Chuck Palahniuk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Chuck Palahniuk kimdir?, Chuck Palahniuk kaç yaşında?, Chuck Palahniuk evi nerede?, Chuck Palahniuk nerelidir? Chuck Palahniuk ev adresi?, Chuck Palahniuk kaç yaşında?, Chuck Palahniuk nerede oturuyor?, Chuck Palahniuk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Chuck Palahniuk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Şubat.1962 senesinde doğan Chuck Palahniuk şu an için 59 yaşında ve Balık burcundandır. Chuck Palahniuk doğum yeri ise Pasco, Washington, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarGazeteci olarak devam ettirmektedir.

Chuck Palahniuk Kimdir? – Chuck Palahniuk Evi Nerede? – Chuck Palahniuk Nerede Oturuyor?

Chuck Palahniuk Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı roman yazarı ve gazeteci. Asıl adı Charles Michael “Chuck” Palahniuk ‘tur. Tüketim toplumunu alaycı, keskin ve yaratıcı bir üslupla analiz etmiş, “Minimalist Yazarlık” akımının öncüsü olmuştur. Sosyolojik bir araştırma statüsünde de değerlendirilebilecek nitelikte romanlar yazmıştır. Palahniuk’u tüm dünya, David Fincher tarafından beyazperdeye bir araya getirilen romanı Fight Club ile tanımıştır. Hollywood’un ünlü yönetmenlerinin en fazla çalışmak istedikleri yazarlardan biridir.

21 Şubat1962’de, Carol Palahniuk ve Fred Palahniuk’un dört çocuğundan biri olarak Amerika’da dünyaya geldi. Çocukluk senelerı dünyaya geldiğu yer olan Washington’ın Burbank kentinde kibar bir evde geçti. Sonraları anne babası boşanan Palahniuk, 3 kardeşiyle birlikte büyükbabasının Doğu Washington’daki sığır çiftliğinde yaşamaya başlayacaktı.

20’li yaşlarında University of Oregon’s School’un gazetecilik bölümüne kaydoldu. Eğitimini devam ettirirken öte yandan da Oregon’daki radyo istasyonu National Public Radio’da staj yapıyordu. 1986’da okuldan mezun olduktan sonra Portland’a yerleşti. Kısa bir süre bölgesel bir gazetede yazdıktan sonra kamyon imalatı yapan bir fabrikada tamirci olarak çalışmaya başladı. Bu dönem boyunca kamyonların onarılması için kullanım kılavuzları hazırlayan Palahniuk, gazetecilikle ilgilenme fırsatı bulamıyordu. Landmark Education tarafından gerçekleştirilen seminerlere katıldıktan sonra fabrikadaki işinden ayrılma kararı alan Palahniuk, gazeteciliğe geri döndü. Ancak yalnızca gazetecilikle ilgilenmek istemediği için değişik projeler üzerine yoğunlaştı. Bu zamanda evsiz değerli okurlarımız için yapılan bir barınma yurdunun çalışmalarında gönüllü olarak görev aldı. Ardından ölümcül derecede hasta bireylerin grup toplantılarıyla desteklenerek ağırlanması şartını koşarak bir yurtta çalışmaya başladı. Gönüllü olarak yaptığı bu işi kendisinin destek verdiği bir hastanın ölmesi sonucu bıraktı.

Palahniuk, Cacophony Society adındaki protest ve isyankar bir grubun da çalışmalarını yakında zamandan izliyor ve gruba kayıt olmak istiyordu. Cacophony Society tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin düzenli katılımcılarından biriydi. Daha sonra yazacağı kurgusal ve kurgusal olmayan öykülere ilham verecek olan grubun etkinlikleri, tesirini en fazla Cacophony Society’yi temel alarak yazdığı Project Mayhem in Fight Club’ta gösterecekti.

Palahniuk 30’larının ortalarında öyküler yazmaya başladı. Aralarında Tom Spanbauer’ın verdiği yazarlık workshop’u da olmak üzere birden çok yazarın kursuna devam etti. Tom Spanbauer, Palahniuk’un minimalist yazım tarzından çok etkilendi.

Chuck Palahniuk’un yazdığı ilk kitap, “Insomnia: If You Lived Here, You’d Be Home Already”, öyküsüyle hayal kırıklığı yaratınca basılamadı fakat yazar öykünün bir kısmını daha sonra Fight Club’ta kullanacaktı.

Bir sonraki romanı “Invisible Monsters”’ın kaderi, kitabın yayıncılarca bi hayli rahatsız edici bulunmasından dolayı ilk kitapla aynı oldu. Bu iki olumlu olmayan yayın deneyiminden sonra Palahniuk en ünlü romanı olacak Fight Club’ı yazmaya başladı. Yayıncısını yeni kitabını basması için ikna etmeye çalıştıkça daha çok reddediliyordu. İlk işine geri dönen ve boş zamanlarında Fight Club’ın öyküsünü yazan Palahniuk, 1995’te daha sonraları Fight Club’ın altıncı bölümü olacak Pursuit of Happiness adını verdiği kısa öyküsünü paylaştı. Ancak hikâyeyi genişletmek ve tam bir roman haline getirmek isteyen yazarın bu isteğine yayıncısından gelen cevap Palahniuk için bi hayli şaşırtıcı oldu: Kitap basılacaktı.

Fight Club, yayınlandıktan sonra pozitif eleştiriler almasının yanında Pacific Northwest Booksellers Association ve Oregon Book Award’ın verdiği “En İyi Roman” ödüllerinin sahibi oldu. Kitaba Hollywood yolunun görünmesi de uzun sürmeyecekti. Çünkü yönetmen David Fincher, Fight Club’ı beyaz perdeye uyarlamak istiyordu. Film 1999’da tamamlanıp vizyona girdikten sonra, Amerika’daki birinci haftasında en fazla izlenen film olmasına rağmen box-office’te hayal kırıklığı yarattı ve filmle alakalı yapılan eleştiriler farklılık gösterdi. Fakat Fight Club’ı kült hale getirecek bir seyirci grubu vardı, zira DVD’si yayınlanır yayınlanmaz film büyük bir popülarite kazandı. Kitap 1999’da, film adaptasyonu hakkında yazarın önsözünün eklendiği 2004’te ve 2005 senelerında olmak üzere toplam 3 kez yeniden yayınlandı.

1999’da Fight Club’un tüm dünya çapındaki büyük başarısından sonra Palahniuk bi hayli trajik bir olay yaşadı. Babası Fred Palahniuk’un gazete ilanı aracılığıyla tanıştığı Donna Fontaine ile ilişkisi oldu. Ancak Fontaine’in cinsel istismar suçundan hapse attırdığı eski sevgilisi Dale Shackleford, hapisten çıktıktan sonra çiftin başına bela oldu. Dale Shackleford, Palahniuk’un babası Fred Palahniuk’u ve Donna Fontaine’i yaşamını kaybettirdü. Babasını trajik biçimde kaybettikten sonra Palahniuk, Shackleford’a idam cezası verilip verilmemesiyle alakalı karar verme süreciyle başa çıkabilmek için kitabı Lullaby’ı yazmaya başladı.

Lullaby, Pacific Northwest Booksellers Association tarafından ödüle layık görüldü.

2003 eylülünde Entertainment Weekly’den Karen Valby ile yaptığı röportajda Palahniuk, Valby’nin sorusu üzerine, sanılanın aksine bir kadınla evli olmadığını ve birlikte olduğu birinin bir erkek olduğunu ima etti. Palahniuk, Valby’nin iznini almadan bu bilgiyi okuyucularıyla paylaşacağına inandığı için, web sitesine Valby hakkında olumlu olmayan yorumlarda bulunup gay olduğunu açıkladığı bir kayıt ekledi. Ancak durum farklıydı. Zira Valby, buna yazısında yer vermemişti ve vermeyecekti. Hayranları Palahniuk’un cinsel tercihleri yüzünden utandığını düşündü ve daha sonra yazar sitesinde bu kaydı yayınlamaktan dolayı duyduğu pişmanlığı dile getirerek hayranlarından özür diledi.

Aynı yıl web sitesi üyeleri tarafından yaşamının anlatıldığı “Postcards from the Future: The Chuck Palahniuk Documentary” belgeseli çekildi.

Resmi fan sitesi The Cult’ın üyeleri, Palahniuk’un kendilerine ticaretin hilelerini öğrettiği workshoplara başladı. Yazar bunun bunun yanında sitede yazım stiliyle alakalı her ay bir done veriyor, kendisine sorulan soruları yanıtlıyordu.

Palahniuk, bunun bunun yanında kendi tarzı olan minimalist yazarlıkla alakalı olarak sitede verdiği bilgileri bir araya getireceği bir kitap projesi olduğunu açıkladı.

İngiliz grup Fightstar, Palahniuk’un sit-com’larda kullanılan gülme efektiyle alakalı teorisinden yola çıkarak bir şarkılarının ismini “Palahniuk’s Laughter” olarak değiştirdiler.

Ünlü müzik grubu Panic! at the Disco’s debut albümleri A Fever You Can’t Sweat Out’taki bir çok şarkılarında, Palahniuk’un çalışmalarını referans aldılar.

Palahniuk’un edebiyat ve sinema dünyasında kült bir figür haline gelmesinden sonra, bundan öncekilerde basılmayan kitabı “Invisible Monsters” revize edilerek “Survivor” adıyla yayınlandı. Yazarın New York Times’ta bestseller olan ilk kitabı ise Survivor’dan birkaç yıl sonra yayına giren “Choke”tu. O tarihten sonra basılan her kitabı aynı ilgiyi görmeye ve aynı başarıyı kazanmaya devam eden yazar, tüm kitapları için dünyanın dört bir yanında tanıtım turları gerçekleştirmeye başladı.

Yazar 2003’te kitabı Diary’nin promosyonu için çıktığı turnede, okuyucularına Haunted adlı kitabında da yayına girecek ve mastürbasyon kazalarını anlatan hikayesi Guts’u okuduğunda, 35 birinin baygınlık geçirdiği rapor edildi. Playboy dergisi Mart 2004 tarihli sayısında hikayeye yer verdi, fakat Palahniuk’un yayınlaması için Playboy’a tavsiye ettiği ikinci hikayesi, dergi yöneticileri tarafından bi hayli rahatsız edici bulunduğu için yayınlanmadı. Palahniuk 2004 yazında “Stranger Than Fiction: True Stories” için çıktığı tanıtım turunda, hikayeyi yine okudu ve bu kez baygınlık geçiren kişi sayısı 60’a yükseldi. Yazar bunun üzerine yaptığı bilgilendirmede olaylardan rahatsız olmadığını ve okuyucularının olanlar yüzünden Guts’u ve diğer kitaplarını okumaktan vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

Yazar son olarak yayın tarihi 12 Ekim2007 olarak açıklanan “Zarour Files” isimli romanını yazmıştır ve mayıs 2007’de yayına girecek “Rant” isimli kitabı için şu anda Kanada’da bulunmaktadır.

Chuck Palahniuk’tan

Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları yer alacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız… Hepimiz heba oluyoruz… Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş… Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz… Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz… Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız… Bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık…. Bizim savaşımız ruhani savaş… Ve bunalımımız kendi hayatlarımız…

“Sizin sevdiğiniz ile sizi seven asla aynı kişi değildir.”

Her şeyi yapabilecek kadar özgür olabilmen için her şeyini kaybetmen lazım

“Sahip olmak istediklerin, sana sahip olurlar.”

Bize inandırılan bu gerçek dışı dünya çapında yaşıyoruz, hiç bir teste tabii tutulmadığımız için neleri kurtarabileceğimiz hususunda hiçbir düşüncesimiz yok.”

Kitapları

Kurgusal

Insomnia: If You Lived Here, You’d Be Home Already (90’ların başında yazdı, yayınlanmadı)

Fight Club (1996)

Survivor (1999)

Invisible Monsters (1999)

Choke (2001)

Lullaby (2002)

Diary (2003)

Haunted (2005)

Rant (Yayın tarihi Mayıs 2007 olarak bilgisi verildi.)

Zarour Files (Yayın tarihi 12 Ekim 2007 olarak bilgisi verildi.)

Kurgusal Olmayan

Fugitives and Refugees: A Walk in Portland, Oregon (2003)

Stranger Than Fiction: True Stories (2004)
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker