Biyografi

Bruce Lee Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bruce Lee kimdir?, Bruce Lee kaç yaşında?, Bruce Lee evi nerede?, Bruce Lee nerelidir? Bruce Lee ev adresi?, Bruce Lee kaç yaşında?, Bruce Lee nerede oturuyor?, Bruce Lee nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bruce Lee hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Kasım.194020.Temmuz.1973 senesinde doğan Bruce Lee şu an için 33 yaşında ve Yay burcundandır. Bruce Lee doğum yeri ise San Francisco, A.B.DHong Kong olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Bruce Lee Kimdir? – Bruce Lee Evi Nerede? – Bruce Lee Nerede Oturuyor?

Bruce Lee Kimdir?, evi nerede?

Bruce Lee, aktör ve dövüş sanatları uzmanı. 27 Kasım1940’ta San Francisco’da dünyaya geldi. 1939 senesinde, Hong Kong’lu bir opera sanatçısı olan babası, eşi ve üç çocuğuyla beraber Amerika’ya yerleşti. Annesi ona bir Amerikan ismi koymayı düşünmüyordu fakat hastanedeki hemşireler ona, Keltçe’de güçlü insan manasına gelen “Bruce” diye hitabediyorlardı. Henüz üç aylıkken ilk filminde yeraldı.

1941 senesinde Lee ailesi Hong Kong’a geri döndü. 1946 senesinden beri yirmi filmde çocuk oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuk dışındaki zamanlarında dansla ilgilenen Lee, bu senelerda birde cha-cha yarışması kazandı.

Gençlik senelerında Hong Kong sokak çetelerine müdahil olan Lee, dövüş kabiliyetlerini geliştirmek için, 1953 senesinde kung fu dersleri almaya başladı. 1959 ‘da dövüşler yüzünden polisle sorunlar yaşadı ve annesi tarafından Amerika’ya, Seattle’daki aile dostlarının yanın yollandı.

Lise eğitimini bitirdiktan sonra, Washington Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. Bu sırada da Hong Kong’ta eğitimini aldığı Wing Chun tarzı dövüş sanatının derslerini vermekteydi. Bu senelerda tanıştığı Linda Emery ile 1964 senesinde evlendi. Seattle’da kendine ait bir dövüş sanatları kursu açtı. Daha sonra eşi Linda ile California’ya taşınan Lee, Los Angeles ve Oakland’da iki yeni kurs açtı. Bu kurslarda Lee genellikle Jeet Kune Do üslubuyla alakalı dersler verdi. Steve Marquin, Karem Abdul Cabbar, James Caburn, Don Inosanto gibi ünlü isimler öğrencileri içerisinde yer aldı. 1965 senesinde oğulları Brandon Lee ve birkaç yıl sonra da kızları Shannon Lee dünyaya geldi.

1964 senesinde Ed Parkers ile ilk çıkışını yaptı. Daha sonra da kendisi için çok iyi bir çıkış yer alacağını düşündüğü dizi, “Gren Hornet”ta yer aldı. Ancak bu dizi bir sezon yayında kaldı. James Garner’ ın oynadığı “Marlove” adlı filmde de küçük bir rolü oldu.

1970’li senelerda hem Hong Kong’dan, hem de Hollywood’dan bir çok teklif aldı. 1972 senesinde, Asya’da büyük bir film yıldızı halini aldı ve kendi yapım şirketi olan, Concorde Pictures’ı kurdu. Bu zamanda sırtından çok oldukça önemli sakatlık geçirdi. Doktorların tavsiyesi üzerine altı ayını yatakta sırtüstü yatarak geçirmek zorunda kaldı. Yatmak zorunda olduğu zamanda “Jeet Kune Do Tao” adlı kitabını yazmaya başladı ama tamamlayamadı. Ölümünden sonra bu kitabı eşi Linda bitirdi.

Bruce Lee, Linda Emery ile evli idi. Brandon Lee (d.1965-ö.1993) ve Shannon Lee (d.1969) adlarında iki oğlu oldu.

20 Temmuz1973 tarihinde, otuz iki yaşındayken yaşamını kaybetti. Bruce Lee’nin ölümü yanında bir çok iddayı da getirdi. Sağlığının gayet iyi olduğu biliniyordu. Baş ağrısı için Equogesic adlı bir ilaç aldı ve uzandı. Uyuya kalan Lee bir daha hiç uyanamadı. Hastaneye ulaştırıldığında çoktan ölmüştü. Ölüm sebebinin beynindeki tümör olabileceği düşünüldü ama sebep tümör olmasa bile bu biçimde çok fazla yaşaması da olabilecek görünmüyordu. Ölümünden iki ay önce de bir beyin travması geçirmişti. Ölümü tüm Hong Kong’u yasa boğdu.

31 Mart1993 tarihinde, oğlu Brandon Lee de babası gibi tartışmalı bir halde, “The Crow” filminin çekimleri esnasında, karnından vurularak yaşamını kaybetti.

Bruce Lee, Seattle’daki Lake View mezarlığına gömüldü. Daha sonra Oğlu Brandon Lee’de aynı yere, babasının yanına gömüldü.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün