Biyografi

Betul Mardin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Betul Mardin kimdir?, Betul Mardin kaç yaşında?, Betul Mardin evi nerede?, Betul Mardin nerelidir? Betul Mardin ev adresi?, Betul Mardin kaç yaşında?, Betul Mardin nerede oturuyor?, Betul Mardin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Betul Mardin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1927 senesinde doğan Betul Mardin şu an için 94 yaşında ve burcundandır. Betul Mardin doğum yeri ise Şişli, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Betul Mardin Kimdir? – Betul Mardin Evi Nerede? – Betul Mardin Nerede Oturuyor?

Betul Mardin Kimdir?, evi nerede?

Halkla ilişkiler uzmanı

Türkiye’de ‘Halkla İlişkiler’ denince akla gelen ilk isimdir.

Betul Mardin, 1927 senesinde içlerinde diplomatların ve devlet adamlarının da bulunduğu saygın bir ailenin kızı olarak İstanbul, Şişli’de dünyaya geldi. Babası Muhiddin Arif Mardin İş Bankası’nın İskenderiye Genel Müdürlüğü görevinden emekli ve Türk Petrol’ün de kurucularındandır. Annesi ise Adliye Nazırı Necmettin Kocataş’ın kızı Fatma Fahire’dir. Müzik yapımcısı, prodüktör Arif Mardin (d.1932) kardeşidir. Gazeteci yazar Ayşe Arman’ın kayınvalidesidir. Arnavutköy Kız Kolejinden 1946 senesinde mezun oldu. Babası üniversiteye gitmesine izin vermedi.

1950 senesinde evlendi eşi çalışmasını istemediği için bir işe girmedi. Evde hanımlara İngilizce dersi Amerikalılara ise Türkçe dersi verdi. Yemek ve dikiş kursuna gitti. Evliliği 1957 senesinde bitti. 1952 senesinde Tercüman gazetesinin magazin bölümünde mesleğe başlayan Mardin, üç yıl sonra Hakkı Devrim idaresindeki Yeni Sabah‘a geçti. ABD Konsolosluğundaki Amerikan Haberler Merkezi’nde çalıştı. 1959 senesinde tiyatrocu Haldun Dormen ile evlendi. Bir kaç yıl sonra yakın dostlarından Turgut Özakman’ın TRT‘de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı yaptığı senelerda İstanbul TRT’de 1964 senesinde çalışmaya başladı. 1967 senesinde Uğur Dündar ile birlikte İngiltere’ye BBC‘ye eğitim için gönderildi.

İngiltere’de BBC Televizyon Kursundan mezun oldu. Döndüğünde Ankara televizyon bölümüne ders verdi ve oyun kısmının başkanı oldu. İstanbul’da olan eşi ve çocuğu için 1968 senesinde görevinden istifa edip İstanbul’a gitti.

TRT’den ayrıldığı senelerda gazetecilikten radyoculuğa, televizyondan tiyatroya, hatta Haldun Dormen‘le birlikte olduğu için sinemaya kadar bu konularda bilgi sahibidir. Kuvvetli bir iletişim ağına sahip olduğunu düşünür. Bundan dolayı dostları ‘Ahtapot Betül’ adını yakıştırır ona. Bu durumu değerlendireceği yeni bir iş alanı arar kendine. Ve babasının kapısını çalar. “Bana para ver, sonra sana veririm.” Babası, çalışmasına olumlu bakar artık. Sonra, Akbank Genel Müdürü Ahmet Dallı’ya gider. Yıl 1968… Tanıtım programları yapmaktan bahseder ona ama, Dallı daha değişik bir iş önerir Betül Hanım’a: “Benim emrimde 3 bin 500 kişi çalışıyor. Ben birşey söylüyorum, onlar ağlamaya başlıyorlar. Halbuki ben ‘Aferin çok güzel yaptınız’ diyeceğim. Anlamıyorlar. Benim dile getirdiklerimi onlara, onların dile getirdiklerini bana getir.” Halkla ilişkilerde beşeri münasebetler adı altında bir iştir bu. Haftada üç gün gelip bin 900 lira maaş alması tavsiye edilir. O vakitler bu alanda Türkiye’de çalışan bir-iki erkek var o kadar. Onlar da yabancı büyük petrol şirketlerinde çalışmaktadır.

10 Haziran 1968 tarihinde Türkiye’de ilk defa olan bir meslek olan Galata’daki binada Akbank’a Halkla İlişkiler uzmanı olarak işe başladı. Sonra Disko-Türk Plak Şirketi’nden bir teklif alır. Şirketin basın ve reklam işlerini yürütmesi istenir kendisinden. Ardından Kervansaray adlı bir kulübün yalnızca mönülerini düzenlemek için bir teklif daha alır.

1971 senesinde ise Türkiye’de yapmaya çalıştığı bu işin dışarıda nasıl olduğunu anlamak için İngiltere’ye, Kemal Has‘ın İmsa şifrketinda çalışmaya gider. 1974 senesinde Türkiye’ye tekrar döndüğünde aynı yıl İstanbul Festivali’nin birinci yılı çalışmaları yapılmaktadır. Festivalin tanıtım işlerine yardımcı olmaktadır. Ardından Alaaddin Asna ile birlikte A&B’yi kurar. 1984’te bu ortaklık sona erer ve 1987 senesinde, Canan Bengiselp, Nilgün Pirinççioğlu ve Cemal Noyan’la, bugün Türkiye’nin ileri gelen halkla ilişkiler şirketlerinden olan İmage’ı kurar. Bir zamanlar baba Muhiddin Arif’in çalışmaya izin vermediği Betül Hanım, halkla ilişkiler dalında bir çok başarı ödülü alır, senelerın ‘en başarılısı’ seçilir art arda.

Betul Mardin, işini ilk kez dinleyene 6 kelimeyle “Sen beni kaşı, ben seni kaşıyayım” şeklinde tarif etmektedir. Ama akademik bir dil kullanmak gerektiğinde ‘Halka İlişkiler’i, “İtibar Mimarlığı” kategorisine sokmaktadır.

1969 senesinde İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo ve Televizyon programcılığı dersi verdi. 1975 senesinden beri Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü’nde ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler hususunda dersler verdi. 1997 senesinden beri İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümü öğretim üyesi de olan Betül Mardin, 1995 senesinde Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) başkanı oldu. İki yıl sonra ‘üstat’ manasına gelen ‘Member Emeritus’ ünvanını kazandı. IPRA Geçmiş Başkanlar Konseyi’ne başkan seçildi.

1998 senesinde Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim hususunda fahri doktor ilan edildi.

Betul Mardin, ilk evliliğini, Robert Koleji’nin bir çay partisinde tanıdığı, sonrasında babasının yanında avukatlık yapacak olan Akgün Ustalar ile 1950 senesinde yaptı.1957 senesinde boşandı. Bu evliliğinden Şerife Leyla adında bir kızı mevcuttur.

Betul Mardin, 1959 Temmuzunda, tiyatrocu Haldun Dormen ile evlendi. Sekiz yıl süren bu evliliğinden, Ömer (d.1961) adında bir oğlu oldu. Bir daha da evlenmedi. Oğlu Ömer Dormen gazeteci yazar Ayşe Arman ile evlidir.

Ödülleri :
1998 – Türk Kadınlar Birliği Şişli Şubesi tarafından Cumhuriyetin 75. Yılı ödülü.
1996 – 1997 – Kongre Gazetesi[kaynak belirtilmeli], IMAGE adına, “Yılın En Başarılı Tanıtım” Ödülü.
1996 – Kadınca Dergisi “En Başarılı Kadınlar” Ödülü.
1995 – 1999 – İletişim Fakültesi Başarılı İletişimcileri Ödülü.
1994 – IPRA “GOLDEN WORLD AWARDS”
1994 – Milli Prodüktivite Merkezi “Yılın Altı İşadamı” ödülü.
1984 – Sheraton Otelleri Halkla İlişkiler ve Pazarlama Başarı Belgesi.
1983 – Sheraton Otelleri (EAME-1) Halkla İlişkiler Ödülleri.
1982 – American Hotel Birliği Halkla İlişkiler Altın Anahtar 2.liği.
1979 – Halkla İlişkiler Dünya Kongresi Özel Olay Yarışması 3.lüğü.

Betül Mardin’den Kadınlara Öğütler.

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.

2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.

3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her hususta kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.

4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)

5. Çocuk meselesine gelince… Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak yalnızca onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.

6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!

7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi yaşamının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesela benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda’sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok yararlanıyorum.

8. Olumlu olacaksın.

9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.

10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!!

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün