Benjamin Franklin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Benjamin Franklin kimdir?, Benjamin Franklin kaç yaşında?, Benjamin Franklin evi nerede?, Benjamin Franklin nerelidir? Benjamin Franklin ev adresi?, Benjamin Franklin kaç yaşında?, Benjamin Franklin nerede oturuyor?, Benjamin Franklin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Benjamin Franklin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Ocak.170617.Nisan.1790 senesinde doğan Benjamin Franklin şu an için 84 yaşında ve Oğlak burcundandır. Benjamin Franklin doğum yeri ise Boston, AmerikaPhiladelphia, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarPolitikacıDiplomatKaşifSiyasetçiFizikçi olarak devam ettirmektedir.

Benjamin Franklin Kimdir? – Benjamin Franklin Evi Nerede? – Benjamin Franklin Nerede Oturuyor?

Benjamin Franklin Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı, diplomat ve siyasetçi. Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırlamıştır, bu sebepten Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucularından biridir. Ülkesinin temellerinin oluşmasında büyük bir payı olmasının bunun yanında, paratonerin mucididir. Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için, saat uygulamasını da ilk olarak başlatan Franklin için bir antolojide, buluşları ve başarılarından bahsedildikten sonra “Benjamin Franklin şair hariç her şeydir” denilmiştir.

Benjamin Franklin, 17 Ocak1706‘da, onyedi çocuklu bir ailenin oğlu olarak Amerika’da dünyaya geldi. Kalabalık ailesinde, anne babasının önceki evliliklerinden olan üvey kardeşleri de vardı. Sabun ve mum imalatçısı olan babası Josiah Franklin’in onbeşinci, annesi Abiah Franklin’inse sekizinci çocuğuydu. Küçüklüğünde yüzmeyi çok seviyordu ve iyi bir yüzücü olarak bilinmekteydi.

10 yaşında okulunu bırakarak bıçakçılık yapmak üzere çıraklığa başladı. Bu hususta başarılı olamayacağını anlayıp, 12 yaşında, basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi William Franklin’in yanında çalışmaya başladı. 1722’de halen 16 yaşındayken, orta yaşlı bir kadının kişisel mektuplarından oluşan ilk yazı dizisi “Silence Dogood”u yazdı. Ben’in hızlı düşünme becerisi ve güçlü vücudu, yayıncılık için bi hayli uygundu ve çok geçmeden, ülkenin en başarılı yayıncılarından biri oldu. Ancak ağabeyiyle çalışması bi hayli zorlaşmaya başladığında, şirketiyle olan tüm bağlarını kopardı ve 1723’te Boston’dan ayrılmaya karar verdi.

New York’a yerleşmeyi düşünmesine rağmen, şehirde yayıncıya ihtiyaç duyulmaması sebebiyle, Philadelphia‘ya gitti. Kente vardığı ilk gün, onu çok etkileyen Deborah Read’le tanıştı ve ona aşık oldu. 1729’da ortağıyla birlikte
Pennsylvania Gazete”i satın aldı ve gazete Benjamin Franklin’in yönetiminde ülkenin en fazla okunan yayınlarından biri halini aldı. 1730’da Deborah Read’le evlenmesinin sonrasında, nükteli sözleri ve bilgece tavsiyelerine yer verdiği ve adını, Franklin’in yakın arkadaşı kaptan John Paul Jones’un vaftiz edildiği savaş gemisi Poor Richard’dan alan, Poor Richard: An Almanack , (Fakir Richard: Almanak) gazetesini kurdu. Oldukça popüler olan gazetede Franklin’in paylaştığı deyişlerinin ünü günümüze kadar gelmiştir.

17321757 senelerı içerisinde yönetmenliğini yaptığı gazetede Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp, dışında kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta şirketi de kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

1731’de ilk oğlu William Franklin, 1732’de ise Francis Franklin dünyaya geldi.

1736’da oğlu Francis’in acı kaybından sonra, Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1736 senesinde Amerika’nın ilk gönüllü itfaiye şirketlerini kurdu.

1743’te kızı Sarah Franklin dünyaya geldi ve aynı yıl fırtına hareketlerinin gözlemlenebileceği sonucuna vardığı çalışmalar yaptı.

1744’te tasarımını kendisi yaptığı ve “Pennsylvania Şöminesi” adını verdiği sobayı halka tanıttı. Oldukça ilgi gören bu yeni soba, tasarımı geliştirilerek günümüzde “Franklin’in Sobası” olarak anılan modelin ilk versiyonuydu.

1748’de yayıncılıktan emekli olmasından 2 yıl sonra, Pennsylvania meclisine seçildi ve arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildikten sonra posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Bu zamanda, elektrik mekanizmasıyla alakalı araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetmesiyle
Elektriğin Korunumu” ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deney sonunda, şimşeğin elektriksel olduğunu keşfetti., iki yardımcısını elektrik çarpması sebebiyle trajik biçimde kaybettiği bu deneyler esnasında Paratoner‘i de keşfetti. Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için, saat uygulamasını başlattı.

1757‘de “Kuzey Amerika Sömürgeler İsyanı”nın başlangıcında, sömürgelerde yaşayanların şikayetlerini Londra‘ya iletmekle görevlendirilen Franklin, 1765‘teyse, koloninin damga resmi yasasına karşı itirazlarını Lord Grenville‘le görüştü.

1772‘de sömürge halkına karşı hakaretler içeren mektuplarını ele geçirdiği Massachusetts valisi Hutchinson‘u ele vermesiyle kolonideki saygınlığının artmasından sonra, Amerikan Kongresi’ne milletvekili seçildi. 1776‘da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı.

Eylül 1776’da kongre, ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklin’in de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransa‘ya gönderdi. Franklin, Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu. 17751783Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltere‘ye gitti. İngiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785‘te Amerika‘ya döndü.

1787‘de Philadelphia Anayasa Kurultayı‘nın çalışmalarına katılan Franklin, 17 Nisan1790’da 84 yaşında yaşamını kaybetti.

Benjamin Franklin’in yüz dolarlık banknot üzerinde resmi mevcuttur.

Kendi Ağzından

“İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın.”

“Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir.”

“Bu dünya çapında kesin bir şey var ise o da ölüm ve vergidir.”

“Kim seni kendinden daha fazla kandırdı?”

“Görmek kolay, önceden görmek zordur.”

“Hırs ile mutluluk birbirlerini hiç görmezler.”

“İnsanlar her daim kahraman olamazlar ama her daim insan olabilirler.”

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.”
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker