Biyografi

Björk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Björk kimdir?, Björk kaç yaşında?, Björk evi nerede?, Björk nerelidir? Björk ev adresi?, Björk kaç yaşında?, Björk nerede oturuyor?, Björk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Björk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Kasım.1965 senesinde doğan Björk şu an için 56 yaşında ve Akrep burcundandır. Björk doğum yeri ise Reykjavik, İzlanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenSes SanatçısıSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Björk Kimdir? – Björk Evi Nerede? – Björk Nerede Oturuyor?

Björk Kimdir?, evi nerede?

İzlandalı müzisyen, şarkıcı, sinema oyuncusu. Gerçek adı Björk Guðmundsdóttir’dir. VH1 tarafından Rock’n Roll tarihinin en mühim 36. kişisi olarak değerlendirilmiş, 12 kez Grammy’ye ve oskara aday gösterilmiş, Lars Von Trier’ın
Dancer In The Dark filminde gösterdiği performansla Cannes’da en iyi kadın oyuncu dalında verilen ödülün sahibi olmuştur. Albümleri tüm dünya çapında 15 milyon satmış olan şarkıcı pop, alternative rock, jazz, electronica, folk ve klasik müziği birlikte kullandığı eserleriyle müzik endüstrisinin en farklı isimlerinden biri olmuştur.

21 Kasım1965’te Reykjavik, İzlanda’da dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken piyano çalmaya başlayan Björk’un öğretmenleri, seslendirdiği Tina Charles şarkısı I Love to Love’u İzlanda’nın tek radyo istasyonuna gönderdiler. Sesi binlerce radyo dinleyicisiyle buluştuktan sonra Björk, bir plak şifrketindan albüm yapmak üzere teklif aldı. İlk gençlik senelerında punk-rock’la ilgilenen şarkıcı, kızlardan oluşan Spit and Snot adında bir grup kurmuştu. 1980 senesinde okuldaki müzik eğitimini tamamlayıp mezun olduktan sonra, basçısı Jakob Magnússon’la birlikte Tappi Tíkarrass isimli grubu kuran şarkıcı, Bítið Fast í Vítið isimli single’ı ve 1983’te Miranda isimli albümü paylaştı.

Daha sonra Einar Örn Benediktsson, Einar Melax, Guðlaugur Óttarsson, Sigtryggur Baldursson ve Birgir Mogensen gibi müzisyenlerle bir araya gelerek daha işinde uzman bir grup olan gothic rock temalı KUKL’da vokal yapmaya başlayan Björk, grubuyla iki albüm paylaştı. KUKL daha sonra isim değiştirerek The Sugarcubes oldu.

The Sugarcubes, ilk albümleri için Derek Birkett‘in evinde kurduğu “One Little Indian” isimli plak şirketiyle anlaşmaya vardı. Bu ilk çalışma, büyük ilgi gördü ve diğer plak firmalarından teklifler almaya başladılar fakat yaratıcılıklarının engelleneceğini düşündükleri için One Little Indian’da kalmayı tercih ettiler. One Little Indian daha sonra da Björk’un ilk ve son plak şirketi olarak kalacaktı. Grupta çalan Þór Eldon’la aşk yaşayan Björk’un bu birliktelikten 8 Haziran1986’da Sindri Eldon Þórsson isimli bir erkek çocuğu oldu.
1990 senesinde The Juniper Tree isimli filmde aldığı rolle ilk oyunculuk tecrübesini kazanan Björk, kendini aktris olarak ifade etmekte de başarılı yer alacağının sinyallerini verdi.

The Sugarcubes 1992 senesinde bölündü ve Björk kariyerine solo albümlerle devam etme kararı aldı. Londra’ya taşınan ve Massive Attack’ın prodüktörü olan Nellee Hooper’la çalışmaya başlayan Björk, ilk albümü Debut’u 1993’te paylaştı. Albümden çıkan ve klip yönetmenliğini Michel Gondry’nin yaptığı Human Behaviour isimli single tüm dünya çapında büyük ilgi gördü. NME tarafından yılın albümü seçilen Debut, Björk’e en iyi video klip ödüllerini de kazandırdı. Albüm 7 hit birden verdi müzik endüstrisine ve Björk, İzlanda’nın tüm dünya çapındaki gururu oluvermişti.

Debut’usırayla “Post“, “Telegram“, “Homogenic“, “Selmasongs“, “Vespertine“, “Medulla“, “Drawing Restraint 9” albümleri takip etti ve Björk alternatif müziğin efsanelerinden biri oldu. Albümleri yok satıyor, konserleri olay yaratıyor, gazeteler onu benzersiz ses rengi ve giyim üslubuyla 21. yüzyılın ikonlarından biri olarak gösteriyordu.

1996 senesinde Björk’un ruh sağlığı bozuk bir hayranı onu asit bombasıyla yaşamını kaybettirmek istediğini ve bombayı nasıl hazırladığını anlattığı bir film çekti. 21 yaşında ve adı Ricardo Lopez olan kişi, yapılan ihbar sonucu kamera karşısında ölü olarak bulundu. İntihar eden Lopez, kasette bombayı Björk’un Londra’daki evine gönderdiğini anlatıyordu. Paket polisler tarafından Björk’ün evine ulaşmadan bulundu. Bunun üzerine Björk yaşadığı evden taşındı.

1999’da Lars Von Trier’ın Dancer In the Dark filminde rol aldığı Selma Jezkova kişiliğiyle sinema eleştirmenlerinden tam puan alan Björk, bu filmdeki karakteri ile Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü, akademide de oskar adaylığını kazanıp, oyunculukta da gelebileceği noktanın altını çizmiş oldu. Radiohead grubundan Thom Yorke’la filmin müzikleri için yaptığı düet I’ve Seen it All, 2001’de akademi tarafından en iyi şarkı ödülüne aday olarak gösterildi. Daha sonra Björk sinema ve müziği birlikte yürütemediğini açıklayıp müzik çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Yönetmen Michel Gondry, The Science Of Sleep filmi için kendisine teklif götürse de Björk açıkladığı sebepten ötürü filmde oynamayı reddetti.

3 Ekim2002’de Björk’un Matthew Barney’le olan birlikteliğinden Ísadóra Bjarkardóttir Barney ismindeki kız çocuğu dünyaya geldi.

Sanatçı çıkış tarihi 7 Mayıs2007 olan altıncı stüdyo albümü Volta için Timbaland, Antony Hegarty ve Sjón gibi müzisyen ve prodüktörlerle çalıştı.

Albümleri :
1993 – Debut
1995 – Post
1997 – Homogenic
2001 – Vespertine
2004 – Medúlla
2007 – Volta
2011 – Biophilia
2015 – Vulnicura

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – Björk: Biophilia Live (Kendisi) (Sinema Filmi)
2006 – Glastonbury (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi)
2000 – Karanlıkta Dans (Selma) (Sinema Filmi)
1994 – Hazır Giyim (Sinema Filmi)

Müzik :
2005 – Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi)
2000 – Karanlıkta Dans (Sinema Filmi)
1999 – John Malkovich Olmak (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün