Biyografi

Beklan Algan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Beklan Algan kimdir?, Beklan Algan kaç yaşında?, Beklan Algan evi nerede?, Beklan Algan nerelidir? Beklan Algan ev adresi?, Beklan Algan kaç yaşında?, Beklan Algan nerede oturuyor?, Beklan Algan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Beklan Algan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 31.Mart.193327.Eylül.2010 senesinde doğan Beklan Algan şu an için 77 yaşında ve Koç burcundandır. Beklan Algan doğum yeri ise Erzurumİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema OyuncusuYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Beklan Algan Kimdir? – Beklan Algan Evi Nerede? – Beklan Algan Nerede Oturuyor?

Beklan Algan Kimdir?, evi nerede?

Beklan Algan, 31 Mart 1933 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. İstanbul’da Robert Kolejinden mezun oldu. mezun olur olmaz da Ayla Algan (Kasman) ile evlendi. Maden mühendisliği eğitimi almak için gittiği Amerika‘da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika’da bir çok tiyatro oyununda işinde uzman oyunculuk yaptı. New York’ta Actor’s Repertuary Theatre ve New York Actor Studio’da sahne ve tiyatro eğitimi almasının sonrasında Brodway’de çeşitli oyunlarda rol aldı. 1960 senesinde Türkiye’ye dönünce, Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı.

1961 senesinde girdiği Şehir Tiyatroları’ndan, Muhsin Ertuğrul‘un istifası üzerine sonrasında eşi ile beraber 1966 senesinde ayrıldı. Muhsin Ertuğrul’un önderliğinde kurulan LCC’de tiyatro kısmını yöneten Algan, 1970 senesinde Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi’ni kurdu. Bir süre sonra Şehir Tiyatroları’na tekrar girerek yönetmenlik yaptı.

1975 senesinde Tepebaşı Deneme Sahnesi’nin kurulmasına katkıda bulundu. 1980 senesinde buradaki görevine son verilince Almanya‘ya gitti.

1964 senesinde konusu Vedat Türkali’nin, yönetmeni Ertem Göreç olan “Karanlıkta Uyananlar” adlı filmde Fikret Hakan, Ayla Algan, Tülin Elgin, Kenan Pars ile beraber oynayarak sinemaya başladı.

Beklan Algan, 1980 senesinde gittiği Berlin‘de, Schaubühne Tiyatrosu’nda 4 yıl Tuncel Kurtiz, Şener Şen ve Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı. 1984 senesinde birkaç meslektaşıyla birlikte BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kurdu. Beklan Algan, 1988‘de Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gencay Gürün‘ün daveti üzerine Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven‘le Şehir Tiyatrosu bünyesindeki Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın (TAL) başına geçerek, genç oyuncuları yetiştirme görevini üstlendi.

Çeşitli oyunlar yazan ve sahneleyen sanatçı, tiyatro alanında “İlhan İskender Armağanı” gibi çeşitli ödüller kazandı.

2002 senesinde Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Beklan Algan, Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayla Algan (Kasman) ile gençlik senelerında evlenmiştir. Sevi Algan (d.1975) adında bir çocuğu mevcuttur.

Beklan Algan, 27 Eylül 2010 tarihinde İstanbul’da lösemi nasıl tedavi edileceği gördüğü Cerrahpaşa Tip Fakültesi’nde 77 yaşında ölmüştür.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1993 – Kız Kulesi Aşıkları / Hera ile… (Adam) (Sinema Filmi)
1966 – Karanfilli Kadın (Sinema Filmi)
1966 – Halime’yi Samanlıkta Vurdular (Sinema Filmi)
1965 – Sevmek Seni (Sinema Filmi)
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Ekrem) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün