Celine Dion Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Celine Dion kimdir?, Celine Dion kaç yaşında?, Celine Dion evi nerede?, Celine Dion nerelidir? Celine Dion ev adresi?, Celine Dion kaç yaşında?, Celine Dion nerede oturuyor?, Celine Dion nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Celine Dion hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Mart.1968 senesinde doğan Celine Dion şu an için 53 yaşında ve Koç burcundandır. Celine Dion doğum yeri ise Quebec, Kanada olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ses Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Celine Dion Kimdir? – Celine Dion Evi Nerede? – Celine Dion Nerede Oturuyor?

Celine Dion Kimdir?, evi nerede?

Céline Marie Claudette Dion, 1968 doğumlu Kanadalı şarkıcı, söz yazarı. 1980lerde başladığı müzik kariyerinde çok mühim başarılar elde eden sanatçı, ününü “Falling Into You” adlı albümüyle ve Titanic film müziği olan “My Heart Will Go On” ile tüm dünyaya yaymayı başardı.

Celine Dion, 30 Mart 1968’de Quebec, Kanada’da dünyaya geldi. Annesi Adhemar Dion ve babası Therese Tanguay’ın 14 çocuğunun en küçüğüydü. Aile katolikti ve maddi açıdan güçsüzdü. Dion halen 5 yaşındayken ailesine ait olan “The Vieux Baril” adlı piyano-barda şarkı söylüyordu. O vakitler tek hayali bir şarkıcı olmaktı.

Dion ilk bestesini annesi ve babasının yardımıyla 12 yaşında yaptı. Şarkının adı “Ce N’Était Qu’un Rêve”di. Kardeşlerinden biri bu şarkının kaydını bir kaset kapağının arkasında adını gördüğü yapımcı René Angélil’e yolladı. Angélil Dion’un sesini çok beğendi ve albüm yapabilmek için Dion’un evini ipotek ettirdi. Böylelikle sanatçının ilk albümü “La Voix du Bon Dieu“, 1981’de piyasaya çıktı.

Albüm, Quebec’te çok popüler oldu. Bu başarı üzerine Yamaha’nın Tokyo’da gerçekleştirdiği Dünya Pop Şarkısı Yarışması’na katıldı ve hem “En İyi Şarkıcı” hem de “En İyi Şarkı” ödülünü kazandı. Böylelikle ünü yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başlamıştı. Bu sırada “D’Amour Ou d’Amitié” adlı şarkısıyla Fransa’da ödül alan ilk Kanadalı şarkıcı ünvanını da kazandı. Aynı zamanda Felix Ödülleri’nde “En İyi Kadın Şarkıcı” ve “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” ödüllerini aldı.

Dion, dünya çapında bir star olmak istiyordu fakat menajeri Angelil bunun için sanatçının fiziksel bir yapılanma sürecine girmesi gerektiğini düşünüyordu. Böylelikle Dion kendini yenilemeye başladı.

1988 senesinde İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Ne Partez Pas Sans Moi” adlı şarkı ile İsviçre’yi temsil eden Dion birinciliğe ulaşınca, dünya çapında bir star olma hayali de yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladı. Amerika pazarına açılabilmek için Dion’un İngilizce dersleri alması gerekiyordu, bu yüzden de 1989’da École Berlitz School adlı okulda İngilizce ve diksiyon dersleri almaya başladı. Bu 1 yıllık sürecin sonrasında, hedef alınan pazara “Unision” adlı albümle girdi. Bu albüm için Kanada’nın ileri gelen müzisyenleriyle çalışmıştı ve şarkılar ağırlıklı olarak 1980lerin soft rock tarzındaydı. Albümde “Where Does My Heart Beat Now“, “(If There Was) Any Other Way“, “The Last to Know“, “Unison” gibi parçalar yer alıyordu. “Where Does My Heart Beat Now”, Amerikan listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi. Böylelikle Dion Amerika’da, Asya’da ve Avrupa’da artan bir yıldız olmaya başlamıştı.

Dion’un ünü Amerika’da yayılırken, Fransız hayranları onları ihmal ettiği için sanatçıya tepki göstermeye başlamıştı. Dion bu tepkiyi dindirmek için Felix Ödülleri’nde kazandığı “Yılın En İyi İngilizce Albümü” ödülünü reddetti. Onun için önceliğin İngilizce albümler değil, Fransız hayranları olduğunu anlatmak istemişti.

Dion’u daha güzel günlere götürecek olan bir başka dönüm noktası, 1991 senesinde bir Disney animasyonu olan “Beauty And The Beast” için Peabo Bryson’la yaptığı düet oldu. Şarkı Amerika’da ilk 10’a girdi, “En İyi Şarkı” dalında Academy Ödülü’nü ve “Pop Dalında En İyi Grup Performansı” dalında Grammy Ödülü’nü kazandı. Bu şarkı bunun yanında Dion’un 1992 tarihli “Celine Dion” albümünde de yer alıyordu, Albüm yine rock ağırlıklıydı fakat bu sefer şarkılarda klasik müzik ve soul esintileri de göze çarpıyordu. Ayrıca şarkıların konusu genellikle aşktı. Bu iki albümün başarısı Dion’u Kuzey Amerika’da bir superstar yaptı. Bu albümde bulunan şarkılardan “Next Plane Out”un video klibi Dion ve sevgilisinin kumsaldaki görüntüleirne yer vermişti ve bu klip klişe aşk videoları trendini başlattı.

1992 senesinde Dion, menajeri Angelil ile birlikte olmaya başlamıştı fakat aralarındaki 26 yaş farkın halk tarafından garipsenmemesi için bunu bir süre saklamaya karar verdiler. 1993 senesinde Dion bu birlikteliği açıklamaya karar verdi. Beklenenin tersine hayranları bu birlikteliğe büyük destek verdi ve ikili Aralık 1994’te evlendi. Eşi Rene Angelil 14 Ocak 2016 tarihinde 74 yaşına yemek borusu kanserinden yaşamını kaybetti. 25 Ocak2001’de René-Charles Dion Angélil adındaki oğlu dünyaya geldi. 2010 senesinde Nelson Angelil ve Eddy Angelil adlarında ikiz erkek çocukları oldu.

Müzik hayatına İngilizce şarkılarla devam eden Dion her İngilizce albümden sonra bir Fransızca album çıkarmayı da ihmal etmedi. Bunlar 1991’de çıkan “Dion Chante Plamondon” ve 1994’te çıkan “À l’Olympia”’ydı. À l’Olympia, Dion’un Paris’teki Olympia Tiyatrosu’nda verdiği konserlerden birinin kaydıydı ve bu albüm, Fransa’da tüm zamanların en fazla satan Fransızca albümü oldu.

Elektro gitar her daim Dion’un başlı enstrumanlarından biri olduğu halde 1990lı senelerın ortaları, sanatçının müzik stilinde bir değişim döneminin meydana geldiği, rocktan pop ve soula kayılan seneler oldu. Artık Dion’un güçlü sesini ortaya çıkarmak için daha hafif enstrumanlar kullanılıyordu. Ancak bu yeni tutumları eleştirmenlerin hepsinden olumlu not almadı. Dion artık Mariah Carey ve Whitney Houston gibi sanatçılarla karşı karşıya geldirılmaya başlamıştı. Tüm bunlara rağmen Dion’un bu zaman içinde çıkan albümleri ülkeler arası lisetelerde eskisinden daha yüksek sıralara çıkıyordu. 1996 senesinde üçüncü kez “Dünyanın En Çok Satan Kanadalı Kadın Şarkıcısı” dalında Dünya Müzik Ödülü’nü kazandı.

1996 senesinde çıkan “Falling Into You” albümü, daha kapsamlı bir dinleyici kitlesine ulaşabilmek için çok çeşitli türleri içeriyordu ve çok çeşitli enstruman kullanılmıştı. Albümden çıkan “Because You Loved Me” adlı parça Amerika ve Kanada lisetelerinde uzun süre bir numarada kaldı, bunun yanında “Up Close & Personal” adlı filmin müziklerinin bulunduğu albümde de yer aldı. Eleştirmenler de bu albüme tam puan verdi, “En İyi Pop Albümü” ve “Yılın Albümü” dallarında iki Grammy Ödülü kazandı. Sanatçı 1996 Olimpiyatları’nda da sahne aldı. Böylelikle artık dünya çapında ünlü olma hayalleri tam anlamıyla gerçeğe dönüşmüştü.

“Falling Into You”nun sonrasında gelen albüm “Let’s Talk About Love” oldu. 1997 tarihli bu albümdeki şarkılarda, Dion’a Barbra Streisand, The Bee Gees, Luciano Pavarotti, Diana King, George Martin gibi isimler eşlik etti. Titanic filminin aynı yıl vizyona girmesiyle, albümdeki şarkılardan biri olan “My Heart Will Go On” tüm dünya lisetelerinde bir numara oldu. Bu şarkıyla Dion tam 4 Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. Tüm bu başarıların sonrasında şarkıcı 1998’de bir turneye çıkma kararı aldı.

2000li senelera gelinmeden Dion iki albüm daha çıkarttı; 1998 tarihli “These Are Special Times” ve 1999 tarihli “All the Way… A Decade of Song”. Bu albümlerin başarılarının sonrasında, Dion tüm dünya çapında 100 milyondan fazla albüm satmıştı. 1998’de VH1 kanalından gelen teklif üzerine Gloria Estefan, Mariah Carey, Aretha Franklin ve Shania Twain’le “Divas Live” adlı programda sahne aldı.

“All the Way… A Decade of Song” albümü, Dion’un 1990lı senelerda çıkaracağını açıkladığı son albümdü. Artık dinlenme ihtiyacı duyuyordu. Eşi Angelil’in gırtlak kanserine yakalanması Dion’un emekliye ayrılmasının diğer bir nedeniydi.

11 Eylül 3001 saldırılarının sonrasında sahneye dönen Dion, bir yardım konserinde “God Bless America” adlı şarkıyı seslendirdi.

Mart 2002’de çıkan “A New Day Has Come” albümü, Dion’un 2 yıllık suskunluğunu bittirdi. Shania Twain ve Chantal Kreviazuk gibi isimler geri vokallerde yer alarak albüme katkıda bulundu. Dion, CBS kanalında Destiny’s Child ve Brian McKnight’la sahne alarak albümün tanıtımıyla uğraşırken, eleştirmenler, hakkında olumlu olmayan cümleler sarfediyordu.

2003’te bir sonraki albüm olan “One Heart” çıktı. Bu seferki albüm, dans müziği ağırlıklı olması yönünden diğerlerinden ayrıydı. Ancak eleştirmenler bu sefer de Dion’un şarkı sözlerinin banal olduğunu savunuyor, sanatçının artık hiç yaratıcı olamadığını söylüyorlardı. Yine 2003 senesinde, “1 Fille & 4 Types” adlı bir Fransızca albüm çıkardı. Eleştiriler bu sefer olumluya dönmüştü çünkü Dion bu albümde eski tarzına daha yakındı.

Oğlunun doğumundan sonra, Dion’un eserlerinde annelik içgüdüsü ağırlık kazanmaya başladı. 2004 tarihli “Miracle” albümü, bir annenin çocuğuna karşı beslediği sevgiyi anlatıyordu. Albümde Louis Armstrong’un “What A Wonderful World” ve John Lennon’ın “Beautiful Boy” şarkılarının yeniden yorumları da yer alıyordu. Ancak bu albüm de eleştirmenlerden iyi not alamadı.

Dion, 2000’li senelerda aldığı olumlu olmayan eleştirilere karşı zekice bir tavır takınıp, Las Vegas’ta haftanın beş gecesi olmak üzere toplam 600 gösteri yapmak için bir kontrat imzaladı. Gösteride dans, müzik ve görsel efektler mevcuttu. Biletlerin çok pahalı olmasına karşı salon her gece doluyordu. 2003 senesinde başlayan gösteriden Dion’un 2005 yılına kadar elde ettiği gelir 76 milyon $’I aştı. Bu başarının sonrasında kontrat 2007’ye kadar uzatıldı.

Dion, 2005’te en fazla bi hayli beğeni alan şarkılarının Fransızca versiyonlarını “On Ne Change Pas” adlı albümde topladı. Ayrıca Il Divo’yla düet yaptığı “I Believe In You” şarkısı da albümdeki 3 yeni şarkıdan biriydi.

Sanatçının yeteneği ona her daim saygı duyulmasına yol açtı, hatta “Müziğin En İyi 22 Sesi”nden dokuzuncu seçildi. Tüm dünya çapında bir “Diva” olarak anılıyor. Medya önünde olmayı sevmeyen Dion, bir George Bush karşıtı. Aynı zamanda yardım kuruluşlarına çok fazla katkıda yer alıyor. Poptan klasik müziğe kadar bir çok türü içinde barındıran şarkıları senelerdır dünyanın dört bir tarafındaki milyonlarca dinleyiciye ulaşıyor.

Fransızca stüdyo albümleri:
– La voix du bon Dieu (1981)
– Céline Dion chante Noël (1981)
– Tellement j’ai d’amour… (1982)
– Les chemins de ma maison (1983)
– Chants et contes de Noël (1983)
– Mélanie (1984)
– C’est pour toi (1985)
– Incognito (1987)
– Dion chante Plamondon (1991)
– D’eux (1995)
– S’il suffisait d’aimer (1998)
– 1 fille & 4 types (2003)
– D’elles (2007)
– Sans attendre (2012)
– Encore un soir (2016)

İngilizce stüdyo albümleri:
– Unison (1990)
– Celine Dion (1992)
– The Colour of My Love (1993)
– Falling into You (1996)
– Let’s Talk About Love (1997)
– These Are Special Times (1998)
– A New Day Has Come (2002)
– One Heart (2003)
– Miracle (2004)
– Taking Chances (2007)
– Loved Me Back to Life (2013)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün