Biyografi

Bill Cosby Kimdir? Evi Nerede?

Bill Cosby Kimdir? – Bill Cosby Evi Nerede? – Bill Cosby Nereli?

Bill Cosby kimdir?, Bill Cosby kaç yaşında?, Bill Cosby evi nerede?, Bill Cosby nerelidir? Bill Cosby ev adresi?, Bill Cosby kaç yaşında?, Bill Cosby nerede oturuyor?, Bill Cosby nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bill Cosby hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Temmuz.1937 senesinde doğan Bill Cosby şu an için 84 yaşında ve Yengeç burcundandır. Bill Cosby doğum yeri ise Philadelphia , USA olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise KomedyenSinema OyuncusuDizi OyuncusuProdüktör olarak devam ettirmektedir.

Bill Cosby Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı zenci komedyen, Aktör, yazar ve Tv. yapımcısı

William Henry Bill Cosby Jr. 12 Temmuz 1937 tarihinde Philadelphia, Pennsylvania Germantown mahallesinde dünyaya geldi .

Babası Deniz Kuvvetlerinde görevli Ilan Cosby, annesi Anna evlerde temizlik işleri yapardı. 8 yaşındayken, erkek kardeşi James, yaşamını kaybettiğünde Cosby büyük bir şok yaşadı. O 9 yaşında iken evin gelirine katkıda bulunmak için ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. daha sonra da bir süpermarkette bir iş bulmuş çalışmış. Zorluklara rağmen, Cosby’nin annesi,okumasını istemiş ama Germantown Lisesini bitiremeden ayrıldı.

ABD Donanmasına 1956 senesinde katılmadan önce birkaç ufak tefek işte çalıştı. Askerlik hizmeti esnasında, Cosby çeşitli hastanelerde ve diğer tesislerde, gemilerde tıbbi yardımcısı olarak çalıştı. Okulu bırakma kararına pişman olan Cosby askerlik hizmeti esnasında lise denklik diploması aldı. Donanmadan ayrıldıktan sonra, Temple Üniversitesine gitti. Cosby üniversiteye devam ederken , bir kafe-barda barmen olarak işe girdi ve orada şovmenliğe başladı.

Bill Cosby, bir stand-up komedyeni olarak insanları eğlendirmek için üniversiteyi bıraktı . Cosby ilk oyunculuk işini, casusluk dizisi olan ‘I Spy’ (1965-1968) da yapmıştır. Bill Cosby’nin en başarılı işi , NBC 1984 ile 1992 senelerı içerisinde ‘Cosby Show’ dur. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde okula geri döndü, 1977 senesinde, mezun oldu.

Cosby Show, bir dönem Türk televizyonlarında da (TRT) Cosby Ailesi adıyla yayına giren, 1984 ve 1992 senelerı içerisinde Amerikan TV kanalı NBC’de 197 bölüm halinde yayınlanmış, başrolde tanınmış Cliff kişiliğiyle Bill Cosby‘nin oynadığı dönemin mühim televizyon programlarından biri olan durum komedisidir. Cosby Ailesi, yayına girdiği dönem yakaladığı başarı ile 80′li senelerda başta Emmy ve Altın Küre olmak üzere fazlasıyla ödül kazanmıştır.

Cosby Show, Amerikalı zenci komedyen Bill Cosby’nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Haxtable ile ailesinin maceralarını anlatan durum komedisi, bi hayli beğeni alan bir diziydi. Dizideki ailenin adı Haxtable olduğu halde TRT’nin neden ısrarla Cosby ailesi olarak paylaştığı bilinmez. Dizide Cosby Ailesi; Baba Cliff Haxtable doktor, doktorun güzel avukat eşi Sandra ve Denise,Venatta ,Teo ile Rudy adlı dört çocuğa sahip kalabalık bir ailedir. Bill Cosby’i Sezai Aydın unutulmaz başyapıt dublajıyla seslendirerek dizinin sevilmesine katkıda bulunmuştur.

Ailenin kalabalık olması ve ailedeki her bireyin problemi için çözüm yolu aramaları, iyi bir aile yapısının nasıl yer alacağını gösteriyordu. Aile üyeleri birbirlerine düşkün ilişkileri yüzeyel değildir. Denise, Vanessa, Teo, Rudy ailedeki farklı yaşlardaki çocuklardı. Cosby Ailesi’nde çocukların yaşlarından dolayı birbirinden apayrı yaşamları ve bu yaşamların getirdiği sorunlar ele alınıyordu. Cosby Ailesi dizisi aile dizileri içindeki yerini her daim korumuş ve zamana karşı unutulmayan diziler içerisinde yer almıştır.

Diziden sonra Cosby, Nickelodeon Kids’te program yaptı. 2009’da Just for Laugh komedi festivalini sundu ve yakın zamanda Mark Twain Prize for American Humor ödülünü aldı. Komedyen bunun yanında Afro-Amerikalı toplumun hakları için mücadele veriyordu.

Bill Cosby , “I Spy” (1965) filmi ile Emmy, ödülü kazanan ilk siyah sanatçı oldu. Ekim 2009’da 12. Mark Twain Amerikan Mizah Ödülü aldı.

Eddie Murphy , Jamie Foxx , Dave Coulier , Eddie Griffin , Kenan Thompson ve Adam Sandler gibi çeşitli komedyenler tarafından taklit edildi .

“The Simpsons” (1989), çizgifilmindeki Dr. Hibbert Karakteri ona dayanır .

Bill Cosby ; 25 Ocak 1964 tarihinde Camille Olivia Hanks evlenmiş ve 5 çocuğu olmuştur. Dört kızı ve bir oğlu vardı.

Tüm çocuklarının adı ‘E’ harfi ile başlar. Tek oğlu Ennis, 1997 senesinde Kaliforniya otoyolunda arabasının lastiğini değiştirirken vurularak yaşamını kaybettirüldü.

Ayrıca Harlem Globetrotters (Harlem Globetrotters, ABD’nin New York kentinde kurulmuş basketbolu komedi ve şovla birleştiren bir takımdır.) takımıyla ömür boyu anlaşma imzaladığı bilinmektedir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu