Biyografi

Bela Bartok Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bela Bartok kimdir?, Bela Bartok kaç yaşında?, Bela Bartok evi nerede?, Bela Bartok nerelidir? Bela Bartok ev adresi?, Bela Bartok kaç yaşında?, Bela Bartok nerede oturuyor?, Bela Bartok nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bela Bartok hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Mart.188126.Eylül.1945 senesinde doğan Bela Bartok şu an için 64 yaşında ve Koç burcundandır. Bela Bartok doğum yeri ise Torontal,MacaristanNew York,ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciPiyanist olarak devam ettirmektedir.

Bela Bartok Kimdir? – Bela Bartok Evi Nerede? – Bela Bartok Nerede Oturuyor?

Bela Bartok Kimdir?, evi nerede?

Macar besteci ve piyanist Bartok, budun müzik biliminin kurucularından olmuştur.

Bartok, 1881 senesinde tarım okulunun müdürü olan bir babanın ve iyi piyano çalan bir ilkokul öğretmeni olan annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Bebek yaştaki Bartok, seslere çok hassasydı.Annesi piyano çaldığı zamanlar hiç ağlamıyor ve onu dikkatlice dinliyordu.

4 yaşına gelen Bartok’u annesi piyano derslerine başlattı.1 yıl içinde iyi piyano çalmaya başladı.

İlkokul başladığında müzik öğretmeni ve okul müdürü tarafından Bartok’u okuldaki bütün öğretmenler ve öğrenciler tanıdı.

Bartok 8 yaşına geldiğinde babası yaşamını kaybetti ve ailenin sorumluluğu annesine kaldı.

9 yaşına geldiğinde Bartok piyano parçaları yazmaya başladı ve bir sene sonra da piyanist olarak halk tarafından tanındı.

1893’de annesi ile birlikte Pressburg’a yerleşti.Annesi burada öğretmen olarak çalışmaya başladı.Bu sırada Bartok ünlü Macar sanatçısı F.Erkel’in oğlu Laszio Erkel’den müzik eğitimi ve piyano dersleri almaya başladı.

1899’da liseyi bitirdi.Budapeşte Yüksek Müzik Okulu’na girdi.Piyanist ve besteci olan Hans Koessler’in öğrencisi oldu.

1903’de müzik okulunu bitirdikten sonra bir süre piyano çalarak, dersler vererek yaşamını kazanmaya başladı.

Bartok “2 Orkestra Süiti” ni besteleyerek Avrupa’nın dikkatini çekti ve ünü git gide yayılmaya başladı.

1907 senesinde Budapeşte Müzik Akademisi’ne piyano profesörü oldu.30 yılını ders vererek, konser gezilerinde geçirdi.Bir çok ülkeyi gezerek onların halk şarkılarını, ses dizisi ilişkilerini, melodilerini ve ritim detaylarını inceledi.

Bu çalışmaları devam ettirirken 1908’de op. 5, op. 7 1. yaylı çalgılar dörtlüsünü, 1911’de op. 11Mavi Sakalın Şatosu” operasını, 1914 ile 1916 içerisinde op. 13Tahta Yontma Prens” adında 2 balesini, 1918’de op. 19Der Wunderbare Mandarin” dans müziğini yazdı.

1836 senesinin sonlarında Türkiye’ye de gelen Bartok, burada bir ay kalarak çalışmalar yaptı.Bu çalışmalara Türk Beşleri diye anılanlardan, ünlü besteci Ahmet Adnan Saygun da katıldı.Daha sonra Nacil Kazım Akses ve Ulvi Cemal Erkin de bu çalışmalara katıldı.

50 yaşını aştığı 1936 senesinde “Telli Çalgılar, Vurma ve Çelesta için Müzik” adlı bestesini ve 1937’de bitirdiğı piyano için “Mikrokosmos” adlı eseriyle büyük başarı kazandı

Bartok 1940 senesinde yurdundan ayrılarak ABD‘ye gitti.Orada New York’a yerleşti ve Columbia Üniversitesi‘nin folklor kısmını kurdu.

Ünlü bir sanatçı olmasına rağmen kazandığı para geçimini sağlayamıyordu.1942 senesinde üzüntü ve yoksulluktan hastalandı.

Hasta yatağında bile eserler yazmaya devam etti.En mühim eseri olan “Orkestra Konçertosunu” bitirdi.Son eseri “3. Piyano Konçertosunu” tamamlayamadan 64 yaşında New York’da yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün