Biyografi

Burhan Ümit Toprak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Burhan Ümit Toprak kimdir?, Burhan Ümit Toprak kaç yaşında?, Burhan Ümit Toprak evi nerede?, Burhan Ümit Toprak nerelidir? Burhan Ümit Toprak ev adresi?, Burhan Ümit Toprak kaç yaşında?, Burhan Ümit Toprak nerede oturuyor?, Burhan Ümit Toprak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Burhan Ümit Toprak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190616.Eylül.1967 senesinde doğan Burhan Ümit Toprak şu an için 61 yaşında ve burcundandır. Burhan Ümit Toprak doğum yeri ise Demirci, Manisaİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Burhan Ümit Toprak Kimdir? – Burhan Ümit Toprak Evi Nerede? – Burhan Ümit Toprak Nerede Oturuyor?

Burhan Ümit Toprak Kimdir?, evi nerede?

1930’dan beri Sanayi-i Nefise Mektebinde (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) uzun seneler sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Okulun müdürü ressam Namık İsmail’in 1936 senesinde ölümü üzerine müdürlüğe atandı.

Burhan Ümit Toprak, 1906 senesinde Manisa’nın Demirci beldesinde doğmuştur. Burhan Ümit Toprak, Doktor Ali Rıza Bey’in oğlu, Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın damadıdır. İzmir’deki Fransız ve Amerikan okullarında okudu. İzmir Erkek Lisesi’nden 1924 senesinde mezun olduktan sonra Üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti. 1929 senesinde Paris, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirerek Türkiye‘ye döndü.

Paris’ten dönüşü üzerine muhtelif okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1930’dan beri Sanayi-i Nefise Mektebinde (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) uzun seneler sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Okulun müdürü ressam Namık İsmail’in 1936 senesinde ölümü üzerine müdürlüğe atandı.

Burhan Ümit Toprak, Sanayi-i Nefise Mektebinde müdür olduğu zamanında Leopold Levy, Louis Sue, Rudolf Belling, Bruno Tout gibi yabancı uzman kişiler aracılığıyla Akademi’nin eğitim ve öğretim metotlarıni yenileme çalışmaları yaptırdı. Akademi’de 1948 senesinde çıkan yangından sonra müdürlükten ayrıldı, fakat ders vermeyi sürdürdü.

Üç yıl kadar Millî Eğitim Bakanlığı müfettişliği görevinde bulundu. 1949-50 senelerı içerisinde MEB Talim ve Terbiye Kurulu kullanıcı hesabı yaptı.

1931 senesinde Burhan Ümit Toprak, Andre Gide’in ünlü eseri Dar Kapı’yı Türkçeye ilk çeviren kişi oldu. 1934 senesinde Yunus Emre Divanı’nı toplayıp yayımladı.

Burhan Ümit Ümit, tasavvufa ilgi duyarak zamanındaki tasavvuf çevreleriyle sık sık sohbetlere katıldı. Bu sohbetler esnasında sık görüştüğü bireyler içerisinde Kenan Rıfai, Nezihe Araz, Münevver Ayaşlı, Ahmet Adnan Saygun, Ekrem Hakkı Ayverdi, Sâmiha Ayverdi, Sevgi Çağıl, Dr. Bedri Ruhselman, bunun bunun yanında edebiyatçılardan Abdülbaki Gölpınarlı ile Ahmet Kutsi Tecer vardı.

Burhan Ümit Toprak, soyadı kanununa kadar Burhan Ümit iken 1934 senesindeki soyadı kanunundan sonra; önce Kuncuk, 1946 senesinde düzelttirerek Toprak yapmıştır.

İki kez evlenen Burhan Toprak’ın ilk eşi Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın kızı Ayşe Muazzez’dir. Hatta Yunus Emre divanını “Karım Ayşe Muazzez’e” ithafıyla yayınlamıştır. Ayşe Muazzez’in 1939 senesindeki ölümü üzerine İkinci evliliğini 1946 senesinde Hayriye Hanımla yapmıştır.

Burhan Ümit Toprak, 16 Eylül 1967 tarihinde İstanbul’da 61 yaşında, gırtlak kanseri sebebiyle ölmüştür.

Kitapları:
Araştırma-İnceleme:
1934 – Yunus Emre Divanı (3. cilt, Risale-i Nushiyye ve Bursalı İsmail Hakkı ile Niyazi-i Mısri’nin Şerhleri)
1940 – Sanat Şaheserleri – Rönesans’tan Bugüne Kadar (3 cilt, Louis Hourticq ile)
1960 – Sanat Tarihi

Deneme:
1940 – Ballar Balını Buldum

Çeviri:
1931 – Dar Kapı (Andre Gide’den, 1909’da çıkan La Porte étroite adlı eseri),
1935 – De Profundis (Oscar Wilde’dan),
1937 – Düşünceler ve Sohbetler (Epiktetos’tan),
1937 – Din ve Sanat (Louis MassignonFrançois MauriacB. GroedhuysenHenry de MontherlantAndre Suares’ten),
1938 – İslâm Sanatları (Gaston Migeon’dan),
1940 – Estetik (Bedîiyyat) (Charles Lalo’dan),
1943 – İslâm Sanatları (Gaston Migeon’dan),

1967 – Doksanüç İhtilali (Victor Hugo’dan, yeni bas. 1994),
1967 – Eşsiz Hikâyeler – Cezaevi Anıları (Oscar Wilde’den, başta Andre Gide’in Wilde ile alakalı anıları ve Wilde’ın cezaevinden yolladığı dört mektup),

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün