Bono (müzisyen) Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bono (müzisyen) kimdir?, Bono (müzisyen) kaç yaşında?, Bono (müzisyen) evi nerede?, Bono (müzisyen) nerelidir? Bono (müzisyen) ev adresi?, Bono (müzisyen) kaç yaşında?, Bono (müzisyen) nerede oturuyor?, Bono (müzisyen) nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bono (müzisyen) hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Mayıs.1960 senesinde doğan Bono (müzisyen) şu an için 61 yaşında ve Boğa burcundandır. Bono (müzisyen) doğum yeri ise Dublin, İrlanda’da olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenŞarkıcıSöz yazarıBesteci olarak devam ettirmektedir.

Bono (müzisyen) Kimdir? – Bono (müzisyen) Evi Nerede? – Bono (müzisyen) Nerede Oturuyor?

Bono (müzisyen) Kimdir?, evi nerede?

İrlandalı rock grubu U2’nin solisti’dir.

Bono (müzisyen), asıl adı Paul David Hewson’dır. 10 Mayıs 1960 tarihinde Dublin, İrlanda’da doğmuştur. Üniversiteye gitmedi.

25 Eylül 1976 tarihinde Dublin’de okul dostlarıyla birlikte bir müzik gurubu kurdu. Müzik gurubu “Feedback” (Geribildirim) adını aldı. Kendisine de “Bono” adını aldı. Şarkı söylerken sesi çok çıktığı için dostları ona, duyma cihazı markası Bono Vox’tan esinlenerek bu adı vermiş. 1980 senesinde Bono tarafından gurubu ismi soğuk savaş esnasında kullanılan Amerikan casus uçaklarının adı olan U2 ismi yapılmıştır.

Grubun solisti ve şarkıların söz yazarı olarak, kendini 1980’li senelerda ilk olarak K. İrlanda problemina ve Afrika’da açlığa, 1990’larda ise aids’le mücadeleye adadı. Ama Saraybosna’dan Nikaragua’ya, El Salvador’dan Şili’ye Burma’ya kadar sorunlu her coğrafyaya gitti. Verdiği konserlerle ABD’de de, Almanya’da da, Güney Afrika’da da ırkçılığa karşı çıktı. 1998’de Kuzey İrlanda’ya barışı getiren Kutsal Cuma Anlaşması’nın (Good Friday Agreement) halk oyuna sunulmasından günler önce Belfast’ta unutulmaz bir konser verdi. İki muhalefet önderini sahnede ilk kez el sıkıştırdı. Konser öncesi yoklamalar durumu kritik gösteriyordu. Naklen yayına giren konserin özellikle Katolik gençler üzerindeki etkisi sonucu belirledi. Katolik İrlanda Cumhuriyeti’nde (Kuzey İrlanda hariç) sandıktan ‘evet’, yüzde 56 gibi bir sonuçla çıktı. Bono, konseriyle oyları 3-4 puan artırarak Kuzey İrlanda’ya barışın gelmesine büyük katkıda bulundu.

Yaptığı müziğin bunun yanında dünya çapındaki yoksul bireylerin sayısını azaltmak gibi sosyal projelere de bulundu ve Afrika’daki fakir ülkeler için bir çok organizasyonlar düzenledi. 2005 senesinde Time Dergisi tarafından “Yılın Adamı” seçildi. 2007 senesinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi ve “Nobel Barış Ödülü”ne aday gösterildi. Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı listesinde 32. sırada yer aldı.

2006 senesinde Elevation adlı yatırım şirketi aracılığıyla zenginlerin dergisi olarak anılan ABD`li Forbes dergisine ortak oldu.

Eylül 2010 tarihinde İstanbul’da bir konser verdi.

Paul David Hewson, 1982 senesinde bayan Ali Hewson ile evlendi. Eve Hewson, Jordan Hewson, John Hewson, Elijah Hewson adlarında 4 çocuğu mevcuttur.

Ödülleri :
2014 – Mandela: Long Walk to Freedom filmi için bir araya getirdikları ‘Ordinary Love’ şarkısıyla ‘En kaliteli film müziği’ dalı altında Altın Küre (Golden Globe) ödülünün sahibi oldular.

Albümleri :
1980 – Boy
1981 – October
1983 – War
1984 – The Unforgettable Fire
1987 – The Joshua Tree
1988 – Rattle and Hum
1991 – Achtung Baby
1993 – Zooropa
1997 – Pop
2000 – All That You Can’t Leave Behind
2004 – How to Dismantle an Atomic Bomb
2009 – No Line on the Horizon
2014 – Songs of Innocence

Filmleri ve Dizileri :
2013 – Who the F**K Is Arthur Fogel (Kendisi) (Sinema Filmi)
2013 – Muscle Shoals (Kendisi) (Sinema Filmi)
2012 – BB King: The Life of Riley (Kendisi) (Sinema Filmi)
2012 – Anton Corbijn Inside Out (Sinema Filmi)
2009 – Brüno (Kendisi) (Sinema Filmi)
2007 – U2 3D (Sinema Filmi)
2007 – Joe Strummer: The Future Is Un… (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – Leonard Cohen: I’m Your Man (Kendisi) (Sinema Filmi)
2001 – We Know Where You Live (Kendisi)(TV Filmi)
2000 – The Pretenders: Greatest Hits (Kendisi)(Video)
1999 – Entropi (Kendisi) (Sinema Filmi)
1988 – U2: Rattle and Hum (Kendisi) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker