Biyografi

Celal Üster Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Celal Üster kimdir?, Celal Üster kaç yaşında?, Celal Üster evi nerede?, Celal Üster nerelidir? Celal Üster ev adresi?, Celal Üster kaç yaşında?, Celal Üster nerede oturuyor?, Celal Üster nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Celal Üster hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1947 senesinde doğan Celal Üster şu an için 74 yaşında ve burcundandır. Celal Üster doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Celal Üster Kimdir? – Celal Üster Evi Nerede? – Celal Üster Nerede Oturuyor?

Celal Üster Kimdir?, evi nerede?

Celal Üster, 1947 senesinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu Şişli Terakki Lisesi’nde okudu. İngiliz Erkek Lisesi, Robert Academy ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü.

Robert Kolej’in İzlerimiz dergisinin yazı kurulunda bulunan Celal Üster, daha sonra Aydınlık gazetesinin sanat sayfasını yönetti. Gelişim ve Adam yayınevlerinde çalıştı. 1980 senesinden beri uzun süre Cumhuriyet gazetesinin kültür servisini, Cumhuriyet Kitap Kulübünün Çerçeve dergisini ve Cumhuriyet Kitap dergisini yönetti.

1960’ların ikinci yarısından beri çeviriler yapmaya başladı. O senelerdan 1980’e uzanan zamanda Aydınlık Yayınları için fazlasıyla çeviri yaptı.

Celal Üster, George Thomson’ın “Tarihöncesi Ege” adlı yapıtının çevirisiyle 1983’te Yazko Çeviri dergisinin Azra Erhat Çeviri Ödülü’ne değer görüldü.

İzlerimiz, Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Aries, Sözcükler, Notos gibi dergilerde çevirileri yayımlandı. Gelişim Yayınları ve Adam Yayınları gibi yayınevlerinde ve AnaBritannica Genel Kültür Ansiklopedisi’nde editörlük yaptı.

Belgelerle Türk Eczacılığı (Eczacıbaşı), National Geographic Fotoğraflarıyla İstanbul (Türkiye İş Bankası), Metropolis: Ana Tanrıça Kenti (Philsa), Unforgettable/Unutulmaz Dizisi (BBC Books/Boyut Yayınları), Ortak Kültürel Miras: Birlik İçinde Çokluk (Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü) gibi kitapların editörlüğünü yaptı.

1982-1993 ve 2008-2014 içerisinde Cumhuriyet gazetesinin kültür editörlüğünü; ilk yayımlandığı senelerda Cumhuriyet Kitap’ın, uzun seneler P Dünya Sanatı Dergisi’nin, 2003-2008 içerisinde Can Yayınları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi. Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl ve Radikal Kitap’taki “Yeryüzü Kitaplığı” yazılarını Cumhuriyet Kitap’ta sürdürdü. “Körün Taşı” yazılarını Cumhuriyet’in kültür sayfalarında sürdürdü.

1996 senesinden sonra Sanat Kültür Antika dergisinin yayın yönetmenliğini, Okuyan Us Yayınlarının “Erotik Us” dizisinin editörlüğünü yaptı. 2004 senesinden beri Can Yayınlarının yönetmenliği üstlendi. Can Yayınları’nın yayın yönetmenliğinden ayrıldıktan sonra Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat sayfasını yönetmeye başladı.

Karl Marx, Friedrich Engels, Vladimir Ilyich Lenin, Josef Stalin ve Mao Zedong’un bir çok yapıtını çevirdi ya da çevrilmesine katıldı. Kitapların yasaklanması için bilirkişi raporlarının yazıldığı bu zamanlarda, bu çevirilerin büyük bölümü takma adlarla yayımlanabildi.

Robert Louis Stevenson, H.G. Wells, Jaroslav Hasek, James Joyce, Isaac Bashevis Singer, D.H. Lawrence, Julius Fučik, Liam O’Flaherty, George Orwell, Wolfgang Borchert, Juan Rulfo, Iris Murdoch, Maurice Sendak, Roald Dahl, Jorge Luis Borges, İsmail Kadare, Mario Vargas Llosa, Paulo Coelho, Willis Barnstone ve John Berger gibi yazarların yapıtlarının bunun yanında Karl Marx ve Friedrich Engels’in Komünist Manifesto’su ve Vladimir Ilyich Lenin’in Devlet ve Devrim’i gibi Marksist klasikleri dilimize kazandırdı.

Eski çağlardan günümüze ünlü yazarlar ve düşünürlerden özlü sözleri “Sözü Özü”, eski ozanlardan sevda şiirlerini “Aşk Olsun” adlı kitaplarda bir araya getirdi. İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları adlı bir seçki hazırladı.

Ödülleri :
1983 – Yazko Çeviri dergisinin Azra Erhat Çeviri Ödülü

Eserleri:
Çeviri-Derleme:
– Kızgın Ova (Juan Rulfo’dan),
– İtalyan Kızı (Iris Murdoch’tan),
– Kıtlık (Liam O’Flaherty’den),
– Düğün (İsmail Kadare’den),
– İnsanın Özü (George Thomson’dan),
– Tarihöncesi Ege (George Thomson’dan),
– Alçaklığın Evrensel Tarihi (Jorge Luis Borges’ten),
– Yedi Gece (Jorge Luis Borges’ten),
– Atlas (Jorge Luis Borges’ten),
– Üya danneye Övgü (Mario Vargas Llosa’dan),
– Masalcı (Mario Vargas Llosa’dan),
– Tiziano Su Perisi ile Çoban (John Berger’den),
– Duveen Antikacıların Piri (N. Behrman’dan),
– Yatağında Yalnız mısın? (Eski Japon Ozanlarından Aşk ve Özlem Şiirleri, 2002),
– Aşk Olsun (dünya aşk şiirleri derlemesi, 2005),
– Kalbimi Vatanıma Gömün (Dee Brown’dan, 2008),
– Hayvan Çiftliği (George Orwell’dan, 2009),
– Portobello Cadısı (Paulo Coelho’dan, 2011).

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün