Biyografi

Burhan Asaf Belge Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Burhan Asaf Belge kimdir?, Burhan Asaf Belge kaç yaşında?, Burhan Asaf Belge evi nerede?, Burhan Asaf Belge nerelidir? Burhan Asaf Belge ev adresi?, Burhan Asaf Belge kaç yaşında?, Burhan Asaf Belge nerede oturuyor?, Burhan Asaf Belge nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Burhan Asaf Belge hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Ocak.189923.Ağustos.1967 senesinde doğan Burhan Asaf Belge şu an için 68 yaşında ve Oğlak burcundandır. Burhan Asaf Belge doğum yeri ise Şam, SuriyeBonn, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiYazar olarak devam ettirmektedir.

Burhan Asaf Belge Kimdir? – Burhan Asaf Belge Evi Nerede? – Burhan Asaf Belge Nerede Oturuyor?

Burhan Asaf Belge Kimdir?, evi nerede?

Aktris Zsa Zsa Gabor‘un ilk kocasıdır.

Burhan Asaf Belge, 2 Ocak 1899 tarihinde Şam, Suriye’de doğmuştur. Ailesi, dönemin Osmanlı toplumu içinde zengin ve iyi eğitimli bir ailedir. Büyük babası Esad Efendi Meşrutiyet dönemlerinin ileri gelen aydınlarından ve gazetecilerinden biridir. 1842’de Çorlu’da doğan Esad Efendi’nin aile kökleri, Fatih Sultan Mehmed devrinde Rumeli’ye yerleştirilen Kütahyalı Hüseyin Ağa’ya kadar geri gitmektedir. Burhan Asaf Belge’nin babası Mehmet Asaf Osmanlı devletinde Şam bölgesinde Yafa’da ve Türkiye’de bir çok değişik yerlerde mutasarrıf olarak görev yaptı. Annesinin adı Emine Rana Asaf idi. Kız kardeşi Leman hanımın eşi yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu’dur.

İlkokula Yafa’da bir Fransız okulunda başladı. Babası 1908 senesinde Cebel-i Bereket (Osmaniye) mutasarrıflığına tayin edilince eğitim hayatına İstanbul’da Kadıköy’deki Menba’ül-İrfan adlı okulda devam ederek ilköğretimini tamamlamıştır.

1908–1909 eğitim senesinde başladığı St. Joseph Lisesi’nden 1913 senesinde 1.Dünya savaşı yüzünden Galatasaray lisesine gönderildi ve 1914 senesinde mezun oldu. Babasının görevi sebebiyle yeniden İstanbul’dan ayrılmış ve Lübnan’a geçmiştir. Burada Beyrut Amerikan Koleji’nde devam ettikten sonra orta ve yüksek tahsilini Almanya‘da Karlsruhe şehrinde bitirdi. Almanya’da sosyoloji ve mimar eğitimi gördü, yüksek mimar olarak eğitimini bitirdi. Eğitiminin sonrasında 1923 senesinde İstanbul’a döndü.

İlk iş olarak 1923 senesinin Nisan ayında Devlet Demiryolları’nın Eskişehir’deki bürosunda tercüman olarak çalışmaya başladı. 1923’te Demiryolları’ndaki görevinden kısa bir sürede ayrılıp Anadolu Ajansı’na geçerek ajansın Bükreş muhabiri olarak bir süre Romanya’da kalmıştır. Bükreş’ten 1924 senesinin ortalarında ayrılan Burhan Belge İstanbul’da Türkiye Komünist Partisi’nin yayın organı olan Aydınlık Dergisi çevresine girerek Nazım Hikmet, Şevket Süreyya, İsmail Hüsrev gibi yeni isimlerle tanıştı.

İstanbul’ a döndükten sonra cemiyet hayatına katılmakta zorlanmadı. Vedat Nedim Tör tarafından takdim edildiği ve Nazım Hikmet‘in de içinde bulunduğu Aydınlık çevresiyle arkadaşlık etmeye başladı.

Burhan Asaf Belge, 1925 senesinde Aydınlık dergisinde çalışmaya başladı. Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası (TİÇSF)’de görev aldı. Sonra TİÇSF’den ayrıldı. Aydınlık Dergisi’nin Şeyh Said isyanı sonrası 1925 tarihinde yayımı yasaklanınca, aynı yıl içinde Burhan Belge Ankara’ya geçerek Hariciye Vekâleti’nde çalışmaya başladı, 1926 senesinde askerlik görevini yine Ankara’da Sekizinci Tümen’de yaptı.

Bir süre sonra Hariciye Vekâleti’ndeki görevinden ayrılarak Ziraat Bankası Ekonomik Tetkikler Servisi’nde çalışmaya başlamış ve bunun yanında ilk kez 1928 senesinin Nisan ayında Hâkimiyeti Milliye gazetesinde ilk köşe yazısını yazmıştır.

1929 yılına girildiğinde Burhan Belge öte yandan Hâkimiyeti Milliye’ye düzenli yazılar yazarken, aynı zamana Brüder Redlich & Berger adlı bir Avusturya inşaat şirketinde çalışmaya başlamıştır. Buradan da ayrıldıktan sonra 1930 yılı yaklaşırken Ankara’da İktisat Vekâleti İktisadi Neşriyat Müşavirliği’nde işe başlamış, bu görevde Celal Bayar’ın İktisat Bakanı yer alacağı 1932 yılı sonuna kadar kalmıştır.

1928 ile 1931 senelerı içerisinde Hakimiyeti Milliye’de her gün farklı hususta iki yazı birden yazmıştır.

1933’de kurulan Matbuat Umum Müdürlüğü’nün başına Vedat Nedim’in getirilmesiyle Burhan Belge’de on iki yıl görev yapacağı bu kuruma geçer. 1934’ün ortalarına gelindiğindeyse Burhan Belge Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan yedi haftalık bir orta-Avrupa seyahatine çıktı.

Burhan Asaf 1934 senesinde çıkan soyadı kanunu ile “Belge” soyadını aldı.

Burhan Asaf Belge, bir dönem de İnkılap gazetesinde gazetecilik yaptı, CHP karşıtı yazılar yazdı. Kemalizmi Marksist bir çerçeveye oturtmaya çalışan Kadro dergisi ve Aydınlık gibi dergilerde yazarlık yaptı. İkinci Dünya Savaşı senelerında Nazizme ve faşizme karşı bir dil kullandığı radyo programları yaptı. Çok partili döneme geçildiğinde Demokrat Parti etrafında yer aldı.

Burhan Asaf Belge, Macaristan’daki yedi haftalık görevi esnasında Yahudi kökenli Zsa Zsa Gabor isminde genç ve güzel bir kızla tanıştı. Gabor 1936 yılı Macaristan Güzeli’dir. Gabor ile Belge içindeki ilişki gelişti ve Burhan Asaf Belge, Gabor’u da alarak 1936 senesinde Türkiye’ye geldi; 1937 senesinde evlendiler. Gabor evlendiklerinde halen 19 yaşında bir genç kızdı. İlk eşi olan Belge aracılığıyla Gabor, Ankara cemiyet yaşamının içine girdi. İsmet İnönü’nün eşi ile çay partileri, Atatürk ile dans ettiği balolar, Falih Rıfkı Atay ile kendi kız kardeşlerinden birisi içerisinde çöpçatanlık çalışmaları gibi, Gabor’un Türkiye’ye bir dönem yön veren herkes ile ilişkisi oldu.

Gabor’un o dönem Ankara’da çokça dedikodusunun çıkması Belge ailesini karıştırdı. Hatta Gabor’un bir dönem adı Atatürk ile anılmaya başladı; daha sonra Gabor da otobiyografisinde Atatürk ile ilişkisi olduğunu iddia edecektir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eşi ve Burhan Asaf Belge’nin ablası olan Leman Karaosmanoğlu’nun anlattığına göre dedikodular bini aşınca devreye Başbakan Refik Saydam girdi. Burhan Belge’den Zsa Zsa Gabor’un eline hizmet pasaportu, cebine de döviz koyup göndermesini istedi. Burhan Asaf Belge istediğimizi yaptı. 1941 senesinde Zsa Zsa Gabor Türk pasaportu ile Amerika’ya gitti. 1941 senesinde, Gabor Amerika’da iken boşandılar.

1939 senesinin Ağustos ayında Ankara Radyosu’nda hazırlayıp sunmaya başladığı “Günün Meseleleri” adlı haftalık programı, 1945 yılı başlarına kadar devam etmiştir. Büyük ilgi toplayan konuşmaların ana teması II. Dünya Savaşı’dır. Bunun bunun yanında Matbuat Umum Müdürlüğü’nce yayınlanmaya başlanan “Radyo Mecmuası’nın başyazarlarından biri olarak çalıştı.

Matbuat Umum Müdürlüğü’ndeki görevinden 1945’te istifa eden Belge, Mülkiye Mecmuası ile Vatan Gazetesi’nde bazen yazılar yazdı. Bir yandan da Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu Dergisi’nde yazdı. Dergi de toplam beş yazısı çıkan Belge, kısa süre sonra bu gruptan ayrıldı.

Ocak 1946’dan Nisan 1946’ya kadar Hürses Gazetesi yazarlığı yaptı. Mayıs ayında Demokrat Parti’ye üye oldu.

1955’ten beri 1960’a kadar Demokrat Parti’nin resmi yayın organı olan Zafer gazetesinin başyazarlığını yaptı. Zafer gazetesinde DP politikalarına dair, CHP ile polemiklere yoğunlaşan yazılar yazdı. Adnan Menderes tarafından gazete kurmak üzere İzmir‘e gönderildi ve “Demokrat İzmir” gazetesini kurdu. Kurucularla olan ihtilafı sebebiyle 1948 senesinde ayrıldığı Demokrat Parti’ye 1953 senesinde geri döndü.

1957 senesinde Demokrat Parti’sinden aday olarak Muğla milletvekili olarak TBMM’ne girdi.

Gençliğinde Spartakist görüşlerle girdiği siyasal arenadan sağ muhafazakâr bir perspektifle ayrıldı.

27 Mayıs 1960 darbesine kadar Zafer gazetesinde yazmayı sürdürdü. 1960 darbesinin sonrasında tutuklandı; yazıları ve konuşmaları sebebiyle yargılandı. 15 Eylül 1961 tarihinde de Yüksek Adalet Divanı’nca Anayasayı ihlal suçundan 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in paylaştığı afla, 27 Ekim 1964 tarihinde hapisten çıktı. Tutuklu kaldığı senelerda hastalandı. Önce Ankara Numune hastanesinde bir süre tedavi gördükten sonra eşi Marion ile beraber Almanya’nın Bonn kentine gitti ve burada küçük bir kasaba olan Bad-Godersberg’e yerleşti.

Daha sonra 1967 senesinde ölünceye kadar Almanya’da Alman radyosunda çalıştı.

Evlilikleri :

1.eşi: 1918 senesinde Almanya’nın Karlsruhe şehrinde Üniversite öğrencisi iken tanıştığı Annamarie adlı bir genç Almanla evlendi.
2.eşi: Burhan Asaf Belge 1926 senesinde Hayrünnisa hanım ile evlendi. Fakat bu evlilik uzun sürmemiş ve birkaç ay sonra ayrılmışlardır.
3.eşi: Burhan Asaf Belge 1936 senesinde Macaristan güzeli seçilmiş olan Zsa Zsa Gabor ile 1937 senesinde evlendi. 1941 senesinde boşandı.
4.eşi: 1942 senesinde Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yeğeni olan Cavide hanım ile evlendi. Bu evliliğinden yazar Murat Belge ( d.16 Mart 1943) adında bir oğlu mevcuttur. Bu evliliğinden de 50’li senelerda boşandı.
5.eşi: Burhan Asaf Belge, 1953 senesinde Alman asıllı Marion ile evlendi.

Burhan Asaf Belge, 23 Ağustos 1967 tarihinde Almanya’da 68 yaşında kalın bağırsak ve karaciğer kanseri nedeni ile ölmüştür. Mezarı Ankara’da Karşıyaka mezarlığındadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün