Biyografi

Charles Best Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Charles Best kimdir?, Charles Best kaç yaşında?, Charles Best evi nerede?, Charles Best nerelidir? Charles Best ev adresi?, Charles Best kaç yaşında?, Charles Best nerede oturuyor?, Charles Best nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Charles Best hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Şubat.189931.Mart.1978 senesinde doğan Charles Best şu an için 79 yaşında ve Balık burcundandır. Charles Best doğum yeri ise West Pembroke, Maine, ABDToronto, Ontario, Kanada olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Charles Best Kimdir? – Charles Best Evi Nerede? – Charles Best Nerede Oturuyor?

Charles Best Kimdir?, evi nerede?

Charles Best, 1923 senesinde Frederick Banting ile beraber İnsülin hormonunu keşfetmiştir. İnsülinin keşfi sebebiyle Frederick Banting1923 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü kazanmıştır.

Charles Best, 27 Şubat 1899 tarihinde West Pembroke, Maine, ABD’de Luella Fisher Best, Herbert Huestes Best çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Charles Herbert Best’dir. Ailesi Kanadalıdır. 1915 senesinde liseden mezun oldu. Charles Best, 1916 senesinde Kanada, Toronto’da Tıp fakültesinde tıp eğitimi almaya gidene kadar ABD’nin Maine eyaletinde West Pembroke kasabasında büyümüştür.

1918 senesinde Kanada ordusunda bir tank taburunda askerlik görevini yaptıktan sonra 1919 senesinde Toronto Üniversitesi fizyoloji ve biyokimya bölümündeki eğitim hayatına devam etmeye başladı. 1920 senesinde Margaret Hooper Mahon ile nişanlandı.

Charles Best, 3 Eylül 1924 tarihinde Margaret Hooper Mahon ile evlendi, ölene kadar evli kaldı. Charles Alexander Best, Henry Bruce Macleod Best adlarında çocukları oldu.

22 yaşında 1921 senesinden beri Toronto Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi iken cerrah Dr. Frederick Banting‘in asistanı olarak çalıştı ve diyabet için etkili bir tedaviye yol açan pankreas hormonu insülinin keşfine katkıda bulundu.

Charles Best, 1923 senesinde Frederick Banting ile beraber İnsülin hormonunu keşfetmiştir. İnsülinin keşfi sebebiyle 1923 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü kazanmıştır. Frederick Banting ile birlikte, pankreas salgısından insülini ayırmıştır.

İnsülin hormonunun keşfi, Toronto’da fizyoloji profesörü olan John Macleod’un yazın İskoçya’ya balık tutmaya giderken laboratuvarını bir hastanede cerrah olan Frederick Banting ve Charles Best adlı bir tıp öğrencisine bırakmasıyla gerçekleşti. Laboratuvarda köpeklerle çalışan bu iki adam, sonradan insülin olarak anılan bir anti-diyabet maddesine sahip pankreas saf ekstraktını arıtan biyokimyacı James Bertram Collip’in çalışmasına katıldılar.

14 yaşındaki diyabet hastası Leonard Thompson, saf ekstrakt verilen ilk insandı. Thompson üç senedir diyabet hastasıydı ve yalnızca 30 kilo olduğu o sırada ölüm döşeğindeydi. Collip’in ekstraktını almasının sonrasında Thompson’ın belirtileri ortadan kaybolmaya başladı ve kan şekeri normale döndü. Sonuçlar kesindi; bu pankreas ekstraktının insanlarda kayda değer anti-diyabet etkileri vardı.

Bu yeni eksrakta insülin adı verildi ve Indianapolis’te Eli Lilly tarafından endüstriyel miktarlarda üretilmeye başladı. Başarılarından ötürü Frederick Banting ve John Mcleod, 1923 Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülü kazandılar ve parayı Charles Best ve James Bertram Collip ile paylaştılar.

1921 senesinde insülini ayırmayı başaran Charles Best, aynı yıl diplomasını alarak Connaught laboratuvarlarındaki İnsülin Bölümünün başına geçirildi. 1925 senesinde uzmanlığını bitirdiktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı. 1928 senesinde doktorasını tamamlayarak Toronto Üniversitesine döndü.

1929 senesinde Toronto Üniversitesi fizyoloji bölümü başkanı oldu. 1941 senesinde Frederick Banting’in ölümü İle Banting-Best Tıbbi araştırmalar kısmının yöneticiliğini de üstlenerek her iki görevi de 1965 yılına kadar sürdürdü. Charles Best, ağır bir hastalık sonrasında 1965 senesinde emekli oldu.

Charles Best, Kanada ve Londra’daki Royal Society’lerin bunun yanında bir çok yabancı bilim akademilerinin de üyesi idi.

Charles Best, 31 Mart 1978 tarihinde Toronto, Ontario, Kanada’da 79 yaşında ölmüştür.

Kitapları:
1922 – The Internal Secretion of Pancreas” (Frederick Banting ile) Journal of Laboratory and Clintcal Medıcine (“Pankreasın İçsalgısı”).
1938 – The Living Body (Yaşayan Vücut)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün