Biyografi

Boris Vian Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Boris Vian kimdir?, Boris Vian kaç yaşında?, Boris Vian evi nerede?, Boris Vian nerelidir? Boris Vian ev adresi?, Boris Vian kaç yaşında?, Boris Vian nerede oturuyor?, Boris Vian nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Boris Vian hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Mart.192023.Temmuz.1959 senesinde doğan Boris Vian şu an için 39 yaşında ve Balık burcundandır. Boris Vian doğum yeri ise Ville-d’Avray, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarYönetmenSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Boris Vian Kimdir? – Boris Vian Evi Nerede? – Boris Vian Nerede Oturuyor?

Boris Vian Kimdir?, evi nerede?

Günlerin Köpüğü, Mezarlarınıza Tüküreceğim, Kırmızı Ot gibi yeraltı edebiyatının mühim yapıtlarında imzasını barındıran Fransız yazar. Kitaplarının bir kısmını Vernon Sullivan takma adıyla kaleme almış olan Vian, yazarlığın bunun yanında yönetmenlik, aktörlük, şarkıcılık ve çevirmenlik gibi birden fazla farklı alanda eserler vermiştir.

Boris Vian, 10 Mart1920 tarihinde, Ville-d’Avray, Fransa’da dünyaya geldi. Annesi amatör bir müzisyen olan Yvonne Ramenez, babası ise ailesinden gelen mirasla yaşamını sürdüren Paul Vian’dı. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Boris Vian, çocukluğu boyunca yakasını bırakmayan hastalıklar sebebiyle eğitim yaşamının bir kısmını evde geçirdi.

12 yaşındayken tifoya yakalanan Vian, aynı yıl hayatı boyunca devam edecek olan bir dizi kalp rahatsızlığının da ilkini geçirdi. Yaşadığı hastalıklar sebebiyle kalbinde kalıcı bir rahatsızlık oluşan Vian’ın bu durumu yaşamının sonuna kadar devam etti.

19321937 senelerı içerisinde Lycee Hoche lisesine devam eden Vian, 1936 senesinde caz müziğiyle alakadar olmaya başladı ve bundan bir yıl sonra Hot Club de France adlı klüpte trompet çalmaya başladı. Liseden mezun olmasının sonrasında Sartre’ın okuduğu okul olarak ünlenen Lycee Condrcet’e kayıt olan Vian, 19371939 senelerı içerisinde burada matematik eğitimi aldı. 1941 senesinde Michelle Leglise ile evlenen Vian, bundan bir yıl sonra ise üniversiden maden mühendisi diplomasını aldı.

Boris Vian’ın ilk yayına giren eseri 1943 tarihli Trouble dans les andains oldu. 1946 senesinde yayına giren Günlerin Köpüğü ve Pekin’de Sonbahar, yazarın büyük bir popülerlik kazanmasına yol açtı. Gene aynı yıl yayına giren Mezarlarınıza Tüküreceğim, büyük bir sansasyon yarattı. Kısa zaman zarfında 100.000’in üzerinde kopya satan eser, Fransız hükümetinin tepkisini çekerek yasaklandı ve yazara 100.000 Frank’lık bir para cezası verilmesine yol açtı. Mezarlarınıza Tüküreceğim’i Vernon Sullivan takma adı altında yazan Vian, daha sonra aralarında Kırmızı Ot’un da bulunduğu dört kitabını daha aynı takma adla paylaştı.

Romanların bunun yanında öyküler ve tiyatro eserleri de kaleme alan Vian, öte yandan da Fransız caz sahnesinde tanınan bir isim olma yolunda ilerliyordu. Ünlü caz topluluğu Claude Abadie’ye giren Vian, Fransız caz dergilerine yazdığı makaleler ve yaptığı çevirilerle de caz müziğinin bu ülkede gelişmesinde büyük rol oynadı. 1950 senesinde gerçekleştirilen bir müzikal etkinlikte tanıştığı İsveç’li dansçı Ursula Kübler ile büyük bir aşk yaşayan yazar, Kübler ile beraber olabilmek için karısından ayrıldı ve 1954 senesinde İsveç’li dansçıyla dünya evine girdi.

Son romanı Yürek Söken’i 1953 senesinde yayınlayan ünlü yazar, romanın aldığı olumlu olmayan eleştiriler sonrasında roman kaleme almayı bıraktı ve 1956 senesinde yayına giren Pekin’de Sonbahar’ın genişletilmiş bir versiyonu dışında yeni bir eser üretmedi.

1956 senesinde atlattığı bir akciğer ödemi sonrasında hayatı tehlikeye girse de, bu hastalığı atlatmayı başardı; fakat stresli yaşam tarzından ödün vermedi. Boris Vian, stres, çocukluğundan beri yaşadığı kalp rahatsızlıkları ve zayıf düşmüş metobolizmasının artık bu yükü kaldıramaması neticesinde, 23 Temmuz1959 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Vefat ettiği sırada kendi yazdığı Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı kitaptan bir araya getirilen filmin galasında olan ünlü yazarın son sözlerinin “Bu oyuncular mı Amerikalı? Hadi ordan” olduğu söylenmektedir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün