Biyografi

Burhanettin Kocamaz Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Burhanettin Kocamaz kimdir?, Burhanettin Kocamaz kaç yaşında?, Burhanettin Kocamaz evi nerede?, Burhanettin Kocamaz nerelidir? Burhanettin Kocamaz ev adresi?, Burhanettin Kocamaz kaç yaşında?, Burhanettin Kocamaz nerede oturuyor?, Burhanettin Kocamaz nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Burhanettin Kocamaz hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Ocak.1955 senesinde doğan Burhanettin Kocamaz şu an için 66 yaşında ve Kova burcundandır. Burhanettin Kocamaz doğum yeri ise Nacarlı, Tarsus, Mersin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Burhanettin Kocamaz Kimdir? – Burhanettin Kocamaz Evi Nerede? – Burhanettin Kocamaz Nerede Oturuyor?

Burhanettin Kocamaz Kimdir?, evi nerede?

1994-2014 senelerı içerisinde Tarsus Belediye Başkanı ve 2014-2019 senelerı içerisinde ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.

Burhanettin Kocamaz, 27 Ocak 1955 tarihinde Mersin‘in Tarsus ilçesine bağlı Nacarlı’da doğmuştur. Mersin’in Tarsus beldesinde Cengiz Topel Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1972 senesinde başladığı Ankara’da Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinden 1977 senesinde mezun oldu. 1983 senesinde okumaya başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de 1985 senesinde mazeretinden dolayı ayrıldı.

Burhanettin Kocamaz, 1977-1978 senelerında İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğü’nde çalıştı. 1980 öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü’nde öğretmenlik, askerlik dönüşü de Cengiz Topel Lisesi’nde Kimya öğretmenliği yaptı. Daha sonra özel bir dershanede öğretmen ve ortak olarak 5 yıl çalıştı.

1987 senesinde Kocamazlar Tarım Ltd. Şti.’ni kurarak zirai ilaçlar bayii olarak ticarete atıldı. 1992 senesinde MHP Tarsus İlçe Teşkilatı yönetimine girdi ve basın sözcüsü oldu.

27 Mart 1994 tarihinde MHP’den Tarsus Belediye Başkanı adayı olarak girdiği seçimleri kazandı. 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde aynı başarıyı göstererek 4 dönem belediye başkanı olarak görev yaptı.

27 Mart 1994 – 30 Mart 2014 tarihleri içerisinde Tarsus Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Burhanettin Kocamaz Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği kurucu üyesidir. Türkiye Belediyeler Birliği Encümeni’nde üye olarak yönetim kurulunda görev aldı. Aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde yönetim kurulu kullanıcı hesabı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu’nda da görev yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, “Karacaoğlan Şiir Akşamları Etkinliği” ve “Türk Dünyasına Yaptığı Katkılar”dan dolayı, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildi. Türkiye’deki Tarihi Kentler Birliği gibi mühim kuruluşlardan, Valilikten, bazı yerel yönetimlere yönelik dergilerden başarı ödülü almış, bunun bunun yanında Türk Dünyası Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Nusret Mayın Gemisi’ni restore ettirip, müze olarak kültürümüze kazandırmasından dolayı “Türk Dünyası Özel Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür. Kocamaz, bunun bunun yanında Kosova Doğruyol Teşkilatı tarafından, Türk Dünyasına yaptığı katkılar sebebiyle “Özel Hizmet Ödülü” verilmiştir. Kocamaz bunun bunun yanında, Tarsus’la kardeş şehir olan Almanya’nın Langen Kenti’nin en büyük ödülü olan “Altın Onur Nişanı” da almıştır.

Türkiye’deki bir çok kuruluş, dergi ve gazete tarafından Yılın Belediye Başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz, bunun yanında edebiyatımızın şiir dalına ilgi duyuyor. “Gönlümden Sızıntılar”, “Gönlümden Damlayanlar”, “Gönlümden Dökülenler”, “Gönlümden Akanlar”, “Gönlümden Taşanlar”, “Gönlümü Aşanlar”, “Gönlümden Çağlayanlar”, “Mersin’e Gönül Verdim”, “Gönlümden Esintiler” olmak üzere 9 şiir kitabı mevcuttur.

Burhanettin Kocamaz, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi‘nden aday olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi başkanı seçildi. 4 Aralık 2018 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi‘nden istifa ederek İYİ Parti’ye geçti.

Burhanettin Kocamaz, 1979 senesinde Hatice Kocamaz ile evlenmiştir. Rana Demirci, Fatih Kocamaz, Mustafa Kocamaz adlarında 3 çocuğu mevcuttur.

31 Mart 2019 seçimleri için İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye başkanı yer alacağı bilgisi verildi, fakat listelerin zamanında Yüksek Seçim Kuruluna yetiştirilememesi sebebiyle adaylık başvurusu yapılamadığı bilgisi verildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1992 – 2018 – Milliyetçi Hareket Partisi
2018 – ——- – İYİ Parti
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün