Bekir Sami Kunduh Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bekir Sami Kunduh kimdir?, Bekir Sami Kunduh kaç yaşında?, Bekir Sami Kunduh evi nerede?, Bekir Sami Kunduh nerelidir? Bekir Sami Kunduh ev adresi?, Bekir Sami Kunduh kaç yaşında?, Bekir Sami Kunduh nerede oturuyor?, Bekir Sami Kunduh nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bekir Sami Kunduh hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1867??.??.1933 senesinde doğan Bekir Sami Kunduh şu an için 66 yaşında ve burcundandır. Bekir Sami Kunduh doğum yeri ise Osetyaİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AskerDiplomatBakanSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Bekir Sami Kunduh Kimdir? – Bekir Sami Kunduh Evi Nerede? – Bekir Sami Kunduh Nerede Oturuyor?

Bekir Sami Kunduh Kimdir?, evi nerede?

Heyet-i Temsiliye, Meclis-i Mebusan ve T.B.M.M.’de mühim pozisyonlarda görev almış olan Türk diplomat ve bakan. T.B.M.M.’nin ilk Dışişleri Bakanı olan Kunduh, bunun bunun yanında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları içerisinde bulunmaktadır.

Bekir Sami Kunduh, 1867 senesinde, Osetya’da dünyaya geldi. Ailesi ile beraber halen bir yaşındayken Kuzey Kafkasya’dan Anadolu’ya göç eden Bekir Sami’nin babası, Osetya’da general ve Osmanlı’da Paşa ünvanları ile görev yapan başarılı bir asker olan Musa Kunduh Paşa’ydı.

Sami Kunduh, liseyi dönemin en tanınmış okullarından Galatasaray Lisesi’nde tamamlamasının sonrasında yurtdışına çıkarak Paris’te siyaset bilimi eğitimi gördü. Petersburg Elçiliği, Amasya Mutasraflığı ve aralarında Van, Bursa ve Halep gibi büyük illerin de bulunduğu bir dizi ilde vali olarak görev almasının sonrasında Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çağrısı üzerine Anadolu’ya dönerek Milli Mücadele’ye katıldı.

Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde Heyet-i Temsiliye üyesi olarak görev yapan Bekir Sami Bey, Osmanlı Hükümeti ile Anadolu’da kurulan yeni hükümet içindeki ilk dipolamatik temaslarda da elçi olarak bulundu. Amasya Milletvekili olarak katıldığı son Meclis-i Mebusan toplantısının İngilizler tarafından yarıda kesilmesi üzerine Ankara’ya dönerek Osmanlı ile olan bağlarını koparttı.

TBMM bünyesinde kurulan ilk hükümetin Dışişleri Bakanı olan Bekir Sami Bey, Londra Konferansı’nda ülkemizi başarıyla temsil etti. Fakat bu konferasta hükümetin izni olmadan yaptığı bir takım hareketler sonrasında büyük bir tepki çekince, 8 Mayıs1921 tarihinde görevinden istifa ederek meclisten ayrıldı.

Her ne kadar meclisten ayrılmış olsa da gerek ulusal gerekse ülkeler arası arenada tanınmış başarılı bir siyasetçi ve diplomat olması sebebiyle, Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Avrulpa’ya, diplomatik görevlerle iki defa direkt gönderilen Bekir Sami Bey, TBMM’nin ilk iki zamanında de Tokat Milletvekili’ olarak hizmet verdi ve de Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları içerisinde yer aldı. İzmir Suikasti olayı neticesinde partinin kurucularının yargılanması sürecinde suçsuz olduğu anlaşılsa ve beraat etse de, yaşananları gururuna yediremeyerek siyasetten uzaklaştı.

Bekir Sami Bey, 1933 senesinde, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker