Biyografi

Christiaan Barnard Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Christiaan Barnard kimdir?, Christiaan Barnard kaç yaşında?, Christiaan Barnard evi nerede?, Christiaan Barnard nerelidir? Christiaan Barnard ev adresi?, Christiaan Barnard kaç yaşında?, Christiaan Barnard nerede oturuyor?, Christiaan Barnard nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Christiaan Barnard hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Kasım.192202.Eylül.2001 senesinde doğan Christiaan Barnard şu an için 79 yaşında ve Akrep burcundandır. Christiaan Barnard doğum yeri ise Güney Afrika CumhuriyetiBaf, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Christiaan Barnard Kimdir? – Christiaan Barnard Evi Nerede? – Christiaan Barnard Nerede Oturuyor?

Christiaan Barnard Kimdir?, evi nerede?

İnsandan insana ilk başarılı kalp naklini yapan doktor.

Christiaan Neethling Barnard, 8 Kasım 1922 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Cape Eyaleti’nin Beaufort West kentinde bir papazın oğlu olarak doğmuştur. 1946′da Cape Town Üniversitesini bitirdikten ve bir süre Groote Schuur Hastanesi’nde çalıştı. 1948-1951 senelerı içerisinde Cape Eyaleti’ne bağlı Ceres’te serbest hekimlik yaptı.

1953′de Cape Town Üniversi¬tesinde Koch basilinin yol açtığu menenjit türü-nün nasıl tedavi edileceği konulu bir tez bir araya getirdiktan sonra, aldığı bir bursla 1956′da ABD’ye gitti. Minnesota Üniversitesinin kalp-göğüs cerrahisi bölümünde 1958′de değin araştırma yaptı.

1953-56 içerisinde Cape Town’daki Groote Schuur Hastanesi’nde cerrahi asistanlığı yaparken, incebağırsağın doğuştan tıkanıklığının, gebelik esnasında dölüte yeterince kan gitmemesinden ileri geldiğini ispatladı.

Protez aort kapakçığının yapımı ve uygulanmasına ilişkin teziyle lisansüstü, doğuştan barsak tıkanıklığı konulu teziyle de doktora derecesi¬ni aldı. Daha sonra Güney Afrika Cumhuriyetine dönerek Cape Town Üniversitesi ile Groote Schuur Hastanesinde çalışma¬ya başladı. Üniversite hastanesinin kalp-göğüs cerra¬hisi kısmını yönetmeye başladıktan bir yıl sonra 1962 senesinde yardımcı profesör, 1972′de de cerrahi bölü¬münde profesör oldu.

İnsanlarda kalp nakli için gerekli teknikler 1950′de ABD’de geliştirilmiş, özellikle Carrel’in başlattığı köpekler üzerindeki kalp nakli denemeleri, alıcının vücudu tarafından reddedilinceye değin kal¬bin normal bir kan dolaşımı sağlayabildiğini ortaya koymuştu. Bu eldeki verilerin ışığında, kalbi tümüyle yeter¬siz bir hastayı ölüme terketmek yerine, nakledilen kalbin alıcının bağışıklık sistemince reddedilmesi olasılığını azaltacak önlemleri alarak, başka bir insa¬nın kalbiyle yaşatma olanağı doğmuştu.

3 Aralık 1967 tarihinde Louis Washkansky adında bir kalp hastasının kalbini Güney Afrika, Cape Town’da “Groote Schuur Hospital” hastanesinde, Dr.Christiaan Barnard ve 20 cerrahtan oluşan ekiple yapılan başarılı bir ameliyatla kalbini çıkarıp yerine bir kaza neticesinde ölen genç bir adamın sağlam kalbini taktı. Ve bu kalp tam on sekiz gün çalıştı.

Christiaan Barnard’ın daha sonraki kalp nakil ameliyatları giderek daha başarılı oldu; 1970′lerin sonlarında bazı hastaları birkaç yıl yaşayabildi. 1983′e değin Groote Schuur Hastanesi’nde kalp hastalıkları kliniğinin başkanı olarak görev yapan Barnard, o tarihte emekliye ayrılarak cerrahlığı bıraktı.

1983’te eklem iltihabı sebebiyle ameliyat yapmayı bıraktı.

Christiaan Barnard, Üç kez evlilik yaptı ve altı çocuk babasıdır. İlk evliliğini, 1948 senesinde Aletta Gertruida Louw adında bir hemşire ile yaptı. Deirdre (d.1950) ve Andre (d.1951) adında iki çocuğu oldu. 1969 senesinde boşandı. 1970 senesinde, Barbara Zoellner ile evlendi. Frederick (d.1972) ve Christiaan Jr (d.1974) adında iki çocuğu daha oldu. 1982 senesinde boşandılar. 1988 senesinde üçüncü evliliğini Karin Setzkorn adında genç bir model ile yaptı. Armin (d.1990) ve Lara (d.1997) adında iki çocuğu daha oldu. 2000 senesinde boşandı.

Christiaan Barnard, 2 Eylül 2001 tarihinde 79 yaşında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Baf ilinde tatilini geçirdiği bir otelde astım krizi geçirerek, yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu