Bilgi

Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı

Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı, faydalı bilgiler bölümümüzde Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı başlığı altında bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı

Cildi güzelleştiren bitkiler, cildi gençleştiren bitkiler, cilde iyi gelen bitkiler, cildi gençleştiren maskeler, evde bitkilerden maske yapımı vb.. kadın makaleleri için bilgisayfam.net

Cilde en iyi gelen bitkiler bitkisel ürünlerin cilt yapısına katkısı eskiden beri bilinmektedir.  Saymakla bitmeyen çiçek faydaları da bu bağlamda değerlendirilebilir.

Cildi Güzelleştiren Bitkiler

Çiçekli bir bitkinin kökünde topraktan aldığı bir sürü mineral mevcuttur. Bu mineraller çiçek kısımlarında da bir miktar bulunur.  Toprağın üzerindeki görünen kısımlarında bu vitaminleri doğru biçimde değerlendirdiğinizde ortaya güzel sonuçlar çıkabilir.   Cilde iyi gelen bir çiçeğin iyi işlenmesi için de özünün vitaminlerin yüzeye çıkması sağlanır. Bu noktada çiçek özünün doğru faydayı oluşturacağı açıktır.  Yani çiçeğin kendisini öylece cilde sürmek yerine önce özünü çıkaracağınız biçimde işlem yapmak gerekir. Bulabilirseniz soğuk baskı çiçek yağı kullanabilirsiniz. Kendi hazırladığınız maske ve benzeri ürünlerde ise çiçeği düzgün biçimde kullanmalısınız. İşte cildi güzelleştiren bitkiler ve faydaları;

  • Lavanta Özü

Ciltteki iltihaplı sivilce sorunu için lavanta özü en faydalı çiçeklerden biridir.  Lavantada bulunan anti septik özellik bu problemi çözmede yardımcı olmaktadır.  Sadece iltihaplarda değil bunun yanı sıra böcek ısırığı sebebiyle bir araya gelen pürüzler, kabarcıklar için de kullanımı yapılabilir. Lavanta çiçeği özünün kaşıntılara karşı yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Saç siparişinizdeki kepeklenme sorununa çözüm isteyenler için de fayda ettiği bilinmektedir. Lavanta çiçeği özünde saç köklerini yatıştırıcı ve kan dolaşımını artırıcı bir etki mevcuttur.

  • Kızarıklıklar İçin Papatya

Cildiniz çok fazla kızarıyorsa papatya en iyi çözümlerden biridir. İçerisindeki A,E C vitaminleri aracılığıyla cildinize mühim destek sağlamış olur.   Ciltteki kötü etkileri bir alandan uzaklaştıran anti septik özelliği,  bir araya gelen istenmeyen poblemlerin kolay giderilmesinde mühimdir.

Kızarıklık nedeni alerji olabilir. Kuru ciltlerde çok sık biçimde alerji ve tahrişe bağlı kaşıntılar çokça görülebilmektedir. Cildinizin renginin açılması için de düzenli papatya suyunu sürebilirsiniz.

  • Tonik İşlevi Gören Gül

Cildi gençleştiren bitkiler sıralamasında gül ilk sırada yer almakta. Cilt gözeneklerinizin temizlenmesi için tonik işlevi gören gül kaynatılarak hazırlanmaktadır.  Gül yapraklarını kaynatmanızın ardından ılıştırın ve bir şişeye koyarak pamukla temseyirci olarak kullanın.  Cildinizin düzenli olarak temiz ve nemli kalması kırışıklıklarla mücadele yönünden mühimdir. Nemlendirici de sürerek düzenli olarak cildinize bakım uygulayabilirsiniz.

  • Kırışıklık Karşıtı Sümbül

Sümbül, kırışıklık zıtı en iyi çiçek özleri içindedır. Cildinize sümbül özü ile düzenli olarak işlem yaptığınızda çizgilerin derinliğinde azalma hissedebilirsiniz.  Sümbülün yaprakları da bunun bunun yanında faydalıdır.   Yaprakları suda kaynatarak ılık biçimde cilde düzenli olarak sürdüğinüzde dışarıdan gelen ışın ve kötü etkenlere karşı sıkılaştırıcı etki almış olursunuz.

  • Cildi Yatıştırıcı Menekşe

Cilt yapısı kuru olanlarda tahriş ve kızarıklık yanında alerjiye eğilim çok sık görülür. Bu durumu engellemek için menekşe kullanabilirsiniz. Menekşe içinde doğal bir vitamin ve yatıştırıcı olan C vitamini mevcuttur. Menekşe çiçeğini saplarından ayırmadan kaynatınız ve cildiniz için kullanabilirsiniz.

  • Esneklik Katan Yasemin

Yasemin çiçeği kremi yahut kendisinden üretilen özü düzenli olarak kullandığınızda cildinizde esneklik daha çok artar. Esnek ciltlerde yaşlanma etkilerini daha az görmeniz olabilecekdür.

Evde Bitkilerden Maske Yapımı

Evde bitkilerden maske yapımı derinlemesine doğal bakım isteyenlerin en sık tercih ettiği durumlardan biridir.

  • 6 yaprak gülü alarak bir kap içinde iyice ezin ve macun haline gelince cilde sürerek bu biçimde 15 dakika bilave edin. Hemen ardından ılık suyla durulayın.
  • Yeşil çay maskesi cildinizin rahatlaması ve gözeneklerinizin gergin hale gelmesinde etkilidir. Buzdolabına koyacağınız yeşil çayları 5 tane halde göz kapaklarınıza koyarak yanak ve göz kenarlarınızda gezdirin.  Bu işlemin ardından ılık suyla durulama gerekir.

Cilt yapısına iyi gelen çiçeklere aleo vera de eklenebilir. Yapraklarındaki iç bölümde bulunan jeli düzenli olarak cildinize sürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün