söylemiştir. Aldığı yanıt onun hırslı kişiliğini ön plana çıkarmasına sebep olur. Gidip kendini tanıttıktan ve iş başvurusu yaptıktan bir gün sonra Star Tv’de çalışmaya başlar. Kral TV‘de sunuculuk yaptı. Ardından başka kanallarda kadın ve müzik programları hazırlayıp sunmaya başlamıştır. Aynı senelerda reklam oyunculuğu da yapmaktadır. Aynı tarihlerde bir televizyon filminde rol aldıktan sonra dönemin ses getiren dizilerinden Fırat’da oynamaya başlamıştır.

Birkaç yıllık bir aranın sonrasında 2000 senesinde yapmak istediği tek işin oyunculuk olduğuna karar verdikten sonra televizyon dizilerine ağırlık vermiş ve bugüne dek fazlasıyla ses getiren televizyon dizisinde rol almıştır. 2004 senesinde rol aldığı Gurbet Kadını adlı diziyle daha kapsamlı kitleler tarafından tanınmış, 2006 senesinde rol aldığı Geniş Zamanlar ve Yaprak Dökümü adlı dizilerle bu ivmeyi yukarı taşımıştır.

Çocukluğundan beri öyküler yazan Başak Sayan’ın en büyük hayali oyunculuk ve yazarlıktır. İki mesleğin de en büyük tutkusu olduğunu dile getiren oyuncu ve yazar yaşamının sonuna kadar yalnızca yazarak ve oynayarak yaşamak istediğini dile getirmektedir. Sanatın her dalının insanlara bir şeyler anlatması, hayata başka bir noktadan bakmalarını sağlaması gerektiğini düşünen Başak Sayan’ın yazdığı romanlar ve yazıları da hayatı sorgulayan, gerçekliğin ne olduğu üzerine insanı düşündüren metinlerdir.

2010 yılı kendisini yazı alanında da öne çıkfazlalaştığı yıl olmuştur. 2010 Haziran ayında piyasaya çıkan ‘’Aşk Ve Baştan Çıkarma Üzerine’’ adlı ilk kitabının sonrasında Akşam Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamış, 2011 Haziranında da ilk romanı ‘’Bağlanma Korkusu’’nu yayınlanmıştır.

2014 senesinde tanışıp 15 ağustos 2015 tarihinde ABD’nin Washington DC kentinde evlendiği Dünya Bankası’nda çalışan ekonomist Murat Vardal ile bir süre orada yaşamaya devam etmiş, 2015 senesinde ise İstanbul’a yerleşmişlerdir. Ares Vardal, Milan Vardal (d. 2017) adlarında ikiz çocukları mevcuttur.

2015’in Kasım ayında yayına giren ikinci romanı “Kelebeğin Kaderi” piyasaya çıkar çıkmaz çok satanlar listesine girmiş ve aylarca listelerdeki yerini korumayı başarmıştır.

Uzun seneler doğu felsefelerini inceleyip bu konu üzerinde araştırmalar yapan oyuncu ve yazarın dini anlayışı çok daha evrensel boyutlardadır.

Günlük yaşamında sporun yeri çok mühim olan Başak Sayan haftanın 3 günü düzenli olarak spor yapmaktadır. 2004 – 2009 arası astroloji ve astronomi eğitimi alan Sayan’ın, Hermetik felsefenin özü olan ‘’Yukarıda ne varsa aşağıda da o mevcuttur’’ sözünü benimseyerek, çok daha bütüncül bir gözle olaylara yaklaştığını aktarabiliriz.

Meslek yaşamında en küçük bir ayrıntı bile mühimdir. Yazdığı romanların ya da çalıştığı senaryoların her bir sözünü istediği etkiye ulaşana kadar defalarca gözden geçirerek çalışır. Sonunda yalnızca kendisinin anlayabildiği ama okuyanların ya da seyredenlerin anlayabildiği bir şey çıkar ortaya; Yalın bir gerçeklik duygusu. Demir gibi bir disiplinle çalışarak yaşayan oyuncu ve yazarla alakalı en yaygın bilinen şey, oynadığı tüm karakterleri olduğu kadar yazdığı romanlarda da karakterleri gerçeklik duygusuyla harmanlayarak sunuyor olmasıdır.

Hayallerine giden yolda daha uzun süre kendisinden ve yaptığı işlerden bahsettirecek olan Başak Sayan’ın kendi deyimiyle savaşı biteceğe benzemiyor.

Başak Sayan, 2015 senesinde TRT1’de yayına giren “Milat” dizide İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı’yla birlikte çalışan vatansever iş kadını Esin Alpkaya rolünü oynarken, Demir Karahan, Ufuk Bayraktar, Burcu Kara, İlhan Şeşen, İsmail Filiz, Mustafa Uğurlu ile beraber rol aldı.

Kitapları :
2010 – Aşk Ve Baştan Çıkarma Üzerine
2011 – Bağlanma Korkusu
2015 – Kelebeğin Kaderi
2018 – Rüzgar Olmak İsteyen Çocuk
2018 – Ölü Kuşların Sessizliği
2019 – Nigahdar
2019 – Sen Değişirsen Her Şey Değişir
2019 – Gölgesini Arayan Çocuk

Filmleri ve Dizileri :
2015 – Milat (Esin Alpkaya) (oyuncu ve senarist gurubunda) (Tv Dizisi)
2013 – Altındağlı (Canan) (Tv Dizisi)
2012-2013 – Harem (Çesmi Fesat Hatun) (Tv Dizisi)
2012 – Araf Zamanı (Gülsen) (Tv Dizisi)
2008 – Nekrüt (Kader) (Sinema filmi)
2007 – O kadın (Okan’nın eşi) (Sinema filmi)
2007 – Geniş zamanlar (Suna) (Tv Dizisi)
2006 – Gizli Patron (Tv Dizisi)
2006 – Hacı (Esra Ardahan) (Tv Dizisi)
2006-2010 – Yaprak Dökümü (Ceyda) (Tv Dizisi)
2005 – Şifre (Tv Dizisi)
2005 – Naciye’yi Kim Sevmez (Tv Dizisi)
2004-2005 – Bir dilim aşk (Funda) (Tv Dizisi)
2004 – Gece yürüyüşü (Ezgi) (Tv Dizisi)
2004 – Kayip aşıklar (TV Fimi)
2003 – Gurbet kadını (Tv Dizisi)
2002 – Canım Kocacığım (Ece) (Tv Dizisi)
2001 – Derman Bey (Tv Dizisi)
2001 – Hırsız (Nahide) (Tv Dizisi)
1999 – Nilgün (Nihal) (Tv Dizisi)
1997 – Fırat (Aslı) (Tv Dizisi)
1996 – Çılgın Bediş (Nesrin) (Tv Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün